Kryšpín

Z kterých paliv (uhlí, dřevo či plyn) je nejvíce emisí benzapyrenu a látky VOP?

Dle studie EU v datech pro ČR prudce stoupla emise Benzapyrenu na 99% a látky VOC na 50% znečištění proti ostatním znečišťovatelům. V Česku je odhadem 300 tisíc /a tím zdroje těchto emisí/ domácností co topí uhlím jsou to pravděpodobně největší původci uvedených emisí.

Z kterých paliv je nejvíce emisí Benzapyrenu a látky VOP je to uhlí, dřevo nebo plyn?

Nejlepší odpověď
Pepa25

Nejvíce benzapyrenu je z uhlí.
Vycházím ze Zprávy ČHMI o znečištění ovzduší na území České republiky za r. 2017:
„Největšími emisemi benzo[a]pyrenu je zatížen Moravskoslezský kraj z důvodu vyššího podílu spalování černého uhlí v domácnostech v kotlích prohořívacího typu“
Viz zdroj

P.S. Co je VOP jsem také nerozluštil. Obecně jsou největší problém ve znečistění v ČR prachové částice polétavého prachu PM 2,5 a PM10, benzapyren a přízemní ozón.

Zdroj: http://portal­.chmi.cz/files/por­tal/docs/uoco/is­ko/grafroc/17groc/­gr17cz/Souhrn_CZ­.html

Další odpovědi
Kepler

Bohužel nevím, co je to VOP (nebo VOC?), ale benzo(a)pyren je nejvíce obsažen v uhelném dehtu, tedy i uhlí. Taky ve výfukových plynech nafťáků. V podstatě ale vzniká nedokonalým spalováním jakéhokoliv organického materiálu (i tabáku) při 300 až 600 st. Ze zemního plynu toho asi moc nebude, tady probíhá spalování za příznivých podmínek.
(podle wiki)

Kryšpín

Místní uhlobaron má názor, že spalování vlhkého neb mokrého dřeva v kamnech neb kotli vytváří daleko více splodin včetně benzapyrenu než kotel na hnědé uhlí řady 3–4 dobře seřízený.

Pepa25

Benzapyren je také v každém kouři, který vzniká spalováním organického materiálu. Pochyboval bych ale o tom „daleko víc“.