Anonym*

Znáte metodu učení „eat the frog first“?

Dobrý večer. Znáte tuto metodu učení? Eat the frog first. Chtěla bych se zeptat, metoda eat the frog first, znamená, že je dobré se naučit to nejhorší a nejtěžší jako první, abychom to měli za sebou? A tudíž by nás už nemohlo těžší a horší učení čekat? Potřebuji vědět o této metodě více, ale mám pouze tento zdroj. https://www.hlavni-myslenky.com/snezte-zabu. Pokud byste mi tu metodu dokázal někdo vysvětlit lépe, byla bych vděčná. Děkuji předem.

Nejlepší odpověď
DoTazatel

Není to žádná novinka ani na tom není nic složitého.

I při problémech se sebekontrolou, disciplínou a při odkládání důležitých povinností se doporučuje, abychom jako první udělali to nejdůležitější – často zároveň i to nejsložitější. Vždycky máme začínat podle důležitosti, priorit.
Je to častý problém s prokrastinací (leností, odkládáním důležitých povinností) – můžeme dělat plno věcí – a to ne přímo nedůležitých – a to jen proto, abychom odkládali a vyhnuli se té nejdůležitější/nej­složitější věci, kterou je třeba udělat. Proto třeba místo toho uklízíme, jdeme se projít atd. a to vše nejsou nepotřebné a úplně zbytečně věcí, ale nejsou právě teď tak důležité, jako ta věc, kterou odkládáme. :)

Xenofon: „Zkušenost mě poučuje, že lidé, kteří se chtějí naučit dobře jezdit na koni, nekupují si koně nejposlušnějšího, ale nejjankovitějšího. Věří totiž, že dokáží-li ovládnout takové, nebudou mít žádné potíže s ostatními.“

Eat the frog je myslím zpopularizované od Briana Tracy motivačního řečníka a spisovatele (často na téma obchodu, podnikání). Pochází ale od spisovatele Twaina, který řekl něco jako,že pokud každý den hned po ránu sníš živou žábu, můžeš pak tento den prožít směle s vědomím, že nic horšího tě už nemůže potkat (a tudíž budeš připravená na všechno, budeš ten den sebevědomá, a zvládneš cokoli, nebudeš mít zbatečné pochybnosti ani obavy/strach).
nebo přesněji: „Pokud je tvým úkolem sníst žábu, nejlepší je udělat to hned po ránu jako první. A pokud musíš sníst dvě žáby, nejlepší je jako první sníst tu největší.”

Chápeš to správně, vždy dělej to nejtěžší jako první. A nejen nejtežší, ale taky nejhorší, nejkomplikovanější, nejpotřebnější,…

Při učení se nauč, to, co musíš, to, co se ti zdá právě nejtežší v daném oboru. (taky podle sebe, svých schopností, vloh,… zapracuj na tom, co ti tam nejvíc dělá problémy).

Na citátu od Xenofonta je to dobře vidět: kdo se dobře naučí jezdit na neposlušném (divokém) koni a zvládne ho, tka nebude mít problém s žádným jiným koněm.

Při posilování, platí, že bychom měli dělat to, do čeho se nám nejvíc nechce, nebo co ne nejvíc namáhávé atd. (často jsou to pro lidi dřepy – hlavně se závažím).

Máš denní povinnosti? hned ze začátku jako první udělej tu nejdůležitější nebo lépe nejsložitěšjí (tu, do které se ti taky nejvíc nechce).