Tija

Odkud se vzal paskvil (dětské slovo) bumbat pro pít?

Zajímalo by mě prosím odkud se vzal paskvil pro děti od slova pít. BUMBAT

Nejlepší odpověď
annas

Proč paskvil?

" Víte, co to slovo znamená" nepovedený, neužitečný, urážlivý/ odpudivý/ nedomyšl. výtvor k pláči, kýč, zmetek, nesmysl, hanopis [karikatura]
výsměch, pohana, potupa, urážka
paskvilnost
zkreslená urážlivá napodobenina "

http://lidovys­lovnik.cz/index­.php?dotaz=pas­kvil

bumbat. Je to slovo onomatoického, tedy zvukomalebného původu, z dětské řeči. Stejně jako slovo bumbrlíček…

Slova jsou utvořená od dětského citoslovce bumbu český výraz) a brmbr (moravský výraz) , které napodobují pití. Dětem se dobře uvedené hlásky vyslovují a také zní.

Jiří Rejzek: Etymologický slovník

Bumbrlíček – nenasytné dítě – dětskou stravou na venkově bylo stálé pití bílé kávy.

Podobný tvar je i v italštině bombo, bombare. v latině bu, bua. Takže se domníváte, že jde opravdu o paskvil?

Doplněno z Machkova Etymologického slovníku.

Další odpovědi
Kepler

Není to paskvil, říká se tomu dětská mluva. Bumbat, papat, hačat, kakat. Přesně v tom pořadí. Pro děti je výslovnost dospělých slov dost obtížná, tak se vymyslelo tohle. Japonština je jednodušší. Žádné chlastat, debužírovat, srát. Tohle slyšet z úst batolete by bylo dost šokující.

Mp2

Slovo si vymyslely děti..

Prosté díté když má hlad nebo chce pit, tak mumlá nesmysly…
..buimmbba… Bummbbbaaaamm ..
Ty mu ukážeš lahvičku a ono po ni začne sapat rukama
Přitom vydava tyto zvuky…
Kdoví proč, nakonec každé dítě začne samo říkat „bumbam, bumba, bumbat“…

Fantomaaz

Vidím jasnou souvislost s názvem karibské značky alkoholu: Bumbu rum. 😁

Kepler

Mp2: ty jo, taky mě to napadalo. Jestli ty děti vlastně nenaučily dětskou mluvu rodiče právě ony! Nebo prostě vnímají rodiče. Čert ví, matku nejvíc šokovalo, že první slovo dcerky bylo „táta“ Taky později získala ode mně značnou slovní zásobu včetně sprostých slov…

zjentek

Prosím pěkně Otesánek byl bumbrlíček?