Usoman

Vytvoří se ve vzdálené budoucnosti u obce Nový Kostel na Chebsku nová sopka?

Nový Kostel je na zemětřesení nejaktivnější místo v zemi, zemětřesné roje jsou zde velmi časté. Geologové to odůvodňují, že je zde velmi tenká zemská kůra a magma relativně blízko povrchu. A jelikož nejvíce otřesů je právě u Nového Kostela, nedokazuje to třeba, že by se magma pomalu, ale jistě dralo k povrchu přímo pod touto obcí? Nezapomeňte, že poslední sopka na Chebsku soptila jen před 250 000 lety.

Sopečná činnost na našem území začala před cca 60 mil. let a skončila právě před 250 000 lety. Je možné, že by se obnovila?

Nejlepší odpověď
annas

Na tuto otázku může odpovědět jen odborník.

"Kdyby v západních Čechách přece jen hrozila erupce, nová Komorní hůrka, poznali byste to?

K zemětřesením tam dochází odnepaměti, máme o nich svědectví stovky let do minulosti. Komorní a Železná hůrka vznikly před statisíci let. Není tedy důvod si myslet, že se zrovna teď probouzí nějaký katastrofický jev. Ohniska zemětřesení se v čase nepřesouvají, jsou pořád v téže oblasti, v hloubce. Před nedávným výbuchem islandské sopky Eyjafjallajökull to bylo jinak: ohniska zemětřesení se už od 90. let posouvala k povrchu, až to v roce 2010 vyvrcholilo erupcí.

Na druhou stranu nemáme ani žádný důkaz pro to, že by k erupci na Chebsku nemohlo dojít. Nečekám to, ale teoreticky něco takového vyloučit nelze." atd.

https://www.res­pekt.cz/zkumav­ka/zahadna-fluida-pod-chebskem