Kepler

Věříte tomu, že existovala pradávná civilizace na Zemi, po které není ani nejmenší stopa?

Nejlepší odpověď
klumprt

Udává se, že druh Homo sapiens sapiens je na Zemi cca 2–3 miliony let. Biologicky a geneticky nejsme příliš odlišní od lidí dejme tomu z doby před milionem let. Historii současné civilzace dokážeme jakžtakž vystopovat několik tísíc let dozadu. Dejme tomu 10000 let. Co se dělo ty statisíce let předtím?

Je přitom nepochybné, že stopy po nás budou velmi výrazné, všechny ty silnice, železnice, rozlehlá města, železobetonové budovy. Jak dloho to tu všechno vydrží?
Jsou tyto možnosti:

  1. Naše civilizace je nejvyspělejší v celé lidské historii. Po předchozí civilizaci podobné úrovně by tu nutně musely zůstat nějaké pozůstatky. A ty nejsou. Pak je na místě otázka, čím je tato civilizace tak výjimečná, že dosáhla takového ohromného technologického pokroku? Třeba vynálezem zpracování železa?
  2. Naše civilizace je vůbec první takto komplexní společenství lidí a předtím se po Zemi poflakovaly pouze víceméně sporadické a nepočetné tlupy nějakých lovců-sběračů. Otázka je, co zapříčinilo tento prudký civilizační rozmach? Že by vynález zemědělství?
  3. Naše civilizace je už několikátá v řadě. Možná že je technologicky poněkud na vyšší úrovni, ale dá se hovořit, že civilizace vznikají a zanikají v jakýchsi cyklech a zákonitě. Z jedné ovšem nezůstávají žádné zjevné pozůstatky, ze kterých by si lidé v dalším cyklu mohli udělat obrázek. Psaná historie se neuchová, protože kolaps civilizace bývá tak drastický, že dojde k návratu do doby kamenné a z ní pak postupně vzejde nová civilizace, která se v dalším kolapsu opět zhroutí.

Další odpovědi
Palpatine

Hodně jsem nad tím přemýšlel, ale podle mě by se nějaké stopy určitě našli. I když je pravda, že je celkem dost zatopených oblastí, kde lidé nevidí. A nikdo neříká, že pojem „civilizace“ musí nutně dosahovat dnešních měřítek.

anonym

Mnoho tomu nenasvědčuje.

Pokud si pod tím pojmem představujeme civilizaci, která měla obdobnou energetickou spotřebu jako ta naše, pak je také velmi pravděpodobné, že by taková civilizace dávno vytěžila všechny zásoby, které takovou energetickou spotřebu umožňují (stejně jako to děláme my, těžíme vše až do posledního zrníčka), my bychom tím pádem už nenarazili na žádnou snadno dostupnou žílu rudy či ložisko ropy, určitě ne ropy ve které bychom nacházeli pozůstatky dinosaurů.

marci1

Také jsem nad tím přemýšlela, avšak taková civilizace by musela existovat před stovkami milionů let, aby po ní nezbyla jediná fosilie.
A nebo existovala Atlantida či „Lemuřané?“ Zřejmě si to lidé vymysleli jako pohádku. 🙂

Anikitos

Věřím. Existuje nekolik stoupenců různých teorií, že dříve existovaly hodně vyspělé civilizace (např. Javier Sierra). I když některé z těch teorií jsou moc sience-fiction.

Je sice fakt, že dnešní vědci mohou dohledat různé stopy života – fosilie staré až několik stovek milionů let. Avšak pokud by byla ona civilizace stará třeba 2 miliardy let nebo by byla pohřbena někde na dně moře (třeba 9 km pod hladinou), či v poušti. Taky z ní ani nemuselo vůbec nic zbýt.
https://m.odpo­vedi.cz/otazky/jak­toze-za-mnohem-vic-jak-200-000-let-existence-moderniho-cloveka-vznikly-civilisace-az-teprvepred-min-nez-10-000-lety
https://m.odpo­vedi.cz/otazky/mys­lite-ze-u-nekterych-bilych-trpasliku-existovaly-planety-na-kterych-byl-zivot
https://m.odpo­vedi.cz/otazky/co-si-myslite-o-zahadnych-archeologickych-objevech-ktere-se-nedari-vysvetlit

Věřím i, že existovala Atlantida (i když věřit je jedna věc a zda je to skutečně pravda druhá).

Klidně i na jiných nám blízkých planetách mohl existovat vyspělý život již velmi dávno, avšak tam lidé ani nehledali ani nemají šanci tam hledat, tak nemáme šanci něco zjistit.

ivzez

Mohlo jich být i více.

Nj., jak by to ale bylo s Bohem → které člověka stvořil?
Toho z dávné civilizace nebo až dnešního?

Nebyl by vlastně nález pozůstatku dávné civilizace zároveň
důkazem neexistence „Stvoření světa“ (potažmo Boha)?

jáára

Něco jako kultura na dně Petriho misky. USA USA USA USA

EKSOT123

Ono ten kámen z předchozí stavba si většinou lidé rozeberou na další stavění. Tedy pokud to zrovna nejsou velké bloky jak na stavbu pyramid. Přesto by se asi našly nějaké stavby nerozebrané, zapomenuté.

Kepler

marci: jsou nalézány fosilie i starší než stovky miliónů let. To ale nestačí. Že najdeme nějaké mineralizované kosti nebo otisky trilobitů z prvohor je jen důkaz že existovali. Já být geniální civilizací, jsem měkkýš bez končetin a tělem, co uhnije za pár dnů. Jenže jak bych stavěl pyramidy a čím? Takže jediným důkazem jsou stavby z kamene a pod. Bohužel, nic takového starého není k nalezení, i když kámen přežije v původní podobě i milióny let. Jedině současný Homo sapiens magoriens je takový blbec, co je schopný zničit po sobě nějaké odkazy. Třeba budovu Transgasu v Praze, a to ještě nezačala rezavět.