DoTazatel

Věříte astrologii?

Osobně si někdy čtu horoskopy jen tak pro zajímavost, abych viděl „co mě čeká.“ Vždy jsem si z horoskopu vybral jen to, co se mi líbilo a hodilo (to pozitivní) a někdy byly pravdivé, někdy míň (taky záleží na jak kterých horoskopech). Vždycky jsem byl trochu skeptický, nedůvěřivý a díval jsem se na to jen pro zajímavost.

Ale před nedávnem jsem si objednal podrobný horoskop zpracovány do knížky podle přesného data a místa narození. A sám jsem byl překvapený, ale sedí tam naprosto všechno až jsem se chvílemi divil i lekl, jak jsem to četl, protože to je neuvěřitelně osobní a detailní… Je tam popsán temperament, celkový charakter, přístup a vnímání světa, požadavky, ale také rodiče – každý zvlášť (podle toho, co jsem po nich podědil a jaký na mě měli vliv při vyrůstání a také jací byli), je tam i společenský a partnerský popis – jaké partnerky preferuji, přitahuji… A úplně vůbec jaký jsem já atd. A to hodně kompletní, detailní.
Na místě je nejspíš říct si, jestli to prostě nejsou jen obecné (neurčité) a hlavně psychologické řeči (které jen lahodí uchu/oko a uchvátily by každého, na každého by tak zapůsobily)… Jenže právěze to není vůbec takové všeobecné, je to hodně určité a konkrétní. Při čtení jsem měl i podezření a obavy jestli si náhodou ti autoři toho horoskopu o mně, mém životě a mých rodičích, vztazích atd. nezjistili někde něco – např. na nějakých úřadech nebo co já vím kde. Ale ne, je tam plno věcí, které by třeba nikdo nemohl vědět, jako mě tajné přání a konkrétní cíle, stejně mé vnímání světa (které by asi nikde nezjistili), stejně tak dokonale sedí popis rodičů a partnerů do posledního detailu, dokonce i různé prožívání a zážitky v dětství a pocity, které to zanechalo.. Atd. Hlavně i ten charakter (který je velmi detailní) neuvěřitelně sedí… Jako fakt jsem byl neuvěřitelně překvapený, vůbec jsem nečekal, že to takové bude, myslel jsem si, jak to bude úplně vedle, prostě mimo mísu, ale ono ne.

I když jsem vždycky trochu na horoskopy věřil, ale jsem už jsme říkal vybíral jsem si jen, co se mi líbí, no tak přesto jsem byl podezíravý a nevěřil jsem jim nijak zvlášť. Teď bych řekl, že tomu vážně věřil, protože tvl fakt není mozn, aby to bylo takhle přesné. Myslím si, že spíš záleží na horoskopech, jejich druzích a hlavně na astrolozích (šarlatáni). Horoskop, který jsem si objednal je založen je na matematickem výpočtu (žádné věštění z karet, ryn, snů atpod), postavení planet, hvězd, Měsíce a Slunce v přesném místě a času mého narození.

Tak fakt nevím, ale po tomhle tomu fakt docela věřím, alespoň těm horoskopům zakládajícím se na postavení planet.

Jak to máte vy? Věříte, odsuzujete nebo jste na pochybách a nevíte, co si myslet?
Jak astrologii vnímáte? Věda, magie, umění nebo šarlatánství a podvod? (Osobně si myslím, že to je něco mezi vedou a „magií,“ protože věřím na osud a propojenost, celistvost existence. Nemyslím magie jaoo nějaké čáry, ale něco spíš nepochopeneho, nepoznaneho, něco víc..).

Nejlepší odpověď
Kepler

Cože? Je to jen disciplína, co něco popisuje. Věda vysvětluje. Podobně je na tom alchymie a chemie. Astrologické předpovědi jsou jen chytře podbízené náznaky a když půlka vyhovuje, oběť je z toho paf. Jak mohou planety ovlivňovat život a osudy jedince? Proč ne zrovna Alfa Centauri? Vypadá to tajemně a když občas něco vyjde, hned v tom někteří lidé vidí, že ta astrologie je úžasná. A co těch 90% neúspěšných předpovědí? O tom se nemluví.

Další odpovědi
aliendrone

Kámen úrazu v tvé otázce je v tom „věříte“. NIKDY mi tyhle bejkárny neposkytly NIC seriózního, použitelného v praxi (ve smyslu, že JINAK bych se k tomu nedopracoval).
Hele, je to o informacích, jejich zpracování a podání. Astrolog (když mu zaplatím) mi může dokonce předpovědět, jestli budu živ konkrétní datum – třeba 31.1. 2025! To je VELICE působivý a přesný údaj, nemyslíš? To by mohlo hraničit s důkazem její funkčnosti. Když budu naživu, je to důkaz, že „na tom něco je“!? Můžu vyřvávat – předpověď se SPLNILA! A když NEBUDU, no… KOHO to bude zajímat? ;) :D :D

Jak říkám, informace, zpracování a podání + trocha psychologie = úspěch. S trochou manipulace můžeš přimět člověka k tomu, aby si „vzpomněl“ na věci, které se NIKDY nestaly, aniž by si toho byl VĚDOM a následně bude přísahat, že je to pravda (a bude o tom vnitřně přesvědčen, že to je pravda)! :)

Já osobně jsem přesvědčen, že existují věci mezi „nebem a zemí“, ale to je spíš důsledek faktu, že ne všemu rozumíme, natož abychom je znali. Podívej třeba na skeptiky – oni VĚŘÍ (na základě SOUČASNÉHO stavu poznání), že rozumné mezihvězdné cestování je vyloučeno (omezení rychlostí světla atd.) Podobně KDYSI vědci (!!!) věřili, že je NEMOŽNÉ zkonstruovat letoun těžší, než vzduch. Nebo že nemůže existovat na oceánu vlna vyšší, než 27m. Prostě to je FYZIKÁLNĚ vyloučeno (dle tehdejšího stavu poznání). No a podívej dnes – letadla si to frčí sem a tam, pojišťovny zvedly pojistné sazby lodím, které plují určitými oblastmi, kde je vysoká pravděpodobnost vzniku „hypervln“ o výšce 50–100m, které DNES samozřejmně UMÍME vysvětlit aplikací Schrödnigerovy vlnové rovnice (na rozdíl od klasické mechaniky, která tyto vlny nepřipouští) a družice je dokonce zaznamenaly. Takže námořnící (kteří „hypervlnu“ přežili) MĚLI pravdu ohledně jejich existence, nešlo o žádný „situační stres“ nebo pojistné podvody, jak se do té doby tvrzení o jejich existenci přijímala.

Nicméně to, že věci mezi „nebem a zemí“ existují ještě neznamená, že kdejaká bejkárna je pravda. Až mi astrolog řekne kolik bude stát ode dneška za půl roku barel ropy a BUDE MÍT PRAVDU, tak jsem ochoten se astrologií seriozně zabývat. Všechna ta bombastická tvrzení že někdo něco ÚSPĚŠNĚ předpověděl jsou VELMI chatrné podložena (pokud VŮBEC!) a není třeba jim přiznávat větší význam, než kvákání žab na rybníku. Jde jen o to uchovat si pokud možno racionálně konzistentní a objektivní přístup. A právě v TOMTO ohledu spousta lidí selhává, což v sobě ovšem neskrývá ŽÁDNOU záhadu a umíme to perfektně vysvětlit. :)

Jak jsem předeslal v úvodu – je to spíš o VÍŘE a vo-vo-vo-votomtoje. ;) :D :D

zjentek

Když budeme vycházet z modelu, že nejdříve byla/je myšlenka a až potom realita, ani bych se nedivil, kdyby každý horoskop sedl jako prdel na hrnec.

led

Nepomerne stručnejšie. Každú veštbu, proroctvo, možno vykladať rôznym spôsobom.
Svojho času mi lekári prorokovali: Nedožiješ 30rokov. Mali pravdu. Od tej doby som zdravšia, znížila som počet návštev u lekárov na minimum.

aliendrone, nešťastník, dobrý prognostik astrológ za svoje proroctvá neberie peniaze. Koná tak v dobro človeka. Keby tak kúsok klobásky, nejakú poživeň a nápoj ako dar, to je niečo iného, ale peniaze… fuj! to kriví charakter a čistý pohľad jasnovidca!

EKSOT123

Já bych to úplně nezatracoval. Nechal jsem si jednou udělat jen stručný horoskop zdarma – automat ho zaslal ve zlomku vteřiny po zadání vstupních údajů. Takže žádná možnost, že by si někdo o tobě něco zjišťoval. A také mě trefnost docela šokovala. A slyšel jsem v rádiu nějakou křesťanskou jeptišku, která při návštěvě v Indii navštívila astrologa. Řekl jí prý všechno a měla z toho velký náboženský zmatek. Také jsem četl astrologickou práci v křesťanském zpracování. (Bylo to na internetu, možná bych to ještě dohledal) Autor dospěl k závěrům, že na obloze je možno přečíst celý biblický a evangelijní příběh a rozebírá také zajímavé detaily např. ohledně možnosti zatmění slunce v době Ježíšovy smrti, když Měsíc byl blízko fáze úplňku. Mj. z hvězd vyvozuje, že jsme byli v určité době pozorováni mimozemskými kolegy, zřejmě právě v době Ježíšovy smrti.
Co se mě týče, myslím si, že jsem se setkal s více těžko vysvětlitelnými věcmi. Nejdůležitější ale pro mě byla bližší setkání s lidmi, kteří se tím zabývají. Tedy bohužel zabývají nikoliv na té nejprofesionálnější úrovni, spíš jen uživatelsky. Dokonce to někteří mají smíšené s tím křesťanstvím. Mohl jsem si všímat, jak to ovlivňuje jejich charakter a myšlení… Když bych to měl zhodnotit z pozice věřícího křesťana, tak si myslím, že něco ve hvězdách bylo nejspíš zaznamenáno. V bibli čteme o třech mudrcích z východu, kteří se přišli poklonit narozenému králi… Prostě jakkoliv je to z vědecko – astronomického hlediska nesmyslné, tak Bůh mohl dál lidem alternativní cesty k jeho nalezení. Jednoduchá křesťanská víra není pro každého přijatelná a přitažlivá, je poškozena předsudky apod.
Ale lidé, kteří se mudrcování a astrologii věnují, kráčí po tenkém ledě ovlivňovaném neznámými a zřejmě někdy i záškodnými činiteli. A různá falešná poznání jejich a jejich předchůdců jim do jisté míry degradují i jejich křesťanskou víru. Prostě směs pravdy a lži brání hlubšímu rozvoji pravdy. Takže je to na jedné straně přínosné a na druhé straně ochuzující. Pro mě je východisko klasické křesťanství s opatrným pokukováním po „kolezích“ na druhé straně. Lépe si nechávat věci otevřené, než přijmout falešné závěry jako základ pro další práci.

Straka

Ne, astrologii rozhodně nevěřím.
A nechci tím v žádném případě říci, že by v ní nemohla být část pravdy. A to z jednoduchého důvodu. Astrologii sice mohou provozovat i podvodníci, ale pokud vám horoskop vypracuje skutečný zasvěcený astrolog, nejedná se rozhodně o žádnou vědu ani počítačový výpočet. Nenechte se klamat. Astrologie jako taková je duchovní princip. Takováto astrologie vám skutečně poskytne část pravdy, ale jelikož tento směr pochází od duchů temnoty, bude tam vždy dobře skryta i část, která je lživá, nebezpečná nebo kterou duch této astrologie získá právo ovlivňovat váš život nežádoucím způsobem. Člověk není svou inteligencí schopen rozpoznat, která část těch informací je takto podvržená. Zde se mohu odkázat na osobní svědectví profesora Chukwudi Okapu, jenž býval do roku cca 2005 vrchním astrologem, a které je dostupné na internetu.
To je tedy důvod, proč rozhodně astrologii nevyhledávám, vyhýbám se jí a nevěřím jí.

kerod60

Nevěřím, protože když si čteš horoskop, tak si tvůj mozek vybere to, co ho správně popsalo a zbytek ignoruje, tzv. Forerův efekt.

Edison

Aliendrone, s tou cenou barelu ropy jsi ještě zapoměl na faktor náhody. I když náhodou bude stát barel ropy tolik, kolik předpoví astrolog ještě to neznamená, že to věděl. Prostě jen souhrou okolností se cena barelu ropy trefila na to, co astrolog předpověděl, čili ani to není důkazem schopností astrologie.

aliendrone

Edison>>> Souhlasím. Pochopitelně by bylo třeba provést VÍCERO takových ověření a teprve na jejich základě odvodit empirické tvrzení, ale nechtěl jsem to komplikovat, už tak je má odpověď pro MNOHÉ „čitatele“ NESNESITELNĚ DLOUHÁ! ;) :D :D

Edison

Ještě doplním, že empirické potvrzení je potřeba provést úplně jinak. Musela by se potvrdit přímá souvislost. I opakovaně potvrsující výsledek totiž neznamená, že nejde o opakovanou náhodou.

aliendrone

Ne, tak to NENÍ. Potřeba doložit a VYSVĚTLIT souvislost by byla u ANALYTICKÉHO tvrzení. Síla empirického důkazu je tím větší, čím více experimentů provedeš.

Hele, empiricky se třeba dávkují léky a vůbec se odvozuje bambilion jiných věcí. NENÍ potřeba dokládat přímou souvislost (JAK?) jinak, než „že to funguje“. Právě proto je to empirie. :)

Edison

Asi máš recht. Což pořád neznamená, že milionkrát potvrzené pozorování není náhodné. A to píšu z vlastní praxe. Pak se totiž najde jedináý vyjímka a celá situace se změní…

DoTazatel

@Kepler není jediná věc, která by v tom horoskopu neseděla.. A to je hodně obsáhlý a detailní (ale nejedná se o předpovědi, je to hlavně charakterový – popisový horoskop zabývající se osobností a trochu minulosti, přítomností, sny a osobami kolem mně… Prostě vše, co je spojeno se mnou, ale žádné předpovědi do budoucna… U toho bych samozřejmě nemohl tvrdit, že všechno sedí, protože bych si to ještě nemohl stihnout ověřit… ). :'D

O těch 90 % nevím, ale proto říkám, že záleží na konkrétních astrolozich (a taky plno sarlatanech).

Ale jako beru. Chápu. Jen říkám, že tento horoskop je neuvěřitelně přesný.

Edison

Dobrý horoskop je právě takový, který věci popisuje takovým způsobem, že se nemůže mýlit. To se týká všech podobných předpovědí. Je to věcí stylistiky, schopnosti umět se podbízet NIČÍM.

DoTazatel

Když „ničím“ tak proč je to konkrétní v tom, co já chci, v tajných přáních a snech, které jsem nikomu neřekl.?
Jaktoze je tam přesně popsána otcova charakteristika včetně všech jeho negativních vlastností (agrese) a jaký to na mě mělo vliv a vůbec jaký celkově byl atd.?
Proč je tam napsáno, jak a vcem přesně neuspěli a jak se to přenesli na mě (proč tam třeba není, že uspěli)?

Říkám, že to nemá, co dělat s psychologii (ani se stylistikou), když je to tak moc konkrétní v mnoha věcech… Mohlo to popsat matku, otce i mě zcela jinak s jinými vlastnostmi, jinými negativy… Jak to může vědět, co mám rád, co preferuji, jaké jsou mé záliby… A v tom je to dost detailní i v tom proč mám tyto záliby, kde se to ve mě vzalo atd.. (a zájmy , preference, koníčky, oblíbené věci a činnosti i charakterové vlastnosti má přece každý jiné).

DoTazatel

Zvláštní je, že v tom horoskopu sedí i popis partnerek (bylo jich popsáno víc, celkem čtyři)… Každá trochu jiná, ale zcela to sedí.
A přestože tam skvěle sedí ten můj vlastní detailní charakterový popis, tak nejvíc mě vyděsil ten popis rodičů, protože právě tady jsem si myslel, že to bude naprosto nereálné a neskutečné. Ale byli popsáni přesně tak jak byli, charakterově – jací byli, co chtěli, jejich vlastnosti jak pozitivní, tak negativní (celý horoskop není pozitivni, zabírá se i negativními stránkami, včetně těmi mými)… No a já si prostě říkám, jak by to bylo možné napsat a jak zjistit, aby to bylo takové skutečné – tedy pokud by to nebylo pravdivé (ta astrologie). Docela nechápu a jsem teď celkem na pochybách. (Ale asi jsme tomu teď fakt víc nakloněn).

Kepler

Ano, každý si najde u předpovědí to, co nejvíc chce a jaké má vlastní představy. Zkoumal jsi i takové detaily, co nemají pravdu? Nejsem zase ale takový technokratický fanatik, abych absolutně nepřipustil nevysvětlitelné jevy. Nechávám si zadní vrátka, i já jsem párkrát zůstal paf.Co kdyby?

DoTazatel

Právěže jo, šel jsem na to že začátku dost kriticky. Pak jsem se snažil to zhodnotit a popřemýšlet o tom, ale často ani nebylo o čem, protože je to dost určité, konkrétní a jasné (není to řečeno obecně nebo nejasně, aby se to dalo vyložit vícero způsoby)… Prostě nechápu tu přesnou charakteristiku a povahy jak moje vlastní, tak rodičů a partnerek… A ten popis ostatních, mně blízkých, je založený na mě – jakože je to vyloženo skrze moji osobu, tak že to se mnou souvisí a má to na mě/se mnou vliv.
Jako popravdě jsme na to šel trochu s despektem (ale i se zvědavostí), ale nakonec jsme fakt čuměl.

Edison

Vidíš, jak je ten, kdo to psal šikovnej? Kovanej politik!!! 😁

DoTazatel

No ne přímo s despektem, ale s nedůvěrou.