annas

V knihovně najdeme knihy, jež stojí, leží, s nerozřezanými listy. Upřednostnili byste ty ležící, protože jsou odpočaté?

Jde o aforismy. Myslíte, že platí, i když je bereme s nadhledem? Různí autoři, různé názory.

  1. a) „Proč se lidstvo chová tak hloupě? Protože veškerou moudrost uložilo do knih.“ – Kamil Kovář
  2. b) „Je nutné, aby vycházely i špatné knihy. Co by jinak četli špatní čtenáři?“ – Jan Sobotka

3.„Chcete zmoudřet? Můj ty světe – otevřete knížku – čtěte!“ – Jiří Žáček

4.„Bývaly časy, kdy býval čas na čtení knih. Dnes čteme z důvodů časové tísně už jen recenze, abychom se potěšili představou, jak báječné knihy bychom četli, kdybychom na ně měli čas.“ – Jiří Žáček

http://www.hup­tych.cz/literar­ni-cinnost1/aforis­my/nezaboli-jazyk-dobreho-slova-antologie-ceskych-aforistu-19-20-stol
http://www.hup­tych.cz/data/2018/HO­DINKY_s_ohn%CC%8Cos­trojem.pdf

https://zena.ak­tualne.cz/cita­ty-o-knihach/r~i:wi­ki:4283/?redi­rected=15410911­61

Obrázek
https://pixaba­y.com/cs/stoh-knih-vintage-books-kniha-knihy-1001655/

Nejlepší odpověď
led

Knihy, ktoré nik neotvoril… prečo asi, neznámy autor, alebo recenzie ju znosili až na dno? Ak neznámy autor, spoznajme ho, čo ak objavíme dlho hľadanú múdrosť sveta? A kritika, recenzie, prdsa aj ich autori musia z niečo žiť, ak nič nenapíšu, nedostanú zaplatené. Píšu naozaj svoju mienku, alebo sú poplatní dobe? Otvorme knihu, o ktorej píšu nepriaznivo a utvorme si vlastnú mienku.

1a/ Že by ľudstvo všetku múdrosť vložilo do kníh… kdežeby, stále je čosi, čo ich autorom utieklo, človek sa mení a jeho myslenie tiež, stále je o čom písať a múdrosť hľadať.
1b/ pán Sobotka sa mýli, špatní čitatelia nejestvujú, sú len ľudia, čo nevedia čítať. Čítať a čítať je rozdiel. Môžem prebehnúť knihu, ale ak o nej nepremýšľam, akoby som ju nečítala. Čo je to špatná kniha?
to je kniha, ktorá sa nepáči mne?
alebo sa nepáči kritike, alebo susede „pani Rafikovej“?
alebo a čo je najhoršie „vrchnosť“ ju popiera?
alebo… prečo je špatná, keď mne sa páči, kto mi to povie?

(poznámka „autora špatných kníh“ -
…a že sa moja kniha nepáči kritike a vrchnosti? Hlavne, ak sa páči čitateľovi, to je pre mňa podstatné! Ale, žiaľ, platí to len pokiaľ sa písaním nemusím živiť.)

3/ Žáčku, Žáčku, správne, tak treba na čitateľov, ale aj na tých, čo nechcú čítať nič, okrem výpisu svojho bankového konta
4 / Ako sa žiak Žáček vyhovoril, keď nečítal školské povinné čítanie.
Častá výhovorka mnohých ľudí, prečo nečítajú, je stále aktuálna.

Další odpovědi
Drap

Určitě ne. Nerad vybírám z ležících knih. Ztrácí se přehled. Odpočatí či neodpočatá, pro nového čtenáře nemá význam.
1. Neni pravdivé. Stále zbývá spousta moudrosti a hlavně jejího poznání.
Stejně tak co se špatných knih týče. I špatní čtenáři by měli číst dobré knihy. On je problém samotný už se špatnou knihou. Každému se líbí a vyhovuje něco jiného. Myslím, že každý autor když začíná chce napsat dobrou knihu, snad kromě politiků, A vždy to zkrátka nemusí vyjít.
3 a 4, Obojí pravdivé. Co dodat?

Anikitos

No, lidé se chovají tak hloupě proto, že čím dál tím více ztrácejí zájem o knihy (jeden s faktorů) a učení celkově.

Špatná kniha neexistuje, každá vám něco dá i ta „nejhorší.“

3. a 4. jsou naprosto pravdivé!

Mezi zapomenutými a neznámými knihami kolikrát leží skryté poklady, které předávají svá moudra jen oddaným a vášnivým čtenářům, kteří si dají tu „námahu“ je vyhledat a přečíst.
Proto si rád přečtu knihu, která leží třeba několik desítek let nedotčena (když mě zaujme její hl. téma).

aliendrone

Jen párkrát se mi stalo, že jsem četl knihu „ze zoufalství“ – protože nic jiného (lepšího) nebylo k mání a nuda byla zoufalá. (Je tu někdo, kdo četl Stalinovy „Dějiny VKS(b)“ ? ;) :D)

Už v dobách mého mládí se běžně vydávaly tituly, které pokud by nevyšly, tak by bylo přírodě lépe (škoda papíru). ;) :D :D
Dnes je situace JEŠTĚ HORŠÍ, tedy podle mého vkusu. Nicméně popsané tituly bych NEČETL, už jen proto, že mám na seznamu knihy, které si CHCI přečíst, (hned jak bude čas – nepatřím totiž k těm čtenářům, co si vytáhnou knihu třeba v dopravním prostředku nebo v čekárně u doktora, potřebuji klid a pohodlí, abych si to „vychutnal“, no) a ten seznam už je NECHUTNĚ DLOUHÝ. Takže vůbec nezáleží na tom, jestli je taková kniha naležato odpočatá, či ne – prostě NE!
Beztak to bude kniha o tom, kterak Barborka čekala na mládence, ten ale musel narukovat a nakonec si dali pusu – to vše na 250 stránkách… OMG! ;) :D :D

1a) Je to jinak – zkrátka proto, že převážnou většinou lidstvo prostě HLOUPÉ JE! :D :D :D

1b) Není! Nicméně zákonitosti tohoto byznysu jdou mimo mě, nejspíš proto neumím vysvětlit, proč vůbec některé knihy vychází. ;) :)

  1. Pozoruhodný omyl. Denně se s ním setkávám. Znám lidi, kteří jsou doslova „chodící encyklopedie“ – a PŘESTO jsou zoufale neschopní, nedokáží informace zužitkovat. Není ani tak důležité KOLIK toho někdo ví, nýbrž JAK s tím co ví naloží! Jenže… (a jsem zase u toho ;) :D) – to by chtělo MYSLET! Pokud se MYSLÍ, teprve PAK má smysl kvantita vědomostí!
  2. „Bývaly časy, kdy býval čas na čtení knih. Dnes nečteme z důvodů časové tísně ani ty recenze, abychom nebyli nakrnutí, jak báječné knihy bychom četli, kdybychom na ně měli čas.“ – Aliendrone

dodatek > jelikož jsem s pozorností sobě vlastní přeskočil bod 3, tak doplňuji:

  1. V knihách moudrost nenajdete, pouze informace, které MŮŽOU (ale nemusí!) napomoci k jejímu nabytí.

petka.s

ne

annas

aliendrone,

já nečetla VKSb) z nudy, ale z povinnosti. Připomněla jsem si, že jsme se bavili tím, proč po nás nikdo nechce část a), ale jen b).

Později jsem se dověděla, že šlo o překlad z ruštiny – co se týče zmiňovaného nepodařeného překladu („Dějiny CPSU [bolševici]”), tak to se myslím kdysi do češtiny překládalo jako jako Dějiny VKS(b).
VKS(b) = Všesvazová komunistická strana (bolševiků) byl starší název pro Komunistickou stranu Sovětského Svazu, tedy KSSS..
"

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Komunistic­k%C3%A1_strana_Sov%C4%9B­tsk%C3%A9ho_sva­zu

CPSU – původní
https://cs.play-azlab.com/obra­zovanie/83283-kpss-rasshifrovka-abbreviatury-nazvaniya-partii-sy

Po připomenutí tohoto díla jsem si znova připomněla, význam b). Ale v hlavě pusto, prázdno …

led

annas, nerobte si z toho ťažkú hlavu, mnohí podľa tých dejín aj písali svoje dejiny.
Ja osobne sa nehanbím, že som si tieto dejiny preštudovala, nielen prečítala, rovnako ako som si preštudovala Mein Kampf od rovnako známeho „spisovateľa“, rovnako ako Bibliu a Korán, Konfucia aj iné náuky. Jednoducho z dôvodu, ak chceš o niečom diskutovať na úrovni, musíš to poznať, v opačnom prípade ide len o slepačie kotkodákanie a papagájovanie iných „znalcov“

annas

led,

vzpomínám si, že se v době minulé učila jem marxistická filozofie, vědecký komunismus. Důvěru měli především členové strany. Takže mně nepřístupno.

Nevím, zda bych si dějiny vybrala dobrovolně, ale ničeho nelituji, třeba marxismus byl jasný, dobře vysvětlený. Jenže Lenin, především Stalin si myšlenky přetvořili tak, jak se jim to hodilo.

Po roce 1989 jsem filozofie dostala přidělenou, navíc ještě jako seminář. Musela se nastudovat dějiny frilozofie z jiného úhlu pohledu, než jsem znala z vysoké školy.

Musím říct, že mě dějiny zaujaly, rovněž studenti rádi diskutovali, takže jsem „emanovali“, z dokonalého vyvozovali méně dokonalé.

I když už si leccos musím oprášit, byla jsem ráda, že jsem se s různými myšlenkami seznámila. Věřím, že platí stále různé zákony, např. dialektiky, i když vznikly dávno …

aliendrone

led>>>
Je lepší POZORNĚ číst výpis konta, než duchaprázndě číst byť i skvost světové literatury. Myslím. ;) :D :D

Ale protože v 1b je Vaše odpověď LEPŠÍ, než ta má, tak dám palec. Nerad. Jsem totiž lakomý Aliendrone a ta vynaložená námaha co mě stojí… ;) :D :D

annas

Ad petka.s,

bohužel vaše odpověď je nedostačující.. Je třeba přidat názor, co si o citátech myslíte.

Zkustte se u svých otáze zamyslet . U nich staší odpovědět Ano/Ne.

led

Špatná kniha, je kniha, o ktorú čitateľ nejaví záujem prečítať si ju. Ale najprv sa treba opýtať, prečo? Prečo čitateľ nejaví záujem o túto knihu.

led

petka.s
jednoslovná odpověď Ano/Ne, když v otázce je několik otázek, je pouze odpověď bez odpovědi. Nemáte vlastní názor?

ivzez

Nemá. Stačí se podívat na její otázky.