Drap

V kolik hodin obvykle na Štědrý den večeříte?

Někde jsem četl, že večeře by neměla být dříve, než vyjde první hvězda. Když je zataženo, musí se odhadovat.

Nejlepší odpověď
Mravenec

Kolem 17–18.00 hod. 🎅🤶🎄

Další odpovědi
terry

Těsně před 18.hod

jirka F

Většinou tak o půl páté nebo v pět.

Malvína

Mezi 17 – 18h. Letos to bylo přesně v 17:30 :)

Rocker

Letos to bylo kolem 19.hodiny,čekali jsme až přijde syn z práce.

zjentek

Od 17.15 do 18.45 až 19hod.

aliendrone

ROFL! Představa, že by se večeřelo „v tolik a tolik“ hodin je natolik úsměvná, že prostě nemám slov. Dokonce neznám ani TEORETICKÝ model, jak něco takového zařídit, protože donutit baby, aby něco udělaly dle časového harmonogramu je čirá UTOPIE! 😄

Tudíž se večeří až tehdy, dokud nemají všechno dle jejich představ (včetně uhašených vlasů při zapalování svíčiček). Což bývá v rozstřelu 18–19:30, prostě čekáš, dokud tě nezačnou pérovat, že „se čeká už jen na tebe“. 🙂

Jinak k tomu odhadování času východu první hvězdy – ve skutečnosti existují tzv. „astronomické ročenky“, kde máš přesné časy východů/západů Slunce, Měsíce, planet i mnoha hvězd (ovšem zpravidla jen těch okem DOBŘE pozorovatelných či jinak důležitých). Stejně tak dobře poslouží i „domácí planetárium“, tedy software simulující obraz noční oblohy. 🙂

pusinka50

Kolem 18 hod. Ale jednou, když u mě ještě bydlel syn a šel na Štědrý večer spát, tak jsem ho vzbudila v půl jedné v noci a večeřeli jsme vlastně až 25.12. v noci. 😃

paul1

Tak jako každý rok, okolo 17 – té hodiny.

Jiří Bohumil

U nás už se, po více generací, dodržuje společný přípitek všech příbuzných, kdekoliv se zrovna nachází, v 18.00 hodin přesně. Pokud se to pak stihne, následuje většinou ihned i štědrovečerní večeře. 🙂