Kris

Volba mateřské přes partnera.

Dobrý den,
mateřskou mám stanovenou na 4 roky.Jelikož jsem otěhotnila jako studentka a neměla jsem odpracováno.Slyš­lela jsem od známe,že jde dát mateřská na partnera aby byla na 3 roky.Chci se zeptat co je k tomu potřeba abych to mohla zařídit.?Nebo zda to vůbec jde.?

Odpovědi
zzzzz

Na mateřskou jde matka, je to dávka z nemocenského pojištění. Ale na rodičovskou (to je sociální dávka) může jít i manžel a dokonce se můžete nesčetně krát střídat.
Takže Vy nastoupíte cca 6–8 týdnu před porodem na mateřskou, mateřská trvá 28 týdnů, až vám tato doba vyprší, tak může Váš manžel nastoupit na rodičovskou a vy do práce. Pozor na ten rozdíl mezi mateřskou a rodičovskou, hodně lidí se v tom moc neorientuje. Určitě by Vám měli poradit na sociálce.