Kepler

Z jakého důvodu různé pandemie samovolně odezní?

Jak je možné, že lidstvo ještě nevyhynulo? Například ve středověku, kdy nikdo neměl ani ponětí co ty mory způsobovalo?

Nejlepší odpověď
Rokio

Podle mě díky tomu, že lidský organizmus získá na daný vir určitou odolnost.

Ve středověku se zase tolik necestovalo, takže se nemoc nemohla tolik rozšířit, i když se tehdy na hygienu tolik nedbalo. Svět tehdy nebyl propojen na globální úrovni, čímž existovali oblasti, kde mor nebyl, nebo alespoň nebyl tolik rozšířen.

Dále na jihu v té době lékařství bylo na lepší úrovni, takže tam se šířil méně. Mluvím o arabských destinací.

Je to ale jen můj názor a mohu se mýlit.

Další odpovědi
DoTazatel

V arabském světě se to snažili celkem dobře léčit, izolovaním, spalováním mrtvol, hygienou, zabíjení krys a jiné havěti (u kterých měli podezření, že by mohly přenášet nemoci).
Panovníci proti tomu celkem dost rázně zakročovali, snažili se s tím něco dělat, vynakladali na to dost peněz aj. prostředků, povolavali lékaře a „vědce“ aby to studovali a hledali způsoby (prevence, léčby atd).

V Evropě to „odeznělo“ až to vybíjelo celkem dost populace. Nakonec to přeci jen odeznělo, kdy už se to přestalo šířit a až zůstali jen ti nejsilnější, které ty nemoci neskolilo.

aliendrone

Asi žádný virus či bakterie není 100% smrtelná, vždy se najdou nějací jedinci s rezistencí. Je jen otázkou KOLIK jich bude. Další mechanismus omezení je zdecimování potřebných hostitelů, pokud bude 1 hostitel na 1000km2, dost těžko pak dojde např. ke kontaktnímu přenosu, potažmo dalšímu šíření. Nejsem epidemiolog, ale myslím, že fungují i další „brzdné mechanismy“.

Autista

Většinou jsou ty věci z Číny a věci z Číny nevydrží nikdy dlouho, pár lidí to zabije a pak se to zničí samo.