olda12

Žádám o radu všechny kutílky a zedníky a stavitele,každá rada vítána..

Tak,abych to popsal co nejlíp. Jde o to že jsem se přestěhoval do jiného domu a vzhledem k tomu že vlhne jedna stěna,musím udělat izolaci,situace je taková,že dům se nachází cca 50cm od hlavního tahu silnice,nemá rýny,protože to uráželi místní zemědělci kultivátorama atd. Takže všechna voda ze střechy tekla vedle domu do hlíny(tu navozili silničáří vedle domu na nezaizolovanou zeď,silnice nemá obrubníky..),takže i veškerá voda ze silnice tekla do té hlíny a ta byla jako houba(taková černozem,navíc zeď musí mít nepropustnou fasádu,vzhledem k tomu že voda za deště od kol odstřikuje na zeď.Aby toho nebylo málo,tak podlaha domu je cca 70–80cm pod úrovní silnice,ale nebyl nikdy úplně odkopaný,odkopali jsme 40–50cm podél celého domu(dostali jsme se na placáky a šutry co byli vedle baráku prapůvodně,dům má metrové zdi z cihel a kamenů,klenuté stropy. Abych se dostalk tématu otázky,zeď jsem oklepal od zbytků opadené fasády,omlátil vysokotlakou mičkou a teď zvažuju co dál.. Jakou maltou nahodit? A jak odizolovat barák?Muj laiskej posudek je nahodit zeď,nalakovat penetrákem,nalepit ipu do výšky 10cm nad silnicu,ipa do lka k baráku,potom hodit tu černou plastovou folii(nevím jak se tomu nadává,to co vypadá jak zmenšenej karton na vajíčka)podél baráku natáhnout tu drenážku vyspádovanou( takoou plastovou žlutou děrovanou rouru)na ni tu textilii aby se neucpala prachem a pak to celý zasipu štěrkem,dolu pod tu ipu dám taky štěrk,no a když se to osvědší,tak na jaře naliju mezi barák a silnisu beton a usadím betonový žlaby na odvod vody,tak a teď bych potřeboval vysvětlit nějakej pracovní postup,jestli vůbec má cenu dávat ipu a nestačila by jen ta plastová rohožka a vůbec jak to celé zrealizovat krok po kroku,upozornuji že jsem nikdy nemíchal beton,ani maltu,takže nevím vůbec nic co se tohodle tématu týče,dneska jsem dělal novou el. na míchačce a chcu se do toho v neděli pustit s kamošema,tak prosím poraďte jak postupovat a jakou technologii zvolit,předem děkuji. P.S. omlouvám se za takhle dlouhej text a pravopisný chyby,chtěl jsem to nějak upřesnit co nejvíc. S pozdravem O.

Nejlepší odpověď
Pájo

Postup máš správně. Hlína musí pryč, pokus se dostat co nejhlouběji, aspoň 100–130 cm pod terén. Výkop jsem já dělal cca 60cm široký.

Pokud se ti odhalené základy jeví jako nezpevněné, klidně postav ještě kolem nich bednění a prolej to betonem – přibetonuj pár čísel betonu. Poměr 1:3 (cement:písek).
Až beton zaschne – ne tento víkend, ho natřeš asfaltovým penetračním nátěrem. IPA se ti na rovné bude léte vařit.

Dno výkopu dobře vyspáduj a udělej odtok do nižších míst směrem od domu.
Pokud nemáš udělané odpady na okapové svody, udělej to při jednom už teď.
Navař IPU, připevni nopkovou fólii.
Na dno a bok výkopu směrem k silnici polož geotextilii (dále GT), aby se ti štěrková drenáž nezanášela hlínou. Zabalíš tedy následně celý ten štěrk…ne jen trrubku, jak jsi chtěl.
Na GT na dně výkopu polož do spádu drenážní trubku a zasypej to vše štěrkem.
Štěrk nahoře můžeš GT zakrýt také, tu posypat pískem a do něho – pěkně do roviny srovnaného – bych na sucho položil dvě řady (nebo i více řad) betonových dlaždic, aby to pěkně dýchalo od spodu a mohlo vsakovat od shora.

Do zimy ještě udělej bagrem (nebo ručně) u silnice pořádnou brázdu, abys odvedl tu přívalovou vodu co nejdál od domu.

Další odpovědi
Drap

Podle popsaného považuji postup za správný. S výkopem bych šel co nejníže, zbláště upokud je hodně propustná půda. Určitě byc dávasl ipu, pořádně navařit i černou folii, /jmenuje se nopková folie./ samozžejmě i drenáž, zasypat štěrkrm, aby to bylo propustné. V kařdém případě bych se pokusil nějakým způsobem řešit i okapy. Na samotnou zeď by byl vhodný asi marmolit, nebo něco podopbného, co je trvanlivé a umyvatelné. Další možností odvětrání a odvedení vlhkosti , bych pod podlahu kolem zdí zavedl odpařovací drenáž. / Ta žlutá hadice s drobnými otvory / Dává se kolem zdiva , tak aby jedním koncen se nasával vzduch z venku, a druhý konec vveden mimo budovu někde nahoře, klidně až na střechu, pracuje to na komínovém efektu a pomáhá odpařovat nasáklou vodu. Další mižností je provést i vnitřné důkladné izolace,

elektrikář

Pokud se pustíš do kopání, Udělej si důkladnou drenáž. A do stejného výkopu udělej děšťové svody.A dešťovou kanalizaci Na základovou zeď izolaci jak bylo popsáno.Případně se domluv se silničáři mohli by pomoc třeba z mechanizací.

anonym

Oldo , jsem zenska , ale napisi co prave ted resi muj synovec.
On mel take plisen v dome , v prizemi .. neco podobneho co pisete . Domek asi 100 let stary.. A on zacina zevnitr ! Ted to akorad dela. Proste v te mistnosti , kde mel obyvak , tak tam vytrhal stare drevene podlahy … bylo tam pod nimi trochu kameni !!! Zadna zakladova deska… ! A pak hned hlina ! Tu hlinu ted odvazi a kope … , ale nevim jak hluboko… 🙂.
On mi jenom rekl , ze problem byl vice uvnitr , nez z venku …
treba vam to nepomuze vubec , co jsem napsala, ale jak jsem to cetla , hned jsem si na to vzpomnela. Na poradu si vzal odbornika a ted dela vse sam.
Nezavidim vam ale tu praci… -iv-

Protiva

To ti nepomůže. Metrová zeď z kamene se ti bude potit, a nic s tím nenaděláš. Jakýkoliv přívod vzduchu zapříčiní kondenzaci vlhkosti. U silnice bych udělal nějaká „svodidla“, u zdi bych ušlapal hlínu a nechal ji bez porostu. A ještě prodluž střěchu. A na fasádu posílám odkaz.

Zdroj: www.nanobala.cz/ka­men.htm

Sůwa

Oldo, to je padesát otázek dohromady a odpověď by vydala na knihu. Doporučuji si na toto téma vyhledat rady třeba na www.ceskykutil.cz, to je moderovaný server a tudíž se tam nedočteš hovadiny jako leckde jinde. Najdeš tam i technologické postupy, třeba sanačka se musí našlehat jako krém 🙂.Samozřejmě nejlepší by bylo zdivo podřezat, ale pokud je kamenné a v metrové tloušťce, může to klidně být lícované zdivo – lícovalo se z obou stran a vnitřní prostor se něčím zasypal, tohle podřezat nejde. Odkopat, položit drenáž, geotextilii, nopovku, štěrkový zásyp to je správně, obnovit okapy, ale POZOR : nepenetrovat, vyškrábat spáry na 2 cm a použít sanační komplet t.zn. našpricovat( sanační omítkou), nahodit sanační omítku, pak sanační štuk a nakonec vhodná fasádní barva, třeba silikátová. Tohle nemusíš dělat na celou výšku fasády, ale cca 20 cm nad přepokládanou vzlínající vlhkost. Totéž i z vnitřní strany. Jenže to jsem napsala jen úplně základní postup, je tam ještě spousta důležitých detailů, které je nutno upřesnit. Izolace podlahy je potom samozřejmě zas jiná záležitost. Ale neboj a jdi s odvahou na věc, ovšem po důkladné přípravě, ať se zbytečně nenadřeš a neutratíš víc než je nutno. Sůwa

Redog

Ahoj oldo
podle mě tvůj postup je správný, ale kevšemu bych uvnitř oklepal omítku a dal tam sanační omítku ktrá ti bude ze zdiva vytahávat vlhkost. a zároven musiš danou místnost dobře odvětrat, podle mě stačí mít okna s mikroventilací.

samozdřejmě je lepší se poradit s odborníky.