Rokio

Za které zločiny může být uděleno doživotí v našem státě?

Nejvyšší možný trest v podobě doživotí může být udělen pouze za zvlášť závažné zločiny. Které to jsou?

zdroj obrázku: pixabay.com – Activedia

Nejlepší odpověď
Ušel ventil

Doživotí je v České republice nejvyšším možným trestem (trest smrti od roku 1990 neexistuje). Uložit jej lze pouze pachateli, který spáchal zvlášť závažný zločin vraždy, nebo který při spáchání zvlášť závažného zločinu obecného ohrožení, vlastizrady, teroristického útoku, teroru, genocidia, útoku proti lidskosti, použití zakázaného bojového prostředku a nedovoleného vedení boje, válečné krutosti, perzekuce obyvatelstva nebo zneužití mezinárodně uznávaných a státních znaků úmyslně způsobil smrt člověka. A jen tehdy, pokud je spáchaný zločin mimořádně závažný vzhledem k zvlášť zavrženíhodnému způsobu provedení nebo k zvlášť zavrženíhodné pohnutce anebo k zvlášť těžkému a těžko napravitelnému následku, přičemž jeho uložení vyžaduje účinná ochrana společnosti, případně není naděje, že by pachatele bylo možno napravit výjimečným trestem odnětí svobody nad 20 až do 30 let. V praxi se doživotí uděluje zejména za brutální nebo vícenásobnou vraždu.
Wikipedia
ŠKODA ŽE VENCA FLAŠKA ZRUŠIL TREST SMRTI