zjentek

Z jakého důvodu žerou opice banány, často i se slupkou?

Vždyť je to trpké, dělaj to z hladu?
Je možné, že se tak chovaj při nedostatečné úrodě a při dostačující úrodě pak slupky zahodí?

Annas: třeba orangutan rozmáčkne banán v podpaždí a začne jíst tam, kde „to vyleze“. A já loupu banán od stonku a v čínským horoskopu jsem opice. No, kterej druh opice že to žere od stonku? Díky.

Nejlepší odpověď
annas

Ne všechny druhy opic a vždy jedí banány se slupkou. Záleží na jednotlivcích a na tom, zda je banánů nedostatek, nebo nadbytek
a jak velký mají hlad.

Připadá mně to podobné tomu, když některý člověk loupe jablko, jiný je jí i se slupkou.

Většina šimpanzů, které je vidět v přírodě i ve filmech, má tendenci jíst banány se slupkou.. Ale ne vždy, jak jsem napsala výš. Jsou totiž vybíravými jedlíky.

Třeba přímo na stromech banánovníku často snědí jen jediné sousto a zbytek odhodí pryč.

Zajímalvý je i jejich způsob loupání. Banán loupou od stonku, nikoliv od špičky.

https://answer­s.yahoo.com/qu­estion/index?qid=2008­0125074552AAr­FWqZ

Banán má hodně vlákniny, jak se uvádí v různých zdrojích.
Např. http://jeremy­ho.blog.cz/0904/co-mozna-nevite-o-bananech
http://www.fit­nessshop.cz/po­radna-vse-o-bananech.html
a další

Další odpovědi
Kepler

Zvířata instinktivně vědí, co jim prospívá. Banán obsahuje málo vlákniny, ty jsou prakticky jen ve slupce. Z hladu to určitě není.

MobilManiak

Dnes by se tím postupně trávili, ty postřiky atd.

anonym

Vždyť je to dobrota. Já taky z bůčku kůži nevyhazuji.

cochee

Obsah vlákniny v banánu uvádějí různé zdroje třeba mezi 2–4,5 g/100 g potraviny, což je „slušný rozstřel,“ tak či tak to ale řadí banán spíš na dno tabulky potravin řazených podle obsahu vlákniny. Navíc, jak se sluší a patří na ovoce, vláknina banánu je z naprosté většiny „ve vodě rozpustná vláknina,“ která funguje spíš v žaludku a snižuje (tedy vylepšuje) glykemický index a kromě toho také zlepšuje hladiny cholesterolu. Zatímco působení ve střevech (peristaltika) se připisuje „ve vodě nerozpustné vláknině“ a tam zrovna banán neexceluje.

zjentek

Oraguntan- teď nevím, jestli je to podpaždí a nebo bicák o prso, je moc rychlej!

zjentek

Tak jsem si spojil poznatek annas (Připadá mně to podobné tomu, když některý člověk loupe jablko) s poznatkem Keplera (Banán obsahuje málo vlákniny, ty jsou prakticky jen ve slupce) a dneškem počínaje už jednoznačně banány neloupu. Nejspíš je to zbytečný, zdravé slupky patří k plodu ;)

annas

Ad zjentek

S vlákninou je to jinak.

Díky vysokému obsahu vlákniny vám banán může pomoci v případě zácpy a obnovy normální funkce střev, dále může banán pomoci při depresích, díky obsahu bílkoviny tryptofan, kterou tělo zpracovává na serotonin, jehož nízká hladina právě deprese způsobuje.
http://jeremy­ho.blog.cz/0904/co-mozna-nevite-o-bananech

Druh opic se pokusím najít, ale až později. Hledala jsem v anglických zdrojích, snad najdu.