Avatar uživatele
tom004

Víte proč nosí lidé v saharských zemích černé oděvy?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? led, dědapetr před 4094 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
Děda Louda

Předměty, tedy i oděv, černé barvy vyzařují a tím rozptylují do okolí nejvíc tepelné energie. Ze stejných důvodů jsou černé i chladiče nejrůznějších zařízení, u nichž vzniká teplo jako nežádoucí a tedy vlastně odpadní produkt - chladiče polovodičových součástek např. v PC, ale také třeba chladiče automobilových motorů a pod.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
franku

Tam nosí spíše bílé oděvy.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dědapetr

Tuaregové jsou také někdy nazýváni "modrými lidmi" díky modré barvě svých oděvů. Tato barva prý není zvolena náhodně, je v ní na poušti nejmenší horko. Tuaregové jsou zahaleni od hlavy až k patě. Muži mají hlavu omotanou dlouhým šálem, který nazývají taguelmoust. Jedná se o obdobu turbanu, z kterého často mužům vykukují pouze oči. Taguelmoust slouží jak ochrana proti písku, prachu a horku ale má také sociální význam. Je nevhodné, aby muž ukazoval svoji tvář Tuaregovi s vyšším sociálním postavením. Ženy jsou celé oblečeny v černém, vlasy zakryté šátkem. Rády se zdobí tepanými šperky ze stříbra. Oblíbeným vzorem je Agadezký kříž, který existuje v různých podobách.

Zdroj: http://www.asmat.cz/scripts/cl anek.php?Clanek=190-tuaregove- lide-z-pouste

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Targia

Tuarežky nenosí černé oblečení, ale též modré. Modrá barva u Tuaregů je oblíbená i proto, že barvivo indigo má ochranné účinky před sluncem a větrem. Ale Tuaregové nosí i jiné barvy, obzvlášť dnes - viz zdroj a vlastní zkušenost. Ostatně černá barva na Sahaře je mýtus - v Mauritánii, Čadu i Súdánu převládají světlé barvy.

Zdroj: www.tuaregove.estranky.cz/clan ky/spolecnost/oblekani-a-moda. html

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Příroda a životní prostředí