zjentek

Z jakého důvodu je dnes lazebnictví spojováno s holičstvím či kadeřnictvím? Co je spojuje?

Slova lazebník, holič a kadeřník>> https://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/la­zebnik

Proč je dnes lazebnictví považováno za synonymum k holičství či kadeřnictví?

Přece lazebník byl lazebník>>> https://www.u­cenibezucebnic­.cz/dokumenty/po­mucky/profese/La­zebnictvi.pdf

Nejlepší odpověď
marci1

Lazebník býval často také bradýřem, dnes bychom řekli – holičem.
Lazební=(archaicky) středověký majitel lázně, holič a lékař provádějící drobné lékařské úkony
https://cs.wik­tionary.org/wi­ki/lazebn%C3%ADk
S lázní ve středověku obvykle sousedila operační místnost s bradýřskými miskami, nůžkami, břitvami, hřebeny, šrouby, kleštěmi na zuby a podobnými nástroji.
https://plzen­.rozhlas.cz/dav­ni-mistri-remesla-lazebnickeho-6737810
🙂

Další odpovědi
annas

Podívejte se do odkazu, najdete i odkaz na význam starých povolání.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vite-neco-malo-o-profesi-krtickare-mecire-pasire-uzdare-brnire-platnere-rytce-lazebnika-sperkare-a-dratenika

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdo-byl-brradýř
a další

"Lazebník – majitel lázně studené i teplé. Lázeň bývala majetkem obce a pronajímala ji lazebníkovi za plat do dědičného držení. V teplé lázni posedávali hosté v horkém vzduchu a páře na lavicích. V mycích lázních byli hosté usazeni v oválných dřevěných kádích naplněných vodou a zakrytých prkny, aby horkost lázně déle vydržela. Při koupání, ale většinou až po něm, bylo hostům podáváno jídlo a pití. Při vlastní lázni byly obyčejně mimo jiné místnosti ještě dvě zvláštní komory. Jedné se říkalo „zuvadlna“, kde se návštěvníci zouvali, svlékali a svěřovali k opatrování své klenoty a peníze. V druhé provozoval lazebník nebo barbíř holení, stříhání a rozmanitější drobné chirurgické operace a trhání zubů. K osazenstvu lázně patřil lazebník a tovaryši specializovaní na různé práce jako: holiči, zuvadlníci, puštědlci, topiči a vodáci…

Barbíř – viz Bradýř i Lazebník.

Lazebník specialista na holení a hojení řezných ran.

S tímto označením jsme se mohli ještě v r. 1942 setkat v titulku deníku Moravská orlice. Brtnický místní holičský rekordman (Karmazín – který měl provozovnou na náměstí) udával, že ve své praxi oholil 720 km vousů a ostříhal 2160 km vlasů, což pro názornost uváděl v zeměpisných vzdálenostech mezi evropskými městy a Brtnicí. Bohužel nedlouho po r. 1948 byl tento cech „ostré břitvy“ zlikvidován a soustředěn do Komunálních služeb, jejichž značně prořidlé provozovny byly lidově překřtěny na Chlupotechny..

Cirolog – Bradýř specializovaný na chirurgické úkony jako bylo pouštění žilou, přikládání pijavic či obvazování ran. Často také léčil kožní a pohlavní nemoci.

http://brtpic­hlavec.sweb.cz/ves/re­mesla/remesla2­.htm

Historie holičství u nás

"Na území Česka prochází lazebnictví a holičství stejným vývojem. Zlatým věkem péče o zevnějšek a rozmachu holičské profese byl přelom 19. a 20. století. Návštěva holičství byla součástí společenského postavení muže a jeho povinností, více než 90 % všech mužů navštěvovalo holičské salony. Účelem bylo samozřejmě se nechat oholit, ale také prodiskutovat společenské události a politické dění. Holičství bylo místem setkávání a diskuzí. Holičství a dámské kadeřnictví bylo striktně odděleno a v holičství byly aměstnáni téměř výhradně muži.

Učební obory té doby byly „holič“ a „kadeřník, vlásenkář“. Z toho je vidět, že se nejednalo o souhrnnou profesi, ale samotnému holičství byl věnován stejný prostor, což také svědčí o společenské váženosti profese holiče. Rok 1948 znamenal nejen společenskou pohromu, ale také pohromu pro živnost holičskou, kdy došlo ke znárodnění a tím i devastaci společenství holičů. Holičství se potácela na pokraji zkázy a poslední rána z milosti přišla s počátkem 90. let, kdy se rozvinul trend „unisex“ – oblečení, účesy, výrazy – vše unisex. A po holičství jako by se slehla zem. Muži chodili do kadeřnictví nebo je i nadále stříhaly jejich partnerky doma a tradice návštěvy holiče jako společenské události v podstatě pomalu zanikla. Ve světě čistě pánská holičství stále fungovala a fungují. Tradice tam nebyla přerušena násilným způsobem jako v našich zemích. Nicméně vývoj v trendech pokračuje směrem, který holičské profesi přeje.atd.ů

http://www.gris­magazine.cz/2017/01/­historie-holeni/

Vše má svou historii – vousy, hladká brada, dnes je víc vidě bradu zarostlou atd.

Edison

A s čím bys to chtěl spojovat? Nesmyslná otázka.

zjentek

Edison, je možný, že PRO TEBE je nesmyslná každá otázka, na kterou nemáš dopředu připravených čtyři až sedm odpovědí, než ji vypustíš. To je jedno jaká. Třeba o egu…

Edison

Hele, ta otázka je na úrovni tříletýho dítěte. Proč se stromu říká strom… Kdybys raději napsal, s čím by se to jako mělo spojovat, nebo cokoli, co by osvětlilo tuhle tvou NESMYSLNOU pochybnost… Ne, ty si raději kopneš… No prosim… já jsem vzyklej. Mě urazit nemůžeš.

zjentek

Napsal jsem zde pravdu. Nemohu za to, že pro někoho je i pravda o něm kopancem do něj.

Za bé, ptám se správně. On totiž původní lazebník neměl nic s kadeřníkem. To, že zde annas a marci vycházejí z jakýchsi „všeobecně známých modelů“, co se týká dochovalých informací z historie, za to já přeci nemohu. Jinými slovy, MYSLET MOZKEM je potřeba, i kdyby nijak neprokazatelné historická informace byly jakkoliv přesvědčivé. A koho přemýšlení bolí, rád si zkopíruje jakoukoli nepodloženou informaci a fertik… třeba i do vlastního mozku, žejo, Edisne… a to nikoho nikam nekopu, nedejbože bych měl zájem urazit. Víš kolik "moudrých, rozumných, spravedlivých a především poslušných a tím pádem společensky hodnověrných jsem už za dýlku svýho života potkal? No tak…

Edison

Ano. Je třeba myslet mozkem! Tos trefil přesně. Tak se zamysli ještě jednou, na co se vlastně ptáš.