Luccyy

Zrcadlovky vs. „falešná“ zrcadlovka

Jaký je mezi nimi rozdíl a která je lepší?

Nejlepší odpověď
Hlada

Nepravá, falešná, neboli EVF zrcadlovka nemá zrcadlo, ale v hledáčku displej, na který se elektronicky přenáší obraz z obrazového čipu. Výhodou je jednodušší, levnější konstrukce, menší rozměry, nižší váha, nevýhodou horší rozlišení displeje, takže se na něj nedá ostřit a zpoždění zobrazování. Pochopitelně, že pravá zrcadlovka má lepší parametry, ne ale každý je potřebuje a využije, takže EVF je dobrý kompromis.

Další odpovědi
mosoj

Na vaši otázku nelze stručně odpovědět. Je to mimo možnosti tohoto serveru.
Podotýkám že dvouoká zrcadlovka je dvouoká zrcadlovka ( má opravdu zrcadlo ale pevné) a ne žádná falešná zrcadlovka.

EVF tzv. Elektronic view finder ( elektronický hledáček) mají dnes již i opravdové zrcadlovky SONY A 33,35,55 atd a zaostřují na hledáček dobře.

Dnes se fotoaparáty dělí na

  1. kompakty ( zahrnují se i s EVF hledáčkem)
  2. kompakty s výměnnými objektivy ( poměrně nová třída fotoaparátů). Je na úrovni zrcadlovek ale podstaně menší a lehčí.
  3. Zrcadlovky. Do nedávna jednoznačně charakterizované optickým hledáčkem, zrcátkem , optickým hranolem a výměnnými objektivy ( dobrý objektiv = drahý objektiv). Tato hegemonie byla narušena firmou SONY která začala vyrábět zrcadlovky s polopropustným zrcadlem a EVF hledáčkem.

Který foťák je lepší. Záleží co chcete fotit, kolik toho chcete sebou nosit, jak veliké finance jste ochotná do foťáku investovat, atd.
Vynikající fotka se dá udělat jak kompaktem tak zrcadlovkou.
Je to o focení pohybu, hloubce ostrosti, focení za špatných světelných podmínek, rychlosti ostření atd. Většina profi fotografů má u sebe ještě „obyčejný“ kompaktík a za dobrých světelných podmínek lze s tímto kompaktem udělat fotku někdy i kvalitnější než se zrcadlovkou. Za horších světelných podmínek a pro focení pohybu mají navrch foťáky s velkým čipem a to jsou zrcadlovky nebo kompakty s výměnnými objektivy.
Jak říkám, není to na stručnou odpověď ještě k tomu pro laika.
Navíc si úplně nejsem jist co myslíte pojmem falešná zrcadlovka. Pokud tím myslíte EVF kompakt tak je to jenom opravdu poddání se tvaru EVF kompaktu, který v reálu vypadá jako zrcadlovka.

lukas.zmizik

to co popsal tom004 neni falesna zrcadlovka, nybrz dvouoka zrcadlovka ..

falesna zrcadlovka a nekdy taky ultrazoom – tak se rika pristrojum, ktere jsou neco vic nez digitalni kompakty, protoze maji obektiv, ovsem ten je napevno a neda se menit… proto se obraz do hledacku nepromita skrz zrcadlo, nybrz elektronicky

tom004

Toto je tzv. „falešná“ zrcadlovka.Dva spřažené objektivy nad sebou.Pomocí horního vidíme obraz na matnici a zaostřujeme,dolní snímá obraz na film.

http://www.go­ogle.cz/imgres?q=fle­xaret&hl=cs&sa­=X&rlz=1G1GGLQ_CSCZ314&b­iw=1366&bih=619&tbm=is­ch&prmd=imvns&tbnid=AN­qjV1hxal2QoM:&im­grefurl=http://www­.fotografovani­.cz/art/fotech_df/his­toricka-technika-flexaret.html&do­cid=-3KEh0q_eWxNJM&im­gurl=http://www­.fotografovani­.cz/images3/fle­xaret7_7056.jpg&w=524&h­=800&ei=TQCrTq7CH4­zN4QSnoqGKDw&zo­om=1&iact=hc&vpx=176­&vpy=112&dur=3639&hov­h=278&hovw=182&tx=96&­ty=117&sig=1103994578927­80759867&page=1&tbnh=14­4&tbnw=94&star­t=0&ndsp=27&ved=1t:429,r­:0,s:0

A toto je zrcadlovka.To co vidíme v hledáčku,pomocí hranolu,je skutečně to,co je na filmu.

http://www.pix­mania.cz/cz/cz/10­178877/art/ca­non/eos-600d-ef-s-18-135-mm-i.html

Tak to ještě doplním.Před nějakými 40–50 lety,žádná digi fotografie neexistovala.Všem tehdy vyráběným přístrojům, -dvouokým zrcadlovkám-,se říkalo „falešné“ právě proto,že obraz byl promítán na citlivý materiál jiným objektivem,než kterým byl obraz viděn a zaostřoval se.
U pravé zrcadlovky,se promítá obraz přímo na film.Do hledáčku se promítá pomocí hranolu,nebo sklopného zrcátka,a po nastavení správné expozice a zaostření stačilo zmáčknout spoušť.To je klasika.U digi je to podobně,ale v elektronickém provedení.