Avatar uživatele
Bronzový

Že by genetika nahradila zodpovědnost?

Moje máma mi nedávno řekla že jsem povahou po její tchyni. Vzhledem k tomu, že o ní neřekla nikdy jediné slovo positivní, tak jsem se tvrdě urazila.
Nemyslím si, že by se povahové vlastnosti dědily, ale že je to jen otázka výchovy. Došlo mi ale, že ono "podívejte se jak mě to dítě zlobí" má naznačit že si matka svou zodpovědnost za výchovu ospravedlnila "špatnými geny".
Doplňuji:
Děkuji za příspěvky, přečetla jsem si tady viz. odkaz, jak je to s těmi zděděnými vlastnostmi a vidím že jsem se nevyjádřila příliš přesně. Samozřejmě že nějaké limity a možnosti tam budou vždy a že je sotva překonáme, ale na poli výchovy je stále větší prostor než dokážeme úplně využít, vždyť i sám člověk se dokáže vychovávat a zejména špatné vlastnosti je třeba ovlivňovat....navíc jsem babičce nikdy moc nerozuměla a mámu znám jako svoje boty. Genetika v žádném případě není jako otisk prstu se kterým se nedá již nic dělat.
http://jakub.hucin.cz/…

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele

IK, něco mi to připomíná. Matka mi kdysi v rozčilení řekla, že porodila dva debily. Mám dva bratry, tak jsem odtušila, že kluci jsou chudáci a než stačila oponovat, tak jsem dodala, že genetika dokáže být krutá, že jako matka bych raději inteligenci svých dětí negativně nehodnotila. Stačilo to. Další komentáře se nekonaly.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

V takovýchto případech je každé vysvětlení dobré, i když mu třeba sám člověk nevěří.


Avatar uživatele
Stříbrný

Samozřejmě, že geny ovlivňují i psychické vlastnosti. Neurčují nám jen barvu vlasů, ale také naše povahové rysy a náš metabolismus. Výchova geny může jen trochu usměrnit :-))


Avatar uživatele
Zlatý

Genetika je jedna věc a zodpovědnost věc jiná, nelze jedno bezezbytku nahradit druhým.
Samozřejmě, i jakousi zodpovědnost můžeme mít geny danou ;-).
Jaksi zmatené? Ale je to tak, protože i povahové vlastnosti jsou v genech uloženy a výchova je ovlivňuje :-D.
Studium


Avatar uživatele
Zlatý

Já mám zase i takové zkušenosti, že když je dítě ausgerechnet celá maminka a ona sama si své "přednosti" nechce ani za mák přiznat, svede se to na vlastnosti toho z rodu, kdo jí jde pěkně na nervy.

Geny samozřejmě člověka ovlivňuji, ale z části je to dáno i tím, v jakém prostředí člověk vyrůstá a kdo jej vychovává - podle toho se jeho osbnost formuje.
Mnoho věcí se dá pochytit a "kopírovat". Pak to vypadá, že se povahově od rodiče neliší.
Je ale pravda, že: Krev není voda a tak se rodové geny mohou projevit až v daleké dospělosti - obvykle při nějaké hodně zásadní příležitosti (velké rozhodnutí, výběr partnera, apod.)
Někdo má ale naopak k rodiči takovou nenávist, že se snaží za každou cenu odlišit - v případě násilnického pedanta nebo notorika pochopitelné a chválihodné konání. Bohužel sklony tam zůstanou.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Rodina a vztahy

Zlatý Drap 1126
Zlatý marci1 873
Zlatý quentos 652
Zlatý iceT 625
Zlatý hanulka11 536
Zlatý annas 502
Zlatý panenka 488
Zlatý ivzez 464
Zlatý led 446
Zlatý zjentek 421

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.