annas

Všichni na jednom jevišti velikého světa stojíme, a cokoliv se tu koná, všech se týče? I učitelů, již 28/3 slaví svátek?

Slova J. Á. Komenského
https://citaty­.net/citaty/268839-jan-amos-komensky-vsichni-na-jednom-jevisti-velikeho-sveta-stojime/

"28. březen patříl vždy učitelům. Oslavoval jejich práci a poslání. Ne náhodou byl v roce 1955 stanoven na den narození Jana Ámose Komenského, učitele národa a zároveň patrona českého školství. V posledních letech se ale na tento svátek zapomíná.
https://www.re­flex.cz/clanek/zpra­vy/94107/den-ucitelu-pedagogove-prijdou-na-protest-do-skol-v-cernem-rozhodne-se-i-soutez-zlaty-amos.html
--

1. Myslíte, že tato akce učitelů má nějaký smysl?

„Část učitelů dnes zřejmě ve školách vyjádří svůj nesouhlas se současným stavem českého školství černým oblečením nebo černou páskou na ruce. Akcí Vidíme to černě chtějí upozornit zejména na nespokojenost s financováním a nejasnou vizí státu ve školství“

https://www.no­vinky.cz/zena/de­ti/331817-den-ucitelu-ma-svoji-tradici-presto-je-dnes-opomijen.html

--
2. Zaslouží si v současnosti učitelé úctu a respekt nejen u dětí, ale i u dospělých?

3. Vzpomnete si někdy na své učitele? Spíš na ty „hodné“, nebo na ty, kteří byli přísní a vyžadovali plnění všech úkolů?

Neříká se, že čím měkčí a hodnější jsou učitelé, tím žáci vědí méně?

4.Vychová škola mladou generaci, aby byla prosopěšná dnešní společnosti, v níž převládá názor, že každý se má starat sám o osbe" – Jna Sobotka

https://books­.google.cz/bo­oks?id=aIVJDltCBGgC&pg­=PA45&lpg=PA45&dq=Jan,+s­obotka+aforis­my+o+%C5%A1ko­le&source=bl&ot­s=IVc4UMzfa9&sig=AC­fU3U0heRXdveL­Vq9FgU5jZ0SJt2Gt-wg&hl=cs&sa=X­&ved=2ahUKEwjY-cTz6aThAhUDYlAK­HQykB1c4ChDoA­TAMegQICRAB#v=o­nepage&q=Jan%2C%­20sobotka%20a­forismy%20o%20%C5­%A1kole&f=fal­se

Obvázek
https://pixaba­y.com/illustra­tions/pi-board-school-district-diameter-1453836/

Nejlepší odpověď
Drap

Ano pokud to takto pojmeme tak ano. Vše bude souviset se vším, tedy i s učiteli.

1. Ano má to smysl pro ty, co v tom černém přišli. Povzbudí to jejich sebevědomí a mají dobrý vnitřní pocit že pro své požadavky něco udělali. Domnívat se že to bude mít nějaký vliv na rozhodování vlády či financování školství a změnu školského systému by bylo nadmíru bláhové. Takovéto akce nemají na rozhodnutí státu žádný vliv.
2.Ano zaslouží, stejně jako si zasloužili vždy. Bohužel poslední dobou na to společnost zapomíná.
3.Vzpomínám na celou řadu z nich, někteří víceméně zapadli již dávno, na jiné vzpomínám dost často, Nelze říct že na takové či druhé. Nejde to takto dělit. Vzpomínám hlavně na ty, kteří mi něco dali, a po kterých mi něco zůstalo. Nelze dělit na hodné, přísné a podobně. Na střední škole jsme měli jednoho kantora, kterého nějak snad přesvědčili k učení, K ničemu nás v podstatě nenutil. Dost často používal i pro školu slova nevhodná. Vždy řekl: Dámy, zacpěte si uši, dámy si zacpali uši, vyslovil nadávku či lidové zhodnocení a opět zaznělo: Dámy oddělejte prsty z uší a pokračoval. Dost často přišel s tím, zda se nám chce učit, že mu ne. Samozřejmě všichni se přidali. Mívali jsme často více hodin spojených. Dvě tři hodiny jsme se neučili a jen jsme tak kecali, vymýšleli kraviny. Rád s námi zašel občas i do hospody. Vlastně až po létech mi došlo, že v té době kdy jsme se neučili a vymýšleli blbosti jsem se toho nejvíc naučil. Ač neměl vystudovanou pedagogiku, měl technické vzdělání, tak měl dar snad od Boha a spousta kantorů by se u něj mohla učit. Ale je jich mnoho na které vzpomínám.
4. Měla by, někteří se o to i snaží, ale to neni jen v učitelích, je to i v rodináchmediích a v celé společnosti a tam je v součastnosti právě takový trend. Vše se hodnotí na peníze, jak úspěšnost tak um. Upřednostňováni jsou sebevědomí jedinci, i když jejich znalosti a jiné vlastnosti jsou nevalné.

Další odpovědi
dudu

Po revoluci jsem se zájmem a nadějemi očekával jak na novou situaci zareaguje církev a kterak se změní školství v části základního vzdělávání dosud lpící na principech z doby Marie Terezie. Předpokládal jsem, že se kostely naplní mladými lidmi a škola nahradí memorování metodami díky nimž mladí lidé budou bažit po vědění a nabudou schopnost samostatně myslet a formulovat svoje názory. Bohužel výsledkem jsou poloprázdné kostely a v šedosti chřadnoucí školství a znechucení učitelé. Podle mě vysokoškolsky vzdělaní církevní hodnostáři, jakož i učitelé selhali.

Mc Merkurion

… dříve byli učitelé, dnes podle hesla: kdo umí, ten umí a kdo neumí ten to učí to ve školství vypadá, tak jak to je >>> co maj co učitelé rozhodovat, jakej politickej názor je ten správnej a nepověsit třeba prezidenta ??? stávkovat, to voni uměj, ale dělat pořádně svoji práci to ne, kdyby ji totiž dělali aspoň na deset procent jak maj, nevylezli by ze škol takový nevzdělanci … na svátek se nezapomíná, ale je to den učitelů, a ti už tady holt nejsou,