annas

Zařadili byste čsl. stokorunu z r. 1961 mezi 6 nejhezčích bankovek světa? Ne/pomohl k umístění motiv na lícní straně?

Jde zatím o nejdéle platnou bankovku v naší historii – 1961 – 1993.

Zdroj Víkend MF Dnes z 12. – 13. ledna 2019

Vzhled stokoruny – averz – dělník a družstevnice, reverz – Hradčany, barva zelená

http://extras­tory.cz/pribeh-ceskoslovenske-stokoruny-navrhl-ji-vojak-a-druzstevnici-nakreslil-podle-sve-manzelky.html

"Britský expert na moderní měny Thomas Hockenhull z britského muzea.zveřejnil na webu The Times Top 6 bankovek světa.

Česká stokoruna se umístila na 4. místě.

Jako graficky a výtvarně nejlepší označil ekvádorských tisíc sucrů z roku 1944, druhá skončila britská pětilibrovka z roku 1887, na třetím místě pak 5 milionů německých marek z roku 1923. Čtvrtou příčku už obsadila československá stovka. Mezi šest nejhezčích měn se dostala i francouzská pětitisícovka z roku 1945 a americká jednodolarovka.

V tomto odkazu jsou vyobrazeny ostatní oceněéí bankovky.

http://tn.nova­.cz/clanek/vyh­lasili-nejhezci-bankovky-sveta-je-mezi-nimi-i-ceska-jaka.html

https://www.no­vinky.cz/ekono­mika/371151-stokoruna-z-ery-cssr-je-jednou-z-nejlepsich-bankovek-na-svete.html
https://www.co­inbooks.org/e­sylum_v18n49a3­1.html

--
Další informace o stokoruně

http://tn.nova­.cz/clanek/vyh­lasili-nejhezci-bankovky-sveta-je-mezi-nimi-i-ceska-jaka.html

https://www.no­vinky.cz/ekono­mika/371151-stokoruna-z-ery-cssr-je-jednou-z-nejlepsich-bankovek-na-svete.html

https://www.co­inbooks.org/e­sylum_v18n49a3­1.html

  1. Líbí se vám některé česká či cizí bankovka, mince, pokud jde o její vzhled?
  2. Nemá hotovost výhodu proti platební kartě? Nebo je to naopak?

HOTOVOST

  1. vyvolává pocit fyzického vlastnictví –
  2. jako systém plateb v hotovosti je stále obvyklý, dlouhodobě osvědčený a anonymní.
  3. je nezávislá na výpadku elektronického systému.

PLATEBNÍ KARTY

  1. postrádají anonymitu
  2. u přímých plateb je třeba mít účet
  3. jsou závislé na činnosti elektronického systému

Obrázek
https://pixaba­y.com/cs/pen%­C3%ADze-koruny-placen%C3%AD-zisky-m%C4%9Bna-3818437/

Oprava překlepů.

Nejlepší odpověď
Drap

Neví zda jako nejlepší, ale svým provedením určitě mezi nejlepší patřit bude. Líbí se mi na ni i ten vznik. Nevytvořil jí žádný profesionál, ale voják. Zajímavostí bylo, že družstevnici kreslil podle své manželky, která místo snopu držela polštář.
Ona každá bankovka je svým způsobem zajímavá. Líbí se mi jednodolarová bankovka, i když i připomíná svým ztvárněním doby, které již dávno minuly.
2, Osobně patřím k lidem upřednostňujícím hotovost. Obé má své výhody a nevýhody. Osobně používám kartu minimálně. Platil jsem s ní snad za posledních několik let jednou, nebo dvakrát. Používám ji pouze pro výběr hotovosti z bankomatu a to jen proto, že bankomat mám podstatně dostupnější než banku.
Hotovost nejen že vyvolává pocit vlastnictví, ale okamžitě víme kolik nám na hotovosti zbývá. Psychologové potvrdí, že většina lidí utrácí více z karty, k než z hotovosti. Na kartě to neni vidět, a okamžitý zůstatek neni okamžitě dostupný.
Vím, že zřejmě v dohledné době karty převládnou ale pokud to půjde, budu se držet klasiky. Doposud se mi nikde nestalo, že by nepřijímali platby v hotovosti, ale už na několika místech jsem viděl, že nepřijímají platby kartou.

Další odpovědi
Kepler

K estetické stránce papírových platidel se nebudu vyjadřovat, je to dost subjektivní. Mně se třeba ta stokoruna moc nelíbí. K výhodám hotovosti bych přidal, že se s ní dá zaplatit všude a existuje ještě hodně drobných prodejců, kteří platební karty neakceptují. Platební karta má tu výhodu, že placení probíhá jednodušeji a rychleji.

Mc Merkurion

… mně se teda líbila a stále líbí ze všech nejvíc a to právě pro ty pěkný Hradčana …

aliendrone

Já ji míval rád (jako každou bankovku ;) :D) – i když ne zrovna pro její estetickou hodnotu.Je v tom spíš nostalgie, vzpomínky na mládí, no. :)

Ovšem motiv na aversu k oblibě podle mne nepřispěl, spíš ten na reversu. Kdo by byl odvařený z toho krásného čoudícího průmyslového pozadí, že? Ani husopaska s topičem vpravo mne nijak neoslovují. A venkoncem ani symbol atomu (jakkoliv jina mému srdci blízký). Pokud si pamatuji, tak nás nepřetržitě strašili jadernou válkou. :)

ad 1 – Vlastně ani po tom co je na nich nakresleno nekoukám, nebýt „lidových“ názvů, tak bych z hlavy nedokázal vyjmenovat, co na nich je. (masařka, ema atd.) Bankovka je tím hezčí, čím vyšší má hodnotu, no ne? ;) :D :D

ad 2 – To je spíš o osobním přístupu k věci. Kreditka MÁ svoje výhody, to se musí uznat, především při platbách větší sumy a mnohé další. Nicméně já jsem pro hotovost, je to pro mne symbol SVOBODY, oproti kreditce, která je pro mne doslova symbolem ZOTROČENÍ! Kdepak – jestli elektronicky, tak jedině virtuálně, žádné fízlování. :)

orestez

„Psychologové potvrdí, že většina lidí utrácí více z karty, k než z hotovosti.“ Co s těmi psychology? Jak mohu neutrácet platbou z účtu, nebo obráceně, jak nemohu utrácet hotovost, když peníze nemám?