annas

Vzpomene si někdo na sovětský film, který režíroval známý sovětský herec a vytvořil v něm i hlavní hereckou roli?

Podle kterého díla byl film natočen? Jak se jmenuje dnešní jubilant?

Film z konce 50. let ukazuje špinavou pravdu o vítězství nad fašismem, které si však hlavní hrdina (voják Sokolov) příliš nevychutná, protože mu nemilosrdná válka vzala všechno, pro co stojí za to žít. Kontrast – radost ze skončení hrůzné války a bezmoc hlavního hrdiny. Určitě jeden z nejlepších sovětských filmů. Některé scény připomínají Schindlerův seznam.

Vyšel i na DVD.

Nejlepší odpověď
rynek878

Bondarčuk
Sergej Fjodorovič, *25.9.1920 – †20.10.1994, ruský filmový herec a režisér; filmové role Zlomená pouta, Serjožka, Strýček Váňa, i v Itálii v Rosseliniho filmu Byla noc v Římě. V roce 1959 debutoval jako režisér filmem Osud člověka, kde hrál i hlavní roli. Hrál i ve svých dalších filmech Vojna a mír, Waterloo, Step, Bojovali za vlast, Rudé zvony.

Jde patrně o film Osud člověka (rusky Судьба человека) je novela sovětského spisovatele Michaila Alexandroviče Šolochova z roku 1957. Je označována jako jedno z nejzávažnějších děl poválečné sovětské literatury.
link:

Zdroj: http://www.co­jeco.cz/index­.php?detail=1&s_lan­g=2&id_desc=10934&ti­tle=Bondar%E8uk

Další odpovědi
mosoj

Kategoricky nesouhlasím s výrazem „špinavá pravda o vítězství nad fašismem“.
Kdyby bylo všechno před a potom nečisté, tak o boji SSSR proti fašistům bych se to nikdy neodvážil říct!!! Byl to boj o všechno, kde se již projevoval pud sebezáchovy!!! O tom jestli se to mohlo v dané situaci řešit tak nebo tak, mohou diskutovat jenom lidé kteří se toho nezůčastnili. Historická fakta zde nemá cenu rozebírat, ale která válka je čistá. Ať je to tak nebo tak SSSR má největší zásluhu na porážce fašismu a zbytek světa se pouze svezl, když Rusové udělali to nejtěžší.

anonym

Sergej Bondarčuk,nemýlím li se.

anonym

Pravda,lépe realita, se většinou nezamlouvá.
Který model,německý,nebo ruský, byl „horší“?
Když Němci napadli Polsko,vlítli tam Rusové z druhé strany,mimochodem vyvraždili polskou elitu.http://cs­.wikipedia.or­g/wiki/Katy%C5%88sk%C­3%BD_masakr.
A kde je Finsko?
Takže to,co nás učili,je účelová lež.
Případů je víc. Třeba role Vlasovců – Pr. povstání v R.1945.
Teď a tady se mi nechce hodnotit dějiny.
Co je důležité – zemřeli desítky milionů „obyčejných“ lidí. A proč?

annas

Mosoji, tu větu jsem překopírovala. Znáte ten film? Když jde hlavní hrdina v koncentračním táboře žebrat o jídlo a jakým způsobem je získá? To bylo to ošklivé. Jinak nejde o znevažování hrdinství sovětských lidí, ale jen o o několik scén – záleží na tom, jak si každý pojem špina vysvětluje.

mosoj

Špinavá je především válka. Těch několik scén
se najde v každé válce. Pogrom v II. sv. válce byl tak obrovský že toho vyplavalo napovrch také obrovské množství.
Koncentrační tábory byly na obou stranách.

Představa, že v dnešních válkách se jedná jinak je zcela mylná a pod vlivem přiblblých akčních filmů. Jenom jsou jiné prostředky a všechno jde strašně rychle, že si toho veřejnost ani nevšimne. Ono utrpení které trvá měsíc nebo tři roky – to je rozdíl, hlavně v tom, že to za ten měsíc nestačíte ani zaregistrovat. Protože jde o události čerstvé je to všechno dobře utajené.

Válku začalo Německo s jasným cílem. Jestli by ji začal později někdo jiný ? to je už z pohledu dnešní doby spekulace.

led

mosoj,
páči sa mi vaše spravodlivé rozhorčenie. V dnešnej dobe sa málo ľudí takto vyjadrí. Vojna je špinavá vec, s tým plne súhlasím. Najhoršie je, že na to doplácajú obyčajní nevinní ľudia.

annas

Mosoji, v pořádku. Máte pravdu v tom, že ke špinavostem docházelo na obou stranách. Ale vysvětlili jsme si to. Někdy stručné vyjádření vyzní pro druhého jinak, než je chápe ten, kdo je vložil – včetně mě, i když jsem větu překopírovala. Protože knihu i film znám, chápala jsem větu v souvislosti s jednáním zúčastněných osob.