Ahorn

Vedlejší věta příčinná a poměr příčinný

Vojta se nepodivil, je totiž zvyklý na moje nápady. – věty hlavní a poměr příčinný
Vojta se nepodivil, protože je zvyklý na moje nápady. – druhá věta je vedlejší příčinná
Existuje nějaké jiné vysvětlení kromě toho, že protože je spojovací výraz vedlejší věty příčinné?
Děkuji

Odpovědi
Eglantine

Spojky jsou sice fajn pomůcka, ale při určování druhů vedlejších vět jsou hlavní otázky. To znamená, že se zeptáš hlavní větou na větu vedlejší: Proč se Vojta nepodivil? (z jaké příčiny?) Protože je zvyklý na moje nápady.

Je to tedy VV příslovečná příčinná, protože VV vyjadřuje příčinu/důvod věty řídící.

Ptáme se na ni otázkami Proč? Z jakého důvodu? Z jaké přičiny? a větou řídící.

Udělal to, protože musel. – Proč to udělal? Protože musel.
Přišli domů velmi unavení, protože hráli celé odpoledne fotbal. – Z jakého důvodu přišli domů velmi unavení? Protože hráli celé odpoledne fotbal.

Zdroj: http://www.ucir­na.cz/cestina/sklad­ba_vedlejsi_ve­ty.php

Ahorn

Stejně tak se ale mohu zeptat u toho prvního souvětí. Pořád moc nerozumím, v čem spočívá jejich odlišnost a tím spíše kdybych ku příkladu použila spojku neboť, která se používá u poměru příčinného: Vojta se nepodivil, neboť je zvyklý na moje nápady. Můžu se přece také zeptat: proč se nepodivil? A odpovědět si větou: neboť je zvyklý na moje nápady. To je ovšem v rozporu s pravidlem, že na větu hlavní se nemohu zeptat.