Vyskutují se ještě nějaká ložiska safíru na Jizerské louce v severních Čechách?

Nejlepší odpověď
annas

Jizerská louka
"Toto naleziště patří mezi nejstarší místa v Čechách, kde se kdy sbíraly minerály … Už totiž ve středověku se na „Jizerské louce“ sbíraly drobné, ale velice ceněné modré safíry! V dávných dobách se totiž tato modrá odrůda korundu velice cenila. I maličký safírek měl velikou cenu, protože slavná naleziště na Cejlonu, v Thajsku, Kašmíru či Indii, byla pro tehdejšího člověka nedostupná … Možná i proto si toto Evropské naleziště safíru získalo obrovský věhlas …

Naše moderní doba a dopravní možnosti ale umožnily příliv levných a mnohem krásnějších safírů z celého světa a ve světovém měřítku se tak „Jizerská louka“ stala téměř bezvýznamným nalezištěm safírů …

To, co se tady velice cení a obdivuje, se na věhlasných světových nalezištích ani nesbírá a pokládá se za safírový odpad … Bohužel, naše safírky jsou příliš maličké, je jich pomálu a nestabilní barva kolísá mezi modrou až zelenavou … Pro klenotníky jsou tyto safírky bezvýznamné, ale pro sběratele je to jiná záležitost …

Myslím, že každý český sběratel by si nějaký ten safír rád našel … Máme ale smůlu!!! Naleziště je přísně střeženým místem, kde je jakýkoliv sběr zakázán! Dokonce i vstup do potoka v ochranném pásmu je pod pokutou a nesmí se z vytyčené stezky uhnout ani na krok! Paradoxem je, že v této přírodní rezervaci, kde je slušný člověk neustále sledován a napomínán ochránci přírody, je už několik let veliká a rozpracovaná stavba s výkopy, která už zdaleka hyzdí krajinu, a to hned vedle safírového potoka! Z dálky to vypadá jako nějaký důl, ale to ochráncům asi nevadí …

V dnešní době je možné všechno! Stačí, že si nějaký zbohatlík dupne svými penězi a může začít stavět milionářský srub třeba uprostřed safírového potok a… No, to jenom tak na okraj, jak se u nás chrání příroda … atd."
http://www.las­kaksutrum.cz/ji­zerska-louka/