plebs

Zdražuje se elektřina či nikoliv?

Není pravda, že rostou ceny elektřiny, není to tak.
Elektřina nezdražuje pouze vláda přestala dotovat.
Prohlášení ministra.

Odpovědi
da ny

„Kdo lže, ten krade, do pekla se hrabe „ 😉
Regulovaná část ceny elektřiny v příštím roce meziročně vzroste o 65,7 procenta, u plynu to bude 38,8 procenta.
Podle ERÚ se koncové ceny oproti letošku moc nezmění díky poklesu tržních cen.

https://www.no­vinky.cz/clanek/e­konomika-potvrzeno-regulovana-cast-ceny-elektriny-lidem-od-ledna-zdrazi-o-tisice-rocne-40452521

„Fiala těsně před rozhodnutím ERÚ trval na tom, že energie o desítky procent nezdraží“

Ale:
„Potvrzeno. Regulovaná část ceny elektřiny lidem od ledna zdraží o tisíce ročně. 30. 11. 2023, 12:09“
„Regulovaná část ceny elektřiny v příštím roce meziročně vzroste o 65,7 procenta, u plynu to bude 38,8 procenta. Podle ERÚ se koncové ceny oproti letošku moc nezmění díky poklesu tržních cen.“
VRÁTÍ SE PLATBY za obnovitelné zdroje, které byly od loňského října do konce letošního roku odpuštěny a platil je stát.
Za každou spotřebovanou megawatthodinu to bude od ledna opět 600 Kč s DPH , takže při typické spotřebě domácnosti 3 MWh to bude znamenat 1800 Kč ročně navíc.

„… ještě vzroste platba za distribuci a další služby, a tak celková platba za megawatthodinu naroste asi o 1300 Kč včetně DPH, při běžné spotřebě ročně o 3900 korun.“
https://www.no­vinky.cz/clanek/e­konomika-potvrzeno-regulovana-cast-ceny-elektriny-lidem-od-ledna-zdrazi-o-tisice-rocne-40452521

elkon

To se ptáš na nesprávném místě. Ptej se na úřadu vlády.

Drap

Ne, neni to tak.

aliendrone

Lidé se v tom moc neorientují. Vrátí se poplatek, který platíme za to, že si hrajeme na ekologii (ve skutečnosti kravení má NULOVÝ dopad, ale jako důvod ke ždímání peněz z lidí je to dobré).

Tedy POZE (poplatek za obnovitelné zdroje elektřiny), který vláda byla nucena DOČASNĚ ZRUŠIT (aby sociálně slabí v zimě nezmrzli NEBO neumřeli hladem). Což je jen jedna část z taxativních složek ceny elektřiny (tedy z těch, které diktuje stát, potažmo podřízené instituce).

Pokud se o to zajímáš, musíš si nejprve ujastit CO JE CO. Samotná cena SILOVĚ elektřiny (tedy toho, co OPRAVDU spotřebováváš a můžeš si přečíst na elektroměru tvoří obvykle MENŠÍ část celkové ceny ze elektřinu) se řídí cenou na burze. Věci jako DPH, daň z elektřiny (!!), distribuční poplatky apod. jsou jiná věc, ačkoliv tobě se to VŠECHNO promítne jako VYSLEDNÁ CENA na faktuře (a ve výsledku tudíž ZAPLATÍŠ VÍCE).

BTW – za celou nešťastnou situaci s energiemi (včetně jejího řešení) může BEZ PARDONU výhradně pětidemoliční dem(ent)okratická vláda. Žádný Putin, žádná Čína, žádný Arab či jiný bubák a je jen otázkou, zda-li vláda jen poslechla diktát USA a ZLOunie. S tím je POTÍŽ, protože oficiálně jsme svými pány a nikdo nám nic nediktuje (tvrdí Pepa25) ANEBO pětidemoliční vláda je banda ZLOČINNÝCH gaunerů (což prý NENÍ, tvrdí Pepa25 a další srandisté). To je DILEMA! Bože, TOHLE bych vážně obhajovat NECHTĚL. 😉 😁 😁

Dochy

Alien: osobně bych jen nesouhlasil s tou pětidemolicí. Ono se to s těmi energiemi nějak vyvíjí a víceméně se to vezlo (z laického pohledu) od pádu Bohemia Energy a i tenhle průs.švih se tu neobjevil zčistajasna, byl k němu nějaký dlouhodobý náběh. Aktuální vláda se podle mně už jen (ne)pokoušela zastavit rozjetý vlak (možná by se dalo říct, že jen z bezpečí nádraží volala za odjíždějícím vlakem „vlaku zastav!!!“).

aliendrone

Dochy>>> Souhlasím s tím, že celá věc má značně spletitou minulost (jsou dokonce i názory, že už dnes již dávno zapomentý Enron [jeho krach] nebyl začátkem).
Nicméně…
Rozhodnutí o tom, že nebudeme odebírat ruské energie spadá JEDNOZNAČNĚ na triko pětidemoliční vlády. Možnost tu BYLA (stále existují produktovody ještě z dob bolševika, ropovod Družba, plynovod Progress), jen NEBYLA OCHOTA je využít. A když NECHCEŠ někde koupit lacino, tak MUSÍŠ koupit DRAZE jinde, tak už to chodí. 🙂

plebs

Elkon je to pravda polopravda nebo dezinformace pokud by to pronesla svetr dáma tak to beru, ovšem Sikela je elitní ministr.