autacek

Vyřešilo by inflaci, třeba na Ukrajině, přejití na světovou měnu, třeba EUR či USD?

V řadě zemí jsem se setkal s tím, že to tak funguje. Resp. kde je hlavní úskalí, proč by to nešlo? Protože by stát nemohl rozhazovat, třeba tak jak ten náš, z toho co nemá?

Ach jo, zase někdo nepochopil otázku, třeba Ge0rge, tady přece není vůbec řeč o zemích eurozóny, ty si rozhazují v mezích kritérií do mínusu již dnes jak chtějí (dle EU pravidel a mnohdy i mimo ně), ale třeba o Černé Hoře, Kosovu, případně Kambodži, atd.. https://www.i­rozhlas.cz/eko­nomika/cerna-hora-se-bude-muset-vzdat-eura-aby-se-v-budoucnu-mohla-stat-clenem-eu_2013013010­21_mvydrova https://www.ty­den.cz/rubriky/re­lax/cestovani/kou­zelne-sluvko-dolar_5047.html?show­Tab=diskutova­ne

Nejlepší odpověď
aliendrone

Proč to nejde? Ty snad znáš nějakého loupežníka, který se vzdá zbraní (svých výdělečných nástrojů) pokud to není ABSOLUTNĚ nezbytné? ;) :D :D

Když budou občany okrádat relativně přiměřeně (jako třeba v Emerice), budou v pohodě, když ne, občané budou „jezdit jinými cestami“ (měnami), kde jsou loupežnící rozumější. ;) :D

Copak si myslíš, že inflace je „něco daného/přiroze­ného/zákonité­ho/nevyhnutel­ného“? Je to jen ekvivalent loupeže (spíš než krádeže), protože CO REÁLNĚ znamená, když si někdo natiskne další papírky navíc pro jejich uživatele? ;) :D :D

Nevyřešilo by se nic, jen by se problém přesunul do relativně „klidnějších vod“. :)

Další odpovědi
dubraro

Nevyřešilo, naopak by to způsobilo ještě větší problémy. Viz Řecko.

elkon

Inflace existuje v každé měně. O výši inflace rozhoduje mnoho faktorů.

anonym

Nikoli a to z toho důvodu že přejít na euro nemůžete když máte problémy s inflací 🙂 Před přechodem na euro musíte naplnit určité ekonomické ukazatele dobrého zdraví vaší vlastní měny teprve pak je vám přechod na euro vůbec umožněn.

viz https://www.pe­nize.cz/44092-podminky-pro-prijeti-eura-maastrichtska-kriteria

Například my jsme kvůli špatným ukazatelům na euro dlouho vůbec nemohli přejít a tak jsme si začali namlouvat, že o to vlastně nestojíme 🙂 Teď když bychom mohli nám v tom pro změnu brání vlastní lehce uražená ješitnost.