Avatar uživatele
Pájo

Znáte někdo nějakého „vašnostu“?

Jak žije? Žijí ještě? Koho tak označíte?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 9Pro koho je otázka zajímavá? vagra, Andělé, Kerberus, hanulka11, dědapetr, anonym, fcoop, Wang, MA-SU-KA před 4567 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Domnívám se, že to pojmenování patří do minulosti. Četla jsem, že jde o zkomolená oslovení Vaše jasnosti a Vaše milosti. Ta se užívala jako pojmenování např. duchovních či výše postavených osob.

Časem se význam posunul na hanlivé pojmenování člověka dobře situovaného, omezeného, domýšlivého. Takového jedince mně připomněl Sv. Čech a jeho Matěj Brouček, nabubřelý a omezený měšťan, který si rád užíval v hospůdce Vikárka.
Božena Němcová se podepisovala v dopisech „Vaše vašnostina“. Myslela to ironicky?

Dnes bych mezi"kladné" vašnosty nikoho nezařadila. Těch druhých by se našlo jistě mnohem víc – třeba někteří politikové … Sice se říká, že všichni jsou rovni, ale někteří jsou si rovnější…

dědo Petře, také zdravím.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
dědapetr

O samotném heslu vašnost, vašnosta uvádí slovník spisovného jazyka českého toto: 1. někdejší uctivý titul nebo oslovení osoby výše postavené, 2. poněkud zastarale, expresivně, zpravidla hanlivě dobře situovaný, usedlý muž, zpravidla omezený a domýšlivý.
http://www.e-kniha.com/proc-vasnosta.html
Určitě se z takovými lidmi setkáváme,ale dnes se jim říká jinak.
Doplňuji:
Díky všem.

Upravil/a: dědapetr

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Andělé

Pájo,také prominte,ale strašně ráda musím reagovat,k tomu,co napsala naše zlatíčko -iv-…:-))…
Už jsem se probrala…:-D) Výborně -iv-,napsala jste to za mě tak,jak to přesně cítím,moc děkuju:-) Dědapetr mi teda fakt moc chyběl a myslím,že i dalším…
To mi teda nedělejte Dědopetře,patříte sem do naší virtální rodinky,my Vás tu máme rádi(já tedy obzvlášt,ráda čtu Vaše odpovědi),tak nás nesmíte zanedbávat…
Né abyste se zase na pár dní vytratil…to už nám nedělejte,slibte mi to…:-)
VÍTEJTE ZPĚT A UŽ NIKAM NEODCHÁZEJTE! 🙂:-))

  • iv- děkuju:-)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
hanulka11

Znám, občas když zajdu na kávu do jedné kavárny, přichází tam pán v letech cca kolem 70ky a velice pěkně oblečen se svou /nevím zda manželkou či přítelkyní / a pokloní se personálu posadí se ke svému stolku a vychutnává chvíle klidu a pohody dává si dobrůtky , pohovaří s personálem – ten člověk si prostě užívá ,je to na něm vidět – pak odfrčí pěkný fárem za dalšími slastmi dne . Z takových lidí vyzařuje taková neskutečná pohoda – potkávám takové v cizině – prostě si neskutečně užívají každou minutu života.A to dnes málo kdo umí . Vždy si říkám ,že je to nějaký rentiér.
Doplňuji:
ano ,taky jsem dědupetra postrádala

Upravil/a: hanulka11

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Pro dedupetra ( Pajo , prominte , musim to sem napsat ) .. 🙂
Dedopetre , to nesmite delat nasi Andele , ze na par dni vzdy zmizite… ona vas casto zminuje a hleda. Ma vas moc rada a obcas to proste ctu , ze vas postrada. 🙂
Myslim , ze i Hanulka po vas uz vyhlasila " patrani ".
Chybite tady vice lidem …
musela jsem to napsat za Andele , ta nez se probudi … 🙂 -iv-

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek