dust8

Za jakých podmínek a jaká jsou pravidla, když se u policie a dalších složek říká na konci věty atp slovo: „přepínám“?

Nejlepší odpověď
led

Tento výraz u spojovej techniky vychádza z čias, keď sa spojovacie zariadenie mohlo používať len jedným smerom, buď vysiela, alebo prijíma. Obsluha zariadenia oznámila, že je na príjme a oznámenie ukončila "prepínam, alebo príjem a prepla sa na príjmanie správy. Bežne to poznáme u vysielačiek napríklad polície, ktorých prevádzková poloha je nastavená na príjem signálu.
Pre dnešnej duplexnej prevádzke u mnohých zariadeniach možno používať vysielanie aj príjem súčasne, rovnako ako telefonovanie…

Další odpovědi
Edison

Používalo se to u simplexních (v daný okamžik jednosměrných) typů spojení. Dnes se to používá spíše sporadicky, neb systémy, i ty simplexní, mívají věci jako je „rodger beep“. To může fungovat buď jen jako pípnutí po uvolnění vysílacího tlačítka, nebo může obsahovat digitální informaci. Jindy toto zajišťuje pořevaděč sám ze své podstaty. V jiných případech, např. v letecké simplexní komunikaci se ukončení vysílání pozná třeba tak, že na konci relace se řekne vlastní volací značka – něco jako podpis.

Drap

U vysílaček nelze dost často mluvit jako s telefonem. Buď mluvím, nebo poslouchám. Přepínám tedy znamená změnu nastavení

Kepler

To slovo se říkalo jen ve starých filmech. Teď, pokud je k dispozici jen jednosměrné spojení, říká se „příjem“. Alespoň tedy u ozbrojených složek. Většinou je už ale k dispozici obousměrné spojení, takže si účastníci mohou směle skákat do řeči.