Meffinka

Poradíte s výběrem zrcadlovky?

Plánuju si pořídit zrcadlovku od Nikonu. Rozhoduji se mezi D3200 a D5100. U D3200 je snímač lepší..má víc megapixelů a dva poměry stran. Jenže D5100 má stabilizátor obrazu, který u toho prvního chybí. Chtěla bych fotit jak portréty, tak i přírodu. Vím, jaké výhody stabilizátor má, jen si nejsem jistá, jestli je to opravdu tak důležité. Např. když bych fotila rostliny, tak by to ta D3200 zvládla. Nebo ne? Pak je tu objektiv 18 – 55 nebo 18 – 105mm (samozřejmě lepší)

Nejlepší odpověď
mosoj

Je to úplně jedno. Zdejší „odborníci“ tě nechají klidně v omylu.

Ani jeden z D 3100, 3200,5100,520­0 nemají stabilizovaný snímač !!!
Stabilizace je v objektivu pokud si k tělu stabilizovaný objektiv koupíš.
Já osobně bych stabilizovaný objektiv vzal.
16 Mpix nebo 24 Mpix. Jediné + je u D 5100,5200 je že mají HDR, pokud ho budeš využívat. Na makro je lepší delší ohnisko, ale hlavně koukej na světelnost !!!

Další odpovědi
Emefej

Jak správně píše Mosoj, stabilizace je záležitostí objektivu, nikoliv foťáku. Prostě si kup ten fotoaparát, který více vyhovuje tvým potřebám (hlavně ho nedodnoť pouze podle počtu megapixelů) a k němu si kup objektiv se stabilizací, u Nikonu mají označení VR. Pozor na tu 18–55. Ty se vyrábějí ve verzi se stabilizátorem i bez něj. Ale i bez stabilizace je dobře použitelný, takhle krátké sklo se dá dobře udržet i bez VR. Objektiv 18–105 se vyrábí pouze ve verzi s VR a je díky většímu rozsahu ohnisek určitě univerzálnější. Oba objektivy patří do té nejnižší třídy, mají plastový bajonet, který při častých výměnách objektivu časem odejde. Pokud nebudeš objektiv pořád sundavat a nandavat, tak v tom není problém. Pochopitelně se dají ve značkovém servisu naroubovat na bajonet kovový, ale chtějí za to okolo 2500 Kč. Co se týká ostrosti a zkreslení, oba podávají za tu cenu velmi slušný výkon, ale zázraky nečekej.

Existují pochopitelně i podstatně kvalitnější objektivy, ale ty jsou cenově o dost výše. Pokud bys nebyla moc limitovaná penězi, koukni se např. na Nikkor 16–85 nebo na Sigmu 17–70. Ten druhý jmenovaný krátce vlastním a zatím chrochtám blahem. Pokud chceš slušně fotit rostliny, časem zauvažuj také o nějakém makro objektivu.

Lamalam

Portréty, přírodu i kytky zvládnou v pohodě oba, není to záležitost těla, ale optiky. Hlavně se nerozhoduj jenom podle rozlišení. Já osobně bych volila raději D5100 protože má oproti D3200 o trošku větší čip a fyzická velikost snímače má na kvalitu snímku větší vliv, než samotný počet megapixelů. Těch 16,2Mpx, které má ta D5100 bohatě stačí. Vlastně i to je skoro na hranici možností popisovaných levných setových objektivů. Těch 24 Mpx, které má D3200 ve skutečnosti vúbec nevyužiješ, protože to stejně žádný ze setových objektivů neukreslí a kvalitnější fotografii z toho nedostaneš, budeš mít jen větší soubory.

Abys plně využila potenciál 24Mpx, musela bys použít mnohem kvalitnější a podstatně dražší skla, než jsou oba zmiňované objektivy. Ale osobně o smyslupnosti rozlišení 24 Mpx na Dx formátu silně pochybuji.

setapouch

Dřív nebo později pořídíš stativ a budeš fotit z něj za použití dálkové spouště. Je to celkem velká investice, jinak bych to neradil, takže: kup jeden přes Net, otestuj ho a pokud nebudeš spokojená, do dvou týdnů ho vrať. Prodávající ti vrátí peníze a ty můžeš zkusit druhý.
Doplňuji:
Mimochodem, ten 18–105 jsem měl tu čest mít, je skutečně univerzální a subjektivně patří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy vyzkoušel.

Photoguy

Jenom abych tu stabilizaci uvedl na správnou míru a napsal to alespon trochu srozumitelně ne jako ostatní.

Stabilizace v objektivu je lepší než když je v těle, do těla se obraz dostává již stabilizovaný.

já taky přemýšlím mezi těmato dvouma dobrýma fotákama ale pořád si nejsem jistý..

romanhorak

Každý rok jsou k dipozici nové modely, které hlavní značky vydávají jak na běžícím pásu. Na internetu je mraky recenzí, jednu takovou jsem našel třeba tady http://iclever­.cloud/levne-zrcadlovky-pro-zacatecniky/

Lamalam

Emefej > z jakého důvodu na Sigmou 17–70 chrochtáš blahem? Taky se mi moc líbí a začínám o ní uvažovat. Moc prosím o nějaké postřehy z praxe.