Bičiště

Zakládá nájemní smlouva právo na přihlášení se k trvalému pobytu?

Majitel bytu nechce dát souhlas svému nájemníkovi k přihlášení se k trvalému pobytu. Nabádá jej, at si zřídí trvalý pobyt na adrese obecního úřadu. S nájemníkem je jinak spokojen, přesto s ním uzavírá nájemní smlouvu na dobu určitou a tuto po vypršení obnovuje. Obecní a městské úřady svého času přihlašovaly osoby k trvalému pobytu již na základě předložení nájemní smlouvy. Dnes se prý vyžaduje zvláštní souhlas majitele bytu. Má se tím zamezit přihlášení se k trvalému pobytu, aniž by o tom majitel bytu věděl.(Viz též případy sídla firmy na určité adrese bez vědomí majitele domu) Ze zákona má mít každý občan trvalý pobyt, přičemž majitel bytu, když nevydá souhlas, tak tuto povinnost zmaří. Má někdo s tímto nějakou aktuální zkušenost? K této problematice jsem se též v „otázkách“ vyjadřoval a nyní mám pochyby, zda jsem odpovídal zcela správně nebo jen z části správně.
Doplňuji:
Jsem zmaten, zatím to je u odpovědí skoro nerozhodně.Díky za odkaz na zákon, tam to vypadá tak, že nájemní smlouva k přihlášení k trv.pobytu stačí,pouze když není, vyžaduje úřad souhlas vlastníka bytu.Asi půjdu za „kovářem“ – měst.úřad.Ale mám info, že i úřady postupují různě a je v tom zmatek. Všem díky!Otázku nechávám zatím otevřenou.

Nejlepší odpověď
Deli

ANO. Z vlastní zkušenosti. Nájemníkovi stačí donést na městský/obecní úřad nájemní smlouvu a bude přihlášen k trv.pobytu.

Další odpovědi
beer

Řekl bych že nezakládá, ale určitě se dozvíš víc tady:

http://www.spo­trebitele.info/e­lektronicke-poradenstvi/vlo­zitdotazverej­nost.html

Zdroj: zkušenosti z okolí

Fidel

NE. Nájemní smlouva (obecně) nezakládá právo k přihlášení se k trvalému pobytu. Pokud se však v rámci nájemní smlouvy na tomto domluvíte, je to OK. Přesto (vždy) se vyžaduje souhlas majitele nemovitosti.

Smlouva sama o sobě souhlasem není! Musíte zají na úřad s majitelem/písemné potvrzení a pak teprve se můžete registrovat na trvalé bydliště. Víše citovaný zákon u příspěvku výše je sice správný, ale §§ je poněkud mimo (platí obecně)!

hanny 2

Právo ano,ale NE POVINNOST majitele,aby to dovolil.Já bych to nájemníkovi nikdy nepovolila,protože pokud bude mít v bytě nebo domě,který vlastním já,trvalý pobyt,tak ho odtam nikdy nedostanu,když mu budu chtít dát výpověď!Nevděk světem vládne a to si pište,že byste s tím měl velké problémy.A majitel moc dobře ví,proč píše nájemníkovi smlouvu jen na dobu určitou a v případě,že se chová slušně,mu ji prodlouží!

Salvaje

Určitě ne!

Ella

NE.
Majitel bytu nemusí nájemníkům dovolit přihlášení k trvalému pobytu, pokud nechce – taky jsme ho měli v prvním bytě jinde a to u rodinného známého.