Vyživovací povinnost vůči zletilému

Dobrý den, přítel má z předchozího manželství syna – 25 let. Již dvakrát přerušil studium na vysoké škole, nyní studuje na třetí VŠ, aniž by předchozí studia dokončil. Mezi studiem měl dokonce roční pauzu, kdy přítel alimenty neplatil. V posledních letech je výše alimentů stanovena na 4000 kč měsíčně, přičemž neustále požaduje další příspěvky – nyní 10000 na zakoupení nového PC. Můj dotaz zní, je přítel povinen na takto „flákající ho se studenta“ platit, do kdy a event. v jaké výši? Jeho příjem se pohybuje kolem 24000 měsíčně a má ještě dalí vyživovací povinnost vůi mladšímu dítěti.
Děkuji za odpověď a zdravím.

Nejlepší odpověď
standa

1. výživné musí být placeno bez přestávky po celou dobu než pominou zákonné důvody pro tuto vyživovací povinnost

  • zjednodušeně lze říci, že přerušování studia není podmínkou pro přerušení vyživovací povinnosti

2. není povinností otce přispívat ani 1 Kč nad rámec předepsaného výživného…, ALE pozor na případnou protireakci syna, který by se mohl ´naštvat´ a vymáhat dlužné výživné

3. s tou hranicí 26 let je to ošemetné, protože zákon tuto hranici nezná…, na druhou stranu je důvodné se domnívat, že i když by studium pokračovalo po 26.roce věku syna, soud by nejspíš rozhodnul, při zkoumání studijní minulosti syna, o ukončení vyž.povinnosti.

Ale nejspíš se přítel nevyhne soudním tahanicím ☹

§ 85/1 zák. o rodině
Vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá do té doby, pokud děti nejsou samy schopny se živit.

Další odpovědi
anonym

Odpověď-nejlépe od erudovaného právníka.
To nejsem,a tak jen názor.Citlivá věc.Váš přítel asi nejlépe ví,jaký je stav věci.V podstatě-CHCE,nebo NE.Takhle zvenku to vypadá
jednoznačně. Jak by možná řekl Hamlet:„Je něco
shnilého ve státě dánském.“

mj81

Pokud se nepletu, vyživovací povinnost trvá do okamžiku, kdy syn začne ptacovat a nebo do okamžiku, kdy dovrší 26 let. Takže rok to ještě vydržte a pak má syn smůlu.