dust8

Znamená slovo okuláry jen přeneseně brýle všeho druhu?

Nejlepší odpověď
annas

Je rozdíl mezi slovem okulár = odborný výraz a okuláry – nespisovný výraz., jak se ptá tazatel.

  1. Výraz okuláry je zastaralý, expresívní,. patří do obecné češtiny jako brýle, skla.,
  2. Jinak slovo okulár – j. č.
  3. fyz. optická soustava, kterou se pozoruje obraz vytvořený objektivem, očnice: o. dalekohledu
  4. okuláry, -ů m pomn. expr., zast. ob. brýle;"

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=okul%C3%A1ry

Václav Machek Etymologický slovník

okulár – očko dalekohledu. lidově okuláry = brýle. Novodobý tvar má původ z latiny od oculus = oko.

Další odpovědi
quentos

To není přeneseně, ale expresivně a zastarale (srv. SSJČ díl III., ÚJČ ČSAV Praha 1989, str. 541). A ano, lze tak označit brýle všeho druhu, jen má slovo odlišný původ (z latiny, zatímco brýle z němčiny).

Edison

Nikoli. Okulár je optický přístroj, nebo jeho část, která upravuje obraz těsně před okem pro jeho správné zobrazení. Okulárem bývá mj. definována světelnost a zvětšení optického systému. U okuláru jsou důležité další parametry, jako je průměr a vzdálenost výstupní pupily.

Kepler

Jen dodám, že okulár je ta část optického přístroje, ke které přikládáme oko. Je součástí hvězdářských dalekohledů, triedrů, optických dálkoměrů, geodetických přístrojů a optických mikroskopů. Je jím vlastně i hledáček klasických fotoaparátů.

Edison

Okulár není očnice. Očnice je část okuláru, která se přikládá k oku. Někdy plastová, někdy gumová. Účelem je opatřit hranu okuláru tak, aby nedošlo k poranění oka. Dalšími funkcemi očnice může být fixace správné vzdálenosti okuláru od oka, případně zastínění od okolního světla.

annas

Otázka zněla na okluláry, nikoliv okulár.

Ještě co uvádí etymolog Jilří Rejzek

Oklulár – oku bližší strana optické soustavy příssroje.
Z německého Okular a to z pozdnělatinckého oculáris “oční" od oculus = oko.

Kottův slovníok uvádí – oklulár = očnice dalekohledu.
Uř císař Nero měl brejle = skla konkávně broušená

annas

Otázka zněla na okluláry, nikoliv okulár.

Ještě co uvádí etymolog Jilří Rejzek

Oklulár – oku bližší strana optické soustavy příssroje.
Z německého Okular a to z pozdnělatinckého oculáris “oční" od oculus = oko.

Kottův slovníok uvádí – oklulár = očnice dalekohledu.
Uř císař Nero měl brejle = skla konkávně broušená