ma*fra

Jak postupovat u zrušení darovací smlouvy?

Dobrý den, potřebuji poradit. Dostala jsem byt od příbuzné s věcným břemenem na dožití. Chtěla bych jí ale tento byt vrátit a zrušit darovací smlouvu.Co v takovém případě dělat a jak postupovat?

Původní otázka zněla
Dostala jsem byt od příbuzné s věcným břemenem na dožití. Příbuzná nepřispívá na nájem (má to ve smlouvě). Co dělat?

Tazatelka ji změnila.

Nejlepší odpověď
redy

Když někdo dostane byt a to zadarmo, s věcným břemenem, vlastní příbuzné – nechtěla bych od ní nájem…

Další odpovědi
Drap

Požádat notáře o zrušení darovací smlouvy.

Kepler

Když se ti nezdá bydlení v darovaném bytu, tak ho prodej i s věcným břemenem. Byla by to ale sviňárna.

anonym

Dobře si to baba vymyslela, ty jako budeš všechno platit a ona jen pít krev? Šla bych za nějakým notářem, nebo advokátem, nebo co, aby si dala byt za rámeček 🙂

tforro

Ještě by stálo za upřesnění, komu neplatí ten nájem. Vám osobně coby majitelce bytu, nebo neplatí do fondu oprav a nepřispívá za služby?

Každopádně záleží, kam až to chcete nechat dojít. Domnívám se, že spolubydlící příbuzná je staršího věku. Tzn. za právníkem, požádat na soudě o platební rozkaz. Jestli ani poté nezaplatí, tak exekuce.

ratava

Pokud se nedohodnete sami mezi sebou, můžete se zkusit obrátit na soud, ale myslím, že jako obdarovaná jen tak zrušit darovací smlouvu nemůžete a ke zrušení budete muset mít vážné důvody, opravdu vážné… Podaří-li se vám, budete muset vrátit dar v celé výši, to znamená se vším, jak jste ho dostala (ve vašem případě byt vč.vybavení, funkčnosti a pod.). Každopádně- věc jste přijala dobrovolně a lidé se přou napříč světem.

Případnou možnost zbavení bytu věc.bř. je možné řešit opět soudní cestou…

Při prodeji nemovitosti vám věcné břemeno může podhodnotit cenu, ale nechcete-li byt nadále vlastnit, je to pro vás nejjednodušší cesta. Věcné břemeno se vším všudy přejde na nového majitele… Stejně tak, darujete-li byt jinému příbuznému (nebo komukoliv jinému)… nemáte-li tedy smluvně převod nemovitosti nějak zakázán, omezen (viz smlouva)

„Příbuzná nepříspívá na nájem (má to ve smlouvě)“- má ve smlouvě, že platit nemusí, nebo vám neplatí smluvně dohodnutou částku? V prvním případě vám platit nemusí, i přes všechny rozepře mezi vámi, stejně tak- máte-li ve smlouvě dohodnuto jakési starání se o potřeby vaší příbuzné, jste smlouvou vázána k jejich plnění… Ve druhém případě máte práva a možnosti jako kdokoliv jiný s neplatičem…

Myslím, že mnoho odpovědí dostanete po prostudování smlouvy. Chtě-nechtě práva i povinnosti platí napříč neshodám (na obou stranách…).

Je-li to rod.příbuzná, zkuste se nejdřív, než dojde na právníky, rozumně dohodnout…

mosoj

Je to svinstvo takto si stěžovat.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-postupovat-pri-vraceni-daru-nemovitosti

http://www.prav­nik.org/forum­s/reply/59697/

annas

Ad Samba,

musím přiznat, že s tvými slovy se docela neztotožňuji. Tazatelka vysvětlila jen svůj pohled. I když je pravda, že smlouva je smlouva, ale když byt dostala jako dar … Těžko říct

anonym

Já ti nevím, když mi někdo z rodiy dá byt, tak mi ho prostě dá a je můj, anebo když tam teda bude, tak s tím, že přispěje. Kdyby jej dala někomu cizímu, neměla by to tak snadné, taky si myslím, že by si ani tak moc nevyskakovala.Brala bych to, kdyby bylo babce asi tak 99 let 🙂 Mě by se to takhle prostě nelíbilo, ona není v tom bytě prostě svobodná, je to podle mě takový dar – nedar…

ratava

No, vidíte, jenže ona by si příbuzná mohla vyskakovat i u jiných, kdyby dar byl podmíněn právě touto podmínkou. Je-li ve smlouvě dohodnuto, že v darovaném bytě bude bydlet a to zdarma, byl dar přijímaný právě s tím. To, že se později někdo rozmyslí, na věci nic- bez oboustranné dohody- nemění. Obdarovaný vždy ví, s čím dar přijímá…

(z dotazu jsem nepochopila, co mají ve smlouvě, tak nevím… )

anonym

No nevim, já bych s věcným břemenem nevzala nic ani zadarmo. Ten byt ani nikdo nekoupí, pokud tam je věcné břemeno. Je tam zapikaná. S tím vyskakováním si, jsem to myslela trochu jinak.

ma*fra

No teď už to vím také,nic nebrat zadarmo a už vůbec nic od příbuzných,úpně přesně jste to vystihla : „Dobře si to baba vymyslela, ty jako budeš všechno platit a ona jen pít krev“.....je to dar – nedar.....

ratava

Lze tak vyřešit předčasně třeba dědictví, darujete někomu byt, ale on vás tam nechá dožít. Vy máte byt ve vlastnictví, z něj není bezdomovec… až tak nefér mi to nepřijde… Případné možnosti plateb/ neplateb jsou ve smlouvě (většinou) zakotvené, jako i ostatní podmínky…

Spousta starých lidí si tak vypořádává majetek před svou smrtí. Ten byt si může koupit nějaký rodič pro své dítko- babička jim tam momentálně vadit nemusí, bydlí-li potomek s rodiči. Často je to dobře pořízená investice, protože s věc.bř. jde cena opravdu většinou dolů… :o)

ma*fra

Víte ono je to trochu složitější, jen jsem chtěla vědět, jestli lze tu smlouvu zrušit a tím pádem vrátit ten byt a mít klid......( ve smlouvě je zakotveno i to, že bude přispívat na nájemném..) na tom jsme se dohodly.