JájsemRaibek

Windows je ten, nebo to jsou ta Windows?

Jedná se o operační systém, takže ten program-systém, tedy ten Windows?
Nebo jsou to ta okna – Windows a tudíž jsou to ta Windows?

Nejlepší odpověď
Dismas

Já osobně říkám ten Windows. Je to podobný příklad jako se slovem chips – tam se to vyřešilo přidáním koncovky -y, takže já bych se přímlouval za tvar ty Windowsy.

Další odpovědi
led

Je to názov, pomenovanie (toho) operačného systému. Je úplne jedno koľko okien má v názve, koľko ich má otvorených a koľko zavretých, je to meno systému,obsahu­júcemu x-množstvo navzájom spolupracujúcich programov.
Tak podľa môjho inostraneckého názoru je to:
ten (jeden) operačný systém Windows (číslo verzie)
ale ak použijem pojem „the windows (on the house)“, hovorím o viacerých oknách:
tie okná (na dome)

Dalekolekora

Určitě ne Windowsy! To bychom se ihned dočkali podobných tvarů jako s Windousama, o Windousech, Windousům atd… Ten název je nesklonný, zrovna tak jako mnohá další slova, a ať to tak také na věky zůstane…

Mareg

Pracuji s IT 25 let a v 99,9% procentech případů se používá název Windows jako množné číslo – Widows spadly, Windows nefungují.

Takže „ty Windows“, nikoliv „ten Windows“.