Rokio

Včera jsem byl v divadle poslechnout si výklad p. Špačka o etiketě. Co říkáte na můj výtah z jeho přednášky?

Zde je výtah z jeho přednesu:

  1. banket = nejhonosnější a nejvíce slavnostní hostina
  2. obleky pro muže

    A. smoking – black tail = nejvíce slavnostní oděv

    B. černý oblek – black suit

    C. denní oblek

    zajímavost: Kravata vznikla ve 20. století.

  3. zdravení a podávání ruky
    • první zdraví společensky méně významná osoba společensky významnější osobu
    • první podává ruku společensky více významná osoba společensky méně významné osobě
  4. společenská významnost
    • žena více než muž
    • starší více než mladší
    • nadřízený více než podřízený

zajímavost: Žena je vždy společensky významnější než muž (pozn.: Neplatí v zaměstnání, pokud je muž nadřízený a žena podřízená.).

5. výtah a schody
 – do výtahu nastupuje první žena
 – muž jde vždy do schodů za ženou (i kdyby měla sukni z důvodu ochrany)

6. ženy
 – do 1. sv. války pracovali pouze muži
 – sukně se v průběhu let pořád zkracovaly, dříve bylo nošení džínů v rozporu s dobrými mravy pro toto pohlaví

7. historie
 – Ludvík XIV. – zakladatel etikety
 – Edward VIII. – sympatizoval s Adolfem Hitlerem
 – Jiří VI. – král s vadou řeči (koktal), byl o něm natočen film Králová řeč
 – Alžběta II. – nejdéle vládnoucí vladařka Velké Británie

– Naše země
 – 75 vládců za existenci české země
 – první vládce = kníže Bořivoj
 – vládla pouze jedna žena, a to Marie Terezie

Nejlepší odpověď
autacek

Nic nového ani převratného, absolvent základní školy by měl být schopen na většinu otázek odpovědět správně a zbytek snad pochytí na škole střední.

To je zajímavé, jak se dokáží lidé živit vlastně pořád tím stejným a za celý život nevymyslí nic jiného. (nic proti panu Špačkovi, pořady s ním jsou vždy velmi příjemné)

Další odpovědi
Drap

Nepochopil jsem, proč nám to píšeš? Kdo bude mít o něco z toho zájem snadno si to vyhledá. Výtah z přednášky která už proběhla nikomu nic důležitého nezdělí

Ametyst

Hm, jsi šikula. Jen ke smokingu patří black tie- černá kravata.

dubraro

Může se hodit.

led

Aj u Špačka ešte stále platí:
Smoking je formálny večerný oblek. Smoking sa neoblieka pred šiestou hodinou večernou.
Na akciách, ktoré sú sviatočnejšie, prípadne oficiálnejšie, napríklad prevzatie Nobelovej ceny, sa berie frak.

kravata – História kravaty siaha do doby tridsaťročnej vojny (1618 až 1648), kedy chorvátski žoldnieri v službách francúzskej armády nosili svoje tradičné šatky uviazané okolo krku, tým vzbudili záujem parížanov. Vzhľadom k miernemu rozdielu medzi chorvátskym slovom pre Chorváti, Hrvati a francúzskeho slova, Croates, nový druh odevu získal meno „cravat“ – slovensky kravata. Nový módny doplnok oblečenia kravata začal ako módny výstrelok v Európe, keď muži a ženy nosili kusy látky uviazané okolo krku. https://sk.wi­kipedia.org/wi­ki/Kravata

V bode 6.
„do 1. sv. války pracovali pouze muži“ omyl! Treba presnejšie definovať, kde pracovali len muži. Zabúdate na množstvo profesií, kde práve muž bol vzácnosťou

„black tie“ je v dress code inštrukcia, že si máte obliecť smoking ďalej si pozrite u Špačka, v 1. odseku, čo znamenajú jednotlivé označenia v dress code https://sk-sk.facebook.com/spa­cek.ladislav/pos­ts/1967907156586585?com­ment_id=1971797­352864232&com­ment_tracking=%7B%22tn%2­2%3A%22R%22%7D

Poznámka:
skúste sledovať prednášky pozornejšie a robiť si poznámky, aby ste si prípadné nejasnosti mohli overiť v literatúre, alebo u odborníkov, či vygoogliť.