ximbi

Lze zpětně podat trestní oznámení pro neplacení alimentů?

Dobrý den,
mám možná hloupý dotaz, ale zkusím to. Otec je alkoholik, alimenty platil jen chvíli…a to, když byl kvůli neplacení ve vězení, poté už zase ani koruna. Jsme 3 dcery, 2 už máme vlastní rodiny a ta nejmladší ještě studuje VŠ. Zajímalo by mě, kdo z nás vlastně může podat trestní oznámení. Zda jen maminka, které dluží, nebo maminka a nejmladší sestra nebo kterákoli z nás? Moc děkuji za případné odpovědi.

Nejlepší odpověď
anonym

Berušinka měla dobrou vůli, ale malinko nám to pomotala.
Promlčecí lhůta u dětí do 18 let jsou 3 roky a výživné se platí k rukám matky.
Po 18. roku lze žádat dlužné výživné jen od data podání. Pokud je pravomocné soudní rozhodnutí, podává se návrh u soudu, a to jako zletilé, každá za sebe. Za neplnění vyživovací povinnosti je považováno neplacení alespoň 3 měsíce po sobě jdoucí.
Ale samozřejmě lze požadovat i dílčí nedoplatky. Žádosti o výživné jsou osvobozeny od soudních poplatků.
P.S. Koukám, že ses teprve dnes zaregistrovala, tož vítaj!
Doplňuji:
Ad berušinka, nevím jaks to myslela, ale hned 1. řádka je nesprávná.
Z konextu dotazu vyplývá, že jsou již zletilé, tudíž svéprávné a musí jednat každá samostatně a za sebe.
Podle obvyklé soudní praxe je malá šance u dcer, které už mají vlastní rodiny, ale jsou i další možnosti uplatnění některých nákladů, nebo návrh advokáta na mimosoudní vyrovnání.

Další odpovědi
Děda Louda

Ten dotaz je skutečně takový, jak jej pojmenováváš. To chceš podávat oznámení předem, než k něčemu dojde, tedy preventivně?

arygnoc

dovolím si to trošku obrátit (je to úvaha):

všeobecně platí trend chlapa po rozchodu (a když tam jsou děti, někdy i bez dětí) obrat o vše (proto možná pije).
vaše maminka vás (jako děti) páchala také a dobře věděla s kým. tedy – hlavní zodpovědnost je i na ní, nejen na otci.
za to, že se s vaší mamou minimálně 3× váš otec (kdoví, jestli otec, bez urážky) vyspal, mu fakt ničíte celý život?

Tu těžkou situaci jste přežili, a vypadá to, že bez úhony, tak proč to nenecháte tak (potřebujete novou lednici, DVD nebo vám chybí na auto?).

Ne, nebráním nezodpovědné otce, ani rozsévače spermat, ale zdá se mi, že tahle společnost prostě chlapa – otce chce za každou cenu deptat, ničit, ruinovat.

Je emancipace – žena se rozhodne, že chce být „sama“ (tedy bez chlapa), tak ať se stará. V tomhle bylo kdysi líp (ne za socializmu) – ženská (rozuměj matka) se chlapa – otce nesnažila tak lehce zbavit – však on to zaplatí.

Doufám, že jste mne pochopili.

Berušinka

Všechny dohromady =)
Něco jsem o tom četla, ale přesně si nic konkrétního nevybavuji. Ale určitě to jde – půjde to přes soud.

Myslela jsem to tak, jak to napsal Dr.Axl =D Jen se mi to nechtělo všechno vypisovat =D

Dr. Axl: To jsem nemyslela doslovně =D

anonym

Ad arygnoc, už jsem zase vyčerpal dolnění odpovědi, tak se pokusím reagovat tady.
Mám plno známých, kteří (především z řad montérů) tvrdě vydělávali pro rodinu, za níž dojížděli jen na víkendy. Drtivá většina z nich byla nejméně 1× i vícekrát rozvedená a všichni se shodli na tom, že je ženy pokaždé odrbaly, skončili na ulici, museli začínat od nuly a ještě platit mastné alimenty.

arygnoc

mám podobné zkušenosti – řada mých zaměstnanců je právě rozvedených a platících alimenty.

Není to chyba žen, nýbrž společnosti, která se takto k mužům chová.
Všimněte si, že o alimentech v drtivé většině rozhodují soudkyně (ne soudci).

ximbi

ad arygnoc
Přijde mi od vás opravdu urážející, když neznáte něčí rodinné poměry a hned děláte ze všech mužů chudáčky, myslím, že na peníze nejsme ani jedna z rodiny. To, že se otec…pokud se tak dá říkat člověku, který mlátí ženy a děti…nestaral o nikoho z nás ani před rozvodem a ani potom a pokud vím, tak na děti jsou vždy potřeba dva a pokud on si je udělal a nechtěl se starat dál, měl si to uvědomit dřív než si děti udělal 3! Maminka se o nás starala sama, bez něčí pomoci a zvládla to výborně, ale nechápu, proč by nemohla dostat to, na co má ze zákona právo! Uvažoval jste někdy nad tím, jaké je to starat se o 3 děti z jediného platu? Co všechno musí člověk obětovat a je jedno, zda jde o ženu či o muže, prostě se obětuje pro své děti a dost často se stane, že se i zadluží, jen proto, aby mohl zajistit dětem alespoň trošku normálnější podmínky a měl je za co nakrmit.
Já se ptala, jestli je možno zpětně žádat o cokoli. Otec chlastal za nás a chlastá i po nás, je z něj troska, která nedokáže akceptovat jakoukoli pomoc, rodina(jeho), mu pomáhala skoro 14let, aby se postavil na nohy a co on? Žádná vděčnost, každou pomoc prochlastal! Jděte do háje s kecy typu…potřebujete novou sedačku…Tohle vážně nemám zapotřebí a mnohokrát děkuji, že jste mi dokázal, že chlap není nic, než jen odpad…Ne vždy, ale bohužel většina…

ximbi

A myslím, že odejít od tyrana dřív než někoho z nás zabije byl ten nejlepší maminčin nápad a nechápu, že jsou pořád na světě ženy, které se takto nechají od mužů týrat a bojí se od nich utéct. Mamince se to povedlo a vy z ní budete dělat mrchu, co je na peníze. Je mi z vás na zvracení!
Moc jste mi tedy nepomohli…