vydání občanského průkazu

Dobrý den, potřeboval bych se informovat, jak je to s vydáním nového občanského průkazu a jaké normy toto upravují. Mám stávající OP s platností do devátého měsíce současného roku a potřebuji vycestovat do zahraničí právě v době doběhu platnosti OP. Dozvěděl jsem se, že je nezbytné mít průkaz při cestě do zahraničí v platnosti nejméně 6 měsíců. Na úřadě mi tvrdí, že je zákonem stanoveno, že o vydání nového průkazu mohu požádat nejdříve 60 dnů před vypršením jeho platnosti, ale to je pro mě nemožné, jelikož budu v zahraničí. Dle pracovnic na úřadu je jediná možnost zaplatit správní poplatek 100Kč a požádat o dobrovolnou výměnu OP. Je to pravda. V zákoně o vydání OP jsem žádný termín 60 dnů nenašel… předem děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
mosoj

No já vím, že běžně mají úřady ze zákona 30 dní na provedení úkonu. Může být ale mnoho žadatelů a nebo jiné okolnosti které do toho vlezou. Prostě holou rukou tank nepřemůžete.
Pokud není jiné řešení zapltil bych 100 kč.
Nakonec u pasu je to mnohem více.