autacek

Víte, kdo nebo co je rampepurda?

(bez použití Googlu)

Nejlepší odpověď
Drap

U nás se používalo a i používá pro rozpustilé, divoké, mladé děvče. Pochází to z knihy Karla Poláčka Bylo nás pět. Je to podle obce Rampuše v Orlickch horách, odkud dívka v románu vystupujíc pocházela.

Další odpovědi
marci1

Jen doplním (s Googlem):
Název z knížky Karla Poláčka Bylo nás pět. „Vynálezcem přezdívky" Rampepurda rampepurďácká byl syn obchodníka s koloniálem Petr Bajza. Přezdívka patřila jejich služebné. Dívka opravdu žila, v románu se jmenovala Kristýna, byla to Němka a ve skutečnosti se jmenovala Elizabeth Dušánek (podle pramenů se psala překvapivě se „š"). Stala se tak nejslavnější občankou Rampuše. 🙂
http://www.e-kniha.com/proc-rampepurda-rampepurdacka.html

Rokio

Něco jako divá Bára.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.