Avatar uživatele
david22

Všimli jste si, že čeština může být nejednoznačná? Přečtěte si nadpis:

http://olomou­c.idnes.cz/kraj-priplati-na-vlaky-jedouci-pres-polsko-fj9-/olomouc-zpravy.aspx?c=A120924­_1832885_olomouc-zpravy_stk

Z nadpisu se dají pochopit 2 významy.

  1. kdo: kraj – zachrání koho: ty vlaky jezdící z Jeseníku přes Polsko
  2. koho: ten kraj – zachrání kdo: ty vlaky jezdící z Jeseníku přes Polsko

Z nadpisu jde zřejmě význam pochopit, ale jsou případy, kdy se dá zaměnit 1. a 4. pád ve větě.
Doplňuji:
quentos: díky za odpověď. Přesně to jsem měl na mysli 🙂
Pro toho, kdo by náhodou nepochopil účel mé otázky, bych uvedl typickou větu, týkající se hokejových týmů: „Rakousko porazilo Německo“.
Kdo koho vlastně porazil?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? quentos, johana 56, huxa, Damiana, Altair-AC před 4231 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
quentos

Odpoveď byla označena jako užitečná

Ano, záměna 4. a 1. pádu je občas z hlediska sémantiky nebezpečná, již jsem si toho povšiml mnohokrát, nejen v novinových článcích. K takovéto mnohoznačnosti může dojít i v němčině, když budou podmět i předmět ženského rodu nebo v množném čísle – i navzdory pádovým koncovkám členů, které by tomu měly zamezit.
V angličtině by se to paradoxně – ač má gramatické pády, přivlastňovací nepočítaje, celkem dva, a to ještě jen u zájmen – stát nemohlo, protože bazíruje na pevném slovosledu. Viz učebnicový stokrát omletý příklad rozdílu mezi „Jim loves Jane“ a „Jane loves Jim“, kde by to v české verzi zachránily právě pády – tazatelův příklad poukazuje ovšem na to, že v některých případech k vymýcení mnohoznačnosti ani našich sedm pádů nestačí. Pokud v angličtině chtějí dát důraz na předmět, pomohou si trpným rodem, opět tedy k mnohoznačnosti nedochází. Příklad toho, jak je někdy v jednoduchosti krása (o tom, že je angličtina z gramatického hlediska nesrovnatelně jednodušší než čeština, není sporu).

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?david22 Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
beer

Odpoveď byla označena jako užitečná

No, to je ta novinářská čeština – snaží se tím udělat poutavější nadpis článku ))

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?www Nahlásit


Avatar uživatele
marijakes

V novinovém článku to ještě jde, ale horší by to bylo v zákonech. I když možná to tam také je, protože i zákony si každý vysvětluje po svém.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
huxa

beer má polopravdu, hodně toto užívají novináři, ale dá se s těmito „dvojsmysly“ setkat všude…, ale podobné případy se dají najít ve všech jazycích, o tom ti může povykládat quentos :)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Funna

no nevím…ale pokud by vlaky zachraňovali kraj, nezněla by věta „Vlaky za 3,5 milionu jezdící z Jeseníku přes Polsko zachrání kraj“…

Doplňuji:
samozřejmě, že Rakousko vyhrálo nad Německem

Upravil/a: Funna

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Rakousko porazilo Německo – odpověď je sorávná. Souvisí s aktuálním členěním větným, protože věta začíná tzv. východiském a dostává se k jádru.
Jednozněčně: Rakousko je východisko – jádrem je Německo.

U novinového titulku – když opět vycházíme z východiska k jádru, pak by e titulek měl l chápat tak, že " Kraj zachrání za 3,5 milionu vlaky …"

Nehraje roli, že 1. pád se rovná 4. p.

Výpověď .že mít i opačné pořadí – ale záleží na kotextu – od jádra k východisku, ale nutný je kontext …

před 4229 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

Sakra Rakušáci vyhráli nad Němcema? No a já to zase prošvih. A kolik to hráli?

před 4231 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
david22

:)

před 4231 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Funna

Stačí používat selský rozum a ne hned dělat větný rozbor…pak v tom máte chaos…

před 4231 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
david22

Funna: podle mě to není úplně samozřejmé. Stejně tak by se to mohlo chápat, jakože Rakousko bylo poraženo Německem.

před 4231 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Funna

vážně? a podle čeho by se tak dalo chápat? jen podle větného rozboru…ale to se opakuju…pokud komukoliv, co nepřemýšlí nad „kravinama“ řeknu " Petr porazil Pavla…každému je jasné, že vyhrál Petr…protože Pert porazil…to je to hlavní…pak až se dozvídám koho, nebo co…fascinuje mne, že jak se tu hájilo to, jak je NUTNÉ ZNÁT větný rozbor kvůli skladbě věty…ale asi je to spíš na škodu, když pak ani nepoznáte, jaký je smysl věty!!..

před 4231 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
david22

„Petr porazil Pavla“ – jméno Pavel je tu skloňováno, takže je to jasné. Ale u mého přechozího přikladu ne tak docela.

Mě teď jde o myšlenku, že čeština v tom není uplně dotažena. Samozřejmě většinou z kontextu pochopím význam věty. ale pouze většinou. Protože věta „Rakousko porazilo Německo.“ se dá dobře i chápat jakože: koho? – Rakousko, porazilo co(nebo kdo)? – Německo

před 4231 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Funna

ach jo…připadá mi to tu jak o červené pančošce…žádný normální a nezatížený člověk, nestuduje větu tak, že si řekne koho?…
připadáte mi jak typický učitel…kdo neumí, učí…a mele bludy na hony vzdálené reálnému životu (neberte to osobně, ale je to tak)…přesně vím, co tu pořád naznačujete…ALE TAK NIKDO V REALNÉM ŽIVOTĚ NEUVAŽUJE!!!
a mimo jiné, i když začnu dělat větný rozbor…pokud si dobře pamatuju, je potřeba najít podmět a jeho přísudek…takže když půjdu od začátku věty…první PODMĚT je RAKOUSKO…tak nevím, co se mi tu pořád snažíte vnutit za myšlenku, že Rakousko bylo poraženo Německem…to by musely být státy zapsány v opačném pořadí…

před 4231 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

on je básník…

před 4231 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
david22

jo díky :D Ale jednu báseň jsem už složil,ale bylo to tak dávno, že jsem ji zapoměl :)

před 4231 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
david22

Ale jo, ale mě šlo právě o to rozebrat ten ne zcela jasně stanovený slovosled v češtině. A protože jsem se s tím už setkal, chtěl jsem se na to zeptat. Vždyť od toho jsou tu Odpovedi.cz, ne? 🙂
A quentos na to už vlastně odpověděl, takže se zbytečně točíme dokola.

před 4231 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
david22

Teď se omlouvám za pravopisné chyby, ale doufám, že chápete, o co mi jde 🙂

před 4231 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

Já si toho všimnul taky, ale nechtěl sem nic říkat, abych nevypadal povýšeně. Teď když už je otázka uzamčená a vidím že nejsem jediný kdo má ten „dar“, tak to můžu bez obav z toho že budu ostatními závistivci proklínán a hnán na hranici s kanistrem beznínu, přiznat.

před 4231 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek