martaparta

Význam : jeden táhne čehý a druhý hot

Nejlepší odpověď
annas

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jeden-hot-a-druhy-cehy

Okopírovala jsem vysvětlení výrazů hot a čehý od uživatele Pájo a doplnila své další vysvětlení.

Povel kočího pro koně v zápřahu:
Hot – pro zatáčení doprava
Čehý – pro zatáčení doleva

Původně šlo o povely pro tažná zvířata, dnes se užívaji i u člověka, když chce každý jedinec něco jiného, nemohou se shodnout např. na určitém postupu – jde o extrém, o protiklady, stejně jako když někdo dává pokyn spřežení koní – jet doleva, nebo doprava? Jedna možnost vylučuje druhou…