osamělývlk

Za jakých okolností člověk upadne do zimního spánku?

Četla jsem v časopise 21.století, že (tuším japonský?) turista přežil v horách tři týdny v nedostatečném oblečení. Když ho našli záchranáři, měl zpomalený tep, dýchání a teplotu snad jen 24°C. Prostě klasický zimní spánek. Myslíte si, že je to výjimka? Nebo že by za stejných okolností i jiní lidi usnuli zimním spánkem? Vůbec za jakých okolností může člověk usnout zimním spánkem. Já vím, že tyhle otázky zatím nejsou zodpovězené, ale jen tak pro zajímavost, co si o tom myslíte vy?
Díky za odpovědi!

Nejlepší odpověď
Drap

Zcela vyjímečná vyjímka. Myslím, že jak je to možné nedokáží vysvětlit ani přední vědci. A to ještě ani nevíme, zda je to vůbec pravda , nebo jen další kachna.

Další odpovědi
badisko

je to hloupost fiziologicky je to nemozne …pri 27C nastava sok a clovek umira …
Doplňuji:
pardon pod 27C ikdyz je zase na druhou stranu dokazano ze mnisi v Tibetu dokazou na omezenou dobu upravit pomoci meditace svou teplotu na vyssi …bez potreby pohybu …ale ze by clovek usnul zimnim spankem to nehrozi …

SickBreed

Mám takovej neblahej poct, že za těchto podmínek upadne do „zimního spánku“ každý – říká se tomu podchlazení 🙂 Máš pak nízkou teplotu, zpomalený tep, dýchání a pak zemřeš pokud tě někdo nezahřeje.

anonym

Tak to vezmeme z trochu vědečtějšího hlediska, ano?
Wiki by Ti na Tvůj dotaz odpověděla následující:

Hibernace, též nazývána zimní spánek, je specifická reakce savců na zimní období, kteří v klidovém stavu a při útlumu fyziologických procesů (projevující se především snížení tělesné teploty) přečkávají ve vhodném úkrytu, zvaném hibernakulum, nepříznivé zimní období. Je známý např. u netopýrů, ježků, křečků, plchů nebo syslů.[1]

Kromě něj existuje i nepravý zimní spánek, kdy zvířata zůstávají neaktivní v úkrytu, ale jejich teplota se nesnižuje, a občas se z tohoto stavu probouzejí a vycházejí ven. Takto přečkávají zimu např. jezevci nebo medvědi.

Takže Tvůj dotaz je spíše nasměrován k silně podchlazenému člověku, jehož funkce se silně zbrzdily poklesem tělesné teploty. Toto je na přechodnou dobu sice možné, může ale dojít k poškození organizmu. Teprve po velmi opatrném zahřátí na normální tělesnou teplotu se zjistí, jaké škody tento stav zanechal.
Neslyšela jsem, že kromě tibetských mnichů by lidé ovládali možnost korigovat svou tělesnou teplotu. I u mnichů to vyžaduje dlouhodobé cvičení spojené s meditací.
Takže odpověď je jasná – člověk není uzpůsoben k zimnímu spánku. Podchlazený člověk není tvor, který zimu přežívá za pomoci hibernace.

terry

Není to zimní spánek jako takový. Tréninkem se to můžeš naučit, ale není to nic jednoduchého.

GTA Andreas

Přesný mechanismus neznám ale může to být nedostatek normálního světla na které je člověk/tělo/soma zvyklé a chlad. U mě trvá zimní spánek od půlky prosince do konce ledna. Jestli je to někomu k smíchu tak mu závidím.