BENYTA

Vloni jsem onemocněla boreliózou, neschopenka proběhla. Proč má najednou VZP problém?

Příběh začíná vloni v létě. Od 5.7.2018 jsem měla dovolenou. Do práce jsem šla od 23.7.2018. Ničeho jsem si nevšimla,běžný štípance od komárů – byla jsem v Jižních Čechách… – Bohužel štípanec kolem kotníku pravé nohy tak nevinný nebyl.Noha začala červenat,až už to vypadalo,že mám červenou ponožku,sápající se nad kotník.Jenže v červenci nic,toto se objevilo až koncem srpna,zároveň se silnými zažívacími potížemi.Teď už jen krátce – Už jsem věděla,že je to na doktora,jenže jsem musela v září odpracovat pár směn,abych měla nárok na nemocenskou.Takže jsem se 12.9.2018 dostavila ke své praktické lékařce,která mi ihned napsala antibiotika.Léčila jsem se a antibiotka zabrala,pracovní neschopnost jsem ukončila k 5.11.2018,ten den jsem byla poprvé v práci.První dva týdny mi platil můj zaměstnavatel,a zbytek stát.Přišel mi dopis od mé pojišťovny,že od 1.10.2018 do 31.10.2018 je neznámý plátce pojistného.Moje pojišťovna chce doložit plátce pojistného – tedy stát.Prosím o radu,kam mám napsat,na koho se obrátit? Děkuji za reakce.
Můj zaměstnavatel je pracovní agentura,dlouholetá a spolehlivá. Pracuji na DPČ,s veškerými odvody jako každý na HPP.

Nejlepší odpověď
ivzez

VZP problém nemá. Za tu dobu nikdo neuhradil zdravotní pojištění, takže je potřeba to srovnat (to byla Vaše starost → to je povinnost pojištěnce).

DPČ není totéž, co HPP, podmínky se liší.
Zatímco zaměstnanec s HPP je nemocensky pojištěn po celou dobu,
byl zaměstnanec s DPČ loni nemocensky pojištěn jenom v měsíci,
kdy dosáhl příjmu od 2.500 Kč (od 1. V. 2019 až od 3.000 Kč).

Není-li zaměstnanec na DPČ v některém měsíci nemocensky pojištěn,
nemá v příštím měsíci nárok na nemocenské, takže za něj stát
za ten měsíc zdravotní pojištění nehradí.

Zajděte si na VZP a dlužné pojistné (1.647 Kč)
za ten měsíc doplaťte jako OBZP.
Po doplacení písemně požádejte o prominutí penále.

Pro zajímavost:
Vývoj minimální mzdy a zdravotního pojištění od roku 1993:
https://www.vzp­.cz/platci/in­formace/obzp/mi­nimalni-mzda

Další odpovědi
Dochy

??? Pokud jsi byla pořád zaměstnanec, tak plátce pojistného je zaměstnavatel.

K doplnění: To DPČ je myslím důležité. Nejsem si jist, zda v tomto případě sis neměla platit zdravotní pojištění sama. Bez záruky, nejsem si jist jak přesně je to s DPČ. U HPP je toto i při nemoci zodpovědnost zaměstnavatele.

Drap

Myslím, že ten problém je spíše tvůj a tvého zaměstnavatele než VZP.

Dochy

DPČ na https://www.jak­podnikat.cz/da­ne-pojisteni-dohody.php

„Pokud zaměstnanec nemá v konkrétním měsíci žádný příjem, ze kterého by bylo odváděno zdravotní pojištění a ani za něj neplatí zdravotní pojištění stát, musí se přihlásit do 8 dnů zdravotní pojiš'tovně jako osoba bez zdanitelných příjmů a platit pojistné sám. “