Hermina

Lze změnit výši výživného vzhledem k novým okolnostem?

Dobrý den,
Chtěla bych se zeptat někoho kdo už tuto situaci řešil. Manžel platí na dítě z předchozího vztahu výživné 5 tisic měsíčně. Budeme mít dalšího člena rodiny, zajímalo by mě jestli se dá vyživovací povinnost na první dítě změnit. Já budu pobírát mateřskou a tím nám klesne příjem, samozřejmě ještě platíme hypotéku, spoření, leasing atd. Zohledňuje soud i tyto fakty?
Děkuji za odpověď Hermina

Nejlepší odpověď
Pepa25

Ne. Bývalý manžel má vyživovací povinnost vůči dítěti, ne vůči vám a už vůbec ne vůči vašemu dalšímu dítěti, jehož není otcem. Ve věci poklesu vašich příjmů se obraťte na otce vašeho dalšího dítěte.

Další odpovědi
annas

viz idkaz
https://www.um­pod.cz/s-cim-muzeme-pomoci/vyzivne/po­trebuji-zvysit-nebo-snizit-vyzivne

Vyživovací povinnost obou rodičů má zajistit, aby životní úroveň dítěte byla i po rozchodu rodičů zachována na stejné úrovni, jako by ji dítě mělo, kdyby se rodiče nerozešli. Je zjevné, že potřeby dítěte i životní úroveň rodičů se budou v průběhu let měnit, a proto se i částka výživného mění.

Obecně je možno říct, že přibližně za tři roky narostou potřeby dítěte takovým způsobem, že soud má možnost výživné změnit. Dle českého práva soud může změnit rozhodnutí o výživném pouze tehdy, pokud došlo ke změně poměrů na straně rodičů nebo dítěte.

https://www.um­pod.cz/s-cim-muzeme-pomoci/vyzivne/po­trebuji-zvysit-nebo-snizit-vyzivne

Nejčastějšími důvody pro změnu výživného jsou:

nástup dítěte do mateřské školy, základní školy, střední školy apod.
zvýšené výdaje spojené s volnočasovými aktivitami dítěte
změna zdravotního stavu dítěte vyžadující zvýšené výdaje
změna v příjmech či majetkové situaci rodičů
změna zdravotního stavu rodičů odůvodňující zvýšené výdaje
nová vyživovací povinnost rodičů

O výši výživného rozhoduje vždy soud, jak vyplývá z odkazu. Soudce při svém rozhodování zohledňuje nejen věk dítěte a příjem rodiče, ale také další vyživovací povinnosti rodičů nebo třeba speciální potřeby dětí. Soudce při svém rozhodování zohledňuje nejen věk dítěte a příjem rodiče, ale také další vyživovací povinnosti rodičů nebo třeba speciální potřeby dětí.

Aby bylo rozhodování soudců co nejvíce sjednocené, byla Ministerstvem spravedlnosti vytvořena tabulka určující procento z příjmu rodičů, které by mělo náležet dítěti. Díky této tabulce tak můžete už před zahájením soudního řízení zjistit alespoň orientační výši alimentů.

Vždy však mějte na paměti, že tabulka má pouze doporučující charakter a rozhodující slovo bude mít v každém případě soudce.

https://www.va­sevyzivne.cz/sta­noveni-vyse-vyzivneho-2022/

Záleží na tom, jak se změnila výše příjmů https://www.va­sevyzivne.cz/sta­noveni-vyse-vyzivneho-2022/ašich příjmů https://www.va­sevyzivne.cz/sta­noveni-vyse-vyzivneho-2022/aših příjmů. Když bylo manželovi stanovené výživné, počítal se jen jeho plat. V současnosti záleží nejen na výši Vašich příjmů, ale i na tom, jaké argumenty uvede matka prvního manželova dítěte.

Drap

O tom může rozhodnout pouze soud a rozhodnutí soudu nelze předjímat.

da ny

Pro dalšího člena rodiny jste se rozhodli, za dané, známé situace. Dva roky sníženého příjmu zřejmě zvládnete (jinak byste dítě nepořizovali), pak se můžete vrátit do zaměstnání (při napjatější finanční situaci).
Vzhledem k tomu, jaké je finanční situace a drahota a u dítěte s ohledem na přibývající věk, rostou finanční potřeby. Bylo by vhodné, abyste přehodnotila situaci a např., alespoň o 1 000 Kč výživné navýšili.
Spoření můžete na čas přerušit. Pokud „neuživíte“ auto, můžete ho prodat. V některé fázi lze s bankou sjednat přechodné snížení platby hypotéky (máte kam na nějaký čas couvnout).
Vámi uvedené náklady patrně soud zajímat nebude. Bude jednat především v zájmu dítěte. Záleží i na finanční situaci matky dítěte Vašeho manžela (případně jeho nové rodiny).

zjentek

Já zažil většinu života komunismus, kde se (v ohledu na vaše tužby zde) dalo na úkor svobody celkem obstojně žít. Jenže vy jste si klíčkami vycinkaly PŘESNÝ OPAK, tak se předveďte prosím sama, každý má rovnou šanci (a vy máte rovná práva čili správné východisko pro vás tedy bude jistě brnkačka). Radu do budoucna? Nesouložte tolik.

Běžný občan.

zjentek

Pětadváca co přesně na otázce nepochopils?

Hermina

Ale pokud nebude mít finance na, aby to utahl tak to soud musí uznat a vyživovací povinnost na první dítě snížit, ne?

da ny

@ Hernína
Ne. Nemusí nic snížit. Vaše spoření a hypotéka ho nemusí zajímat. Vy jste měli zvážit, zda s příchodem dítěte, zvládnete své závazky. Je smutné, že první, co Vás napadlo, je, jak „ušetřit“ na 1. dítěti svého manžela!

zjentek

Ale, ale… Miluji, když věta začíná touto spojkou a dvakrát, když z ženských úst. A jak si tu budoucnost okolo vás přesně představujete? To pak bude jedno dítě strádát na úkor dítěte druhého?

Dochy

Drap: Už zas? Samozřejmě, že lze předjímat. Dělají to všichni. Obyčejní lidé i advokáti. Že to nemusí vyjít je jiná věc.
Otázky:
„Lze změnit výší výživného?“ – doprkýnka jasná otázka na kterou není třeba rozhodnutí soudu. Buď to lze a nebo to nelze. Soud je od toho aby to potvrdil a výživné případně upravil (nahoru či dolů)
„Zohledňuje soud i tyto fakty?“ – když opomineme „fakta“ tak opět jasná otázka, kvůli které soud zasedat nemusí. Může zodpovědět kdokoli, kdo má zkušenost.