hapiky

Víte, kdo je to trušok?

Já myslel, že je to kohout, který „trousí“ kam přijde. Není to tak.

Nejlepší odpověď
annas

Nevěděla jsem, ale hledala. zajímal mě i původ.

1. Trusák/trušák x truška/truska – = krocan/krůta. Zřejmě z Ukrajiny se dostalo do polštiny dnes se stále žívá se v nářečí česko-polském. V polštině další název indyk,

Rovněž další tvary trusok, trušok,, strutak, turk atd. výrazy česko-polské , mísí se i němčina.

https://www.go­ogle.com/sear­ch?q=trus%C3%A1k&hl=cs&b­iw=1280&bih=824&tbm=bks&­sxsrf=AOaemvLJBvaW­jLgMO9hMiri1q1JLSeN­HPQ%3A1633168219334&ei

2. Krocan – asi vlivem něm. Truthahn tvar, Ve starší češtině. indyán, protože
jeho domovem je Amerika (= ‘Západní Indie’)U nás asi od 16. století.

Hahn je kohout,.

Trut se obvykle vysvětluje jako citosloslovce pro označení zvuku, který tito ptáci vydávají,

Podle Machkova Etymologického slovníku.

Zřejmě hláskové změny, polština je měkčí než čeština, takže z trusoka se stal trušok, vlivem asimiliace atd. .

Možný původ pojmenování – zkomolené od trusák – z vábicí interjekce, přičemž hlásková podoba první slabiky je nejspíš ovlivněna něm. Trut-hahn.

3. . Jen pro zajímavost

  1. trus – trousit, výkaly, ale
  2. trus jako homonymum = péro – ocasní péro – z litevštiny – z německého Strauss – kytice, kytka, chocholka.

Poláci – Litva – soužití v minulosti – proto mohl polský název vzniknouti z litevského trus – od ocasního peří.

U významu slov pomohl V. Machek a jeho slovník

Další odpovědi
Kepler

Myslím, že krocan (ve slezském nářečí). Trušok jak cyp – velký krocan. Ve valašském nářečí „morák“.

cochee

Kepler: ač jsem z regionu, toto slyším/vidím poprvé v životě.