Avatar uživatele
michalds

Víte, kde je psáno „Varujte se dluhu jako moru?“

Správná odpověď: v Bibli.

--
Bylo by vhodné, abyste uvedl odkaz nebo část, kde se slova nacházejí.

Upravil/a: annas

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, dudu před 2268 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

Nevím, ale řídím se tím.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?ivzez Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

Tipovala jem bibli, ale tato slova jsem nenašla, proto mě opravdu zajímá, kde se nacházejí.

Našla jsem podobné tvrzení v učení Josepha F. Smitha, který se o dluzích šíře rozepisuje.

"Varujte se dluhu a budete finančně, stejně jako duchovně, svobodní.

Věřím, že je naší věcí, abychom se připravovali na den hladu, moru, bouří a zemětřesení a na dobu, kdy se moře vylije ze svých břehů." atd.

https://www.lds­.org/manual/te­achings-joseph-f-smith/chapter-19?lang=ceshttps:/­/www.lds.org/ma­nual/teachings-joseph-f-smith/chapter-19?lang=ces

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
aliendrone

Nevím, ale SOUHLASÍM a ostatním VŘELE DOPORUČUJI. Taková hypotéka na 15–20 let – to je pokroková forma otroctví!!!

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dudu

Stejně jako některé další texty z Bible, je třeba i pasáž o dluhu považovat za nadsázku a přijímat s rezervou. Naopak je dobré akceptovat, že při zapojení úvěru na profinancování určitých potřeb musí být postupováno obezřetně, avšak striktně tento nástroj odmítat je krátkozraké až škodlivé. Obdobně jako při řízení automobilu nebo držení zbraně i užití úvěrových zdrojů vyžaduje určité penzum odborných dovedností a účelové gramotnosti. Bohužel přístup do světa financí nelze nepřipraveným jedincům zakázat a povinnost zabránit zavčas a účinně zneužívání tohoto faktu byla v našem státě notně zanedbána. Dopady toho, že prokletí chudoby je dědičné lze jen těžko změnit.

Upravil/a: dudu

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

Nevěděla jsem, ale řídím se tím (většinou).

Asi mi to už nebudete věřit, ale Bibli jsem tipovala.

Moc by mne zajímalo, co pořád někteří mají
s tzv. „finanční gramotností“.

Je přece jasné, že žít na dluh se děti učí v rodinách,
kde se naučí i to, jak dluhy případně nesplatit.
S gramotností (ani finanční) to podle mne nesouvisí.
Podle mne je to spíše otázka hodnot a morálky.

Viz např. ty, kdo si přesto, že v dětství/dospívání
absolvovali výuku finanční gramotnosti v dospělosti
berou úvěry, které nedokážou splatit.

Upravil/a: ivzez

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?johana 56 Nahlásit

Avatar uživatele
Kryšpín

Dle mého názoru je to moda při budování kapitalismu, abych se rovnal lepší vrstvě, ale zároveň úvazek jak na řetězu.
Můj děda má názor, komouši si zadrátovali hranice, aby udrželi poslušnost a kapitalisti si velkou část národa podrží k poslušnosti dlouho-půjčkami

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
dudu

ad ivzez: sice s Tvým názorem souhlasím, ale současně trvám na tom, že jen finančně negramotný jedinec si při napnutém rodinném rozpočtu vezme čtyřiceti tisícovou půjčku na týdenní rodinnou dovolenou, nebo na úvěr zakoupí prsten za třicet tisíc svému nedávno poznanému milenci, který zakrátko zmizí kamsi do neznáma, atd. A to zcela pomíjím případy kdy je šmejdům na finančních trzích vydána osoba, která nemá ani schopnost plynule číst a správně pochopit psaný text. Mezi ně údajně patří např. chlapci z řady osmých i devátých tříd a určitě též cca 1300 dětí ročně s nedokončeným základní vzděláním.

před 2268 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ivzez

Dudu, kolik znáte lidí, kteří si při napjatém rodinném rozpočtu půjčují na dovolenou, televizi nebo vánoční dárky apod.?

Já nikoho.
Netvrdím, že takoví neexistují, ale myslím si, že jich nebude většina.
Myslím si, že většina dluhů vzniká v době nemoci, ztráty zaměstnání apod. (v době, kdy si půjčovali, měli stálý příjem, dluh zamýšleli splatit, problém přišel až později při změně životní situace).

Ale nemám v úmyslu se s Vámi hádat.
Je možné, že jen každý máme jiné zkušenosti.

před 2268 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
dudu

Díky za Tvoji jistěže dobře míněnou radu. Za duplicitní příspěvek může můj momentálně zlobící noťas a zestručnit jej neumím, neboť jsem od přírody ukecaný". Kdesi na pyramidě v Egyptě byl přeložen letitý nápis: „Svět se řítí ke zkáze, neboť kuře je dnes chytřejší než slepice“.

před 2268 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
michalds

Jistěže byla dobře myšlená. Ty se považuješ tedy za slepici, nebo kuře? Jaká je tvoje profese?

před 2268 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
dudu

Už desátý rok penzista/rentiér a dedukuješ správně. Celý aktivní život jsem pracoval ve finančnictví.

před 2268 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
michalds

Ptám se proto, jelikož mě z tvé odpovědi napadlo, zda nejsi fin. poradce, či ekonom, analytik atd…

před 2268 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
dudu

Příspěvek smazán administrátorem.

před 2268 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
michalds

dudu: díky za názor, ale stačí to napsat jednou :)

před 2268 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
michalds

Je to v Novém Zákoně.

před 2268 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Také by mně zajímala konkrétní pasáž, pokud ji někdo najde…

před 2268 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
michalds

Annas: znám to zprostředkovaně, to by jste si asi musela přečíst všechny aktuální překlady. Slovosled a někdy i celé slovní obraty se různí překlad od překladu

před 2268 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Já vím, prošla jem několik knih, kde se hovoří o dluzích, ale v souvislosti s nimi nic o moru. Jako první jsem zadala citát a k tomu bible.

Už jste chtěla napsat, zda jste se nepřepsal, stále zaznamenávám citáty atd.
Proto mě to zajímá. Možná někdy narazím.

Podobná slova se užívají uv řeckého dluhu, že je horší než mor.

před 2268 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
michalds

České překlady bible, o kterých vím: Bible kralická, Bible 21, ČEP, Žilkův překlad. (tím nechci říct, že neexistují i jiné české překlady)

před 2268 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek