michalds

Víte, kde je psáno „Varujte se dluhu jako moru?“

Správná odpověď: v Bibli.

--
Bylo by vhodné, abyste uvedl odkaz nebo část, kde se slova nacházejí.

Nejlepší odpověď
Kepler

Nevím, ale řídím se tím.

Další odpovědi
annas

Tipovala jem bibli, ale tato slova jsem nenašla, proto mě opravdu zajímá, kde se nacházejí.

Našla jsem podobné tvrzení v učení Josepha F. Smitha, který se o dluzích šíře rozepisuje.

"Varujte se dluhu a budete finančně, stejně jako duchovně, svobodní.

Věřím, že je naší věcí, abychom se připravovali na den hladu, moru, bouří a zemětřesení a na dobu, kdy se moře vylije ze svých břehů." atd.

https://www.lds­.org/manual/te­achings-joseph-f-smith/chapter-19?lang=ceshttps:/­/www.lds.org/ma­nual/teachings-joseph-f-smith/chapter-19?lang=ces

aliendrone

Nevím, ale SOUHLASÍM a ostatním VŘELE DOPORUČUJI. Taková hypotéka na 15–20 let – to je pokroková forma otroctví!!!

dudu

Stejně jako některé další texty z Bible, je třeba i pasáž o dluhu považovat za nadsázku a přijímat s rezervou. Naopak je dobré akceptovat, že při zapojení úvěru na profinancování určitých potřeb musí být postupováno obezřetně, avšak striktně tento nástroj odmítat je krátkozraké až škodlivé. Obdobně jako při řízení automobilu nebo držení zbraně i užití úvěrových zdrojů vyžaduje určité penzum odborných dovedností a účelové gramotnosti. Bohužel přístup do světa financí nelze nepřipraveným jedincům zakázat a povinnost zabránit zavčas a účinně zneužívání tohoto faktu byla v našem státě notně zanedbána. Dopady toho, že prokletí chudoby je dědičné lze jen těžko změnit.

ivzez

Nevěděla jsem, ale řídím se tím (většinou).

Asi mi to už nebudete věřit, ale Bibli jsem tipovala.

Moc by mne zajímalo, co pořád někteří mají
s tzv. „finanční gramotností“.

Je přece jasné, že žít na dluh se děti učí v rodinách,
kde se naučí i to, jak dluhy případně nesplatit.
S gramotností (ani finanční) to podle mne nesouvisí.
Podle mne je to spíše otázka hodnot a morálky.

Viz např. ty, kdo si přesto, že v dětství/dospívání
absolvovali výuku finanční gramotnosti v dospělosti
berou úvěry, které nedokážou splatit.

Kryšpín

Dle mého názoru je to moda při budování kapitalismu, abych se rovnal lepší vrstvě, ale zároveň úvazek jak na řetězu.
Můj děda má názor, komouši si zadrátovali hranice, aby udrželi poslušnost a kapitalisti si velkou část národa podrží k poslušnosti dlouho-půjčkami

dudu

ad ivzez: sice s Tvým názorem souhlasím, ale současně trvám na tom, že jen finančně negramotný jedinec si při napnutém rodinném rozpočtu vezme čtyřiceti tisícovou půjčku na týdenní rodinnou dovolenou, nebo na úvěr zakoupí prsten za třicet tisíc svému nedávno poznanému milenci, který zakrátko zmizí kamsi do neznáma, atd. A to zcela pomíjím případy kdy je šmejdům na finančních trzích vydána osoba, která nemá ani schopnost plynule číst a správně pochopit psaný text. Mezi ně údajně patří např. chlapci z řady osmých i devátých tříd a určitě též cca 1300 dětí ročně s nedokončeným základní vzděláním.

ivzez

Dudu, kolik znáte lidí, kteří si při napjatém rodinném rozpočtu půjčují na dovolenou, televizi nebo vánoční dárky apod.?

Já nikoho.
Netvrdím, že takoví neexistují, ale myslím si, že jich nebude většina.
Myslím si, že většina dluhů vzniká v době nemoci, ztráty zaměstnání apod. (v době, kdy si půjčovali, měli stálý příjem, dluh zamýšleli splatit, problém přišel až později při změně životní situace).

Ale nemám v úmyslu se s Vámi hádat.
Je možné, že jen každý máme jiné zkušenosti.

dudu

Díky za Tvoji jistěže dobře míněnou radu. Za duplicitní příspěvek může můj momentálně zlobící noťas a zestručnit jej neumím, neboť jsem od přírody ukecaný". Kdesi na pyramidě v Egyptě byl přeložen letitý nápis: „Svět se řítí ke zkáze, neboť kuře je dnes chytřejší než slepice“.

michalds

Jistěže byla dobře myšlená. Ty se považuješ tedy za slepici, nebo kuře? Jaká je tvoje profese?

dudu

Už desátý rok penzista/rentiér a dedukuješ správně. Celý aktivní život jsem pracoval ve finančnictví.

michalds

Ptám se proto, jelikož mě z tvé odpovědi napadlo, zda nejsi fin. poradce, či ekonom, analytik atd…

dudu

Příspěvek smazán administrátorem.

michalds

dudu: díky za názor, ale stačí to napsat jednou :)

michalds

Je to v Novém Zákoně.

Dochy

Také by mně zajímala konkrétní pasáž, pokud ji někdo najde…

michalds

Annas: znám to zprostředkovaně, to by jste si asi musela přečíst všechny aktuální překlady. Slovosled a někdy i celé slovní obraty se různí překlad od překladu

annas

Já vím, prošla jem několik knih, kde se hovoří o dluzích, ale v souvislosti s nimi nic o moru. Jako první jsem zadala citát a k tomu bible.

Už jste chtěla napsat, zda jste se nepřepsal, stále zaznamenávám citáty atd.
Proto mě to zajímá. Možná někdy narazím.

Podobná slova se užívají uv řeckého dluhu, že je horší než mor.

michalds

České překlady bible, o kterých vím: Bible kralická, Bible 21, ČEP, Žilkův překlad. (tím nechci říct, že neexistují i jiné české překlady)