Nandi

V jaké nářeční oblasti žijete/bydlíte?

Já bydlím v oblasti,kde se mluví doudlebským nářečím.
Bohužel už tímto nářečím mluví jen(až na výjimky)staří lidé.
Tady máte příklady slov z doudlebského nářečí(vypadá jako nějaké z Moravy,ale mluví se jím na jihu jižních Čech):
https://www.a­haonline.cz/cla­nek/musite-vedet/26289/velky-prehled-nekterych-ceskych-a-moravskych-nareci.html

Nejlepší odpověď
aliendrone

Poslední dobou mi přijde, že žiji někde na pomezí Ukrajiny a Ruska, alespoň co běžně slýchávám na chodníku, v nákupáku, u zastávek MHD apod. Schválně – uhodneš kde bydlím? ;) :D :D

Další odpovědi
Kepler

Vyrostl jsem na Karvinsku, ale už 40 let žiju na na Valašsku. Ovládám, resp. rozumím obojímu nářečí, ale stejně jako u vás nářečím mluví převážně starší lidé, převážně na vesnicích. Je to škoda, zní to kouzelně.

EKSOT123

U nás (Vysočina) by se mělo mluvit horácky, ale mě to přípomíná spíš hanáčtinu. Dnes už se tak moc nemluví, ale děda mluvil takhle: Nebéké a dones te podávke a to sekero! Bels nakópit? Oni umijó, nechcó, kópijó, vekládat, vepadat, trocho, …
Navíc hodně větších osad má svoji vlastní mluvu (Tasov, Kamenice, Opatov,…) Jednou jsem jako voják při cestě z Brna stopl nějaké starší manžele, chvíli je poslouchám a pak jim říkám, že jsou jistě z Kamenice. Byli a nemohli uvěřit, že je někdo 60 km od domova poznal podle zobáku…

Jiří Bohumil

Severní Haná. Ale tu také málokdo tímto nářečím mluví. Ještě tak má tchyně (bohužel už delší dobu mrtvá) a ta to ještě kombinovala s některými germanismy. Totiž oblast bývalých Sudet. Ale stálo to zato, byla aspoň sranda.:-)
Osobně jsem napůl Moravák – Valach (po matce) a na polovic Čížek z Vysočiny (po otci). Takže se považuji za moravského Čecha. Ale celý život žiji na Hané. Pokud se hecnu, dokážu také trochu „bócat“, ale už to není vono.

quentos

V Podkrkonoší, ale hlavní prvek zdejšího nářečí (vkládání -é- před slabikotvorné R – Kérkonoše, pérkynko…) už se tady taky skoro vytratil. Zůstalo z něj jen zkracování koncovky -ovi na -oj (k doktoroj).

Kelt

Tak jsem šel z obchodu a za mnou rodinka s dětmi. Tak jsem si říkal, že uslyším něco zajímavého, ale když jsem slyšel, ale absolutně nechápal o čem je řeč, nějaká divná slova, tak až po otočení jsem pochopil, byla to čínská rodina. Inverzní případ se mi stal v Praze, kde vedle mne v autobuse stálo 5 holek Číňanek ze základní školy a jakmile se začaly bavit čistou češtinou s pražským přízvukem, tak to byl taky šok. Takže bydlím na rozhraní mezi Valašském, Ostravskem a Slovenskem na konci světa, protože tady končí koleje.

Justin1

Měl jsem babičku, která pocházela z Plzně. Pamatuji si její kulíky (kolíčky na prádlo), povjášení prádla, vošouchy (bramboráky), slova „tuto“ (tohle), „tutady” (tudy), „já pám“ (já povídám), věty „Nezlob mi“, „My jsme ňácí Plzeňácí“, „Japa to?“ a otázky na známky ve škole: „Kolipa trojek? Kolipa dvojek? Kolipa jednotek?“

Edison

Tož já su rodilé pražák, křtěné Vltavó. 😁 😁

Arne1

U nás máme hantec

Nandi

Není to vyzvědačství,můžete přeci napsat nářečí,např.výcho­domoravské nářečí a konec,a nikdo neví,kde bydlíte.Do této oblasti spadá Zlín,Vsetín,Ho­donín,Uherské Hradiště,Valašské Meziříčí,Rožnov pod Radhoštěm,atd.
🙂

Kepler

alien: a co ťamanština, arabština a jazyky afrických kmenů Bantu, Hútů, Ašantů, Berberů, Křováků, Hotentotů…

aliendrone

Minoritní jazyky jako berberština, mongolština či čeština apod. se v Práglu užívají odjakživa. ;) :D :D

zjentek

Aj nou, aj nou aliendrone! Seš z Krarlových Varů!

jirka F

Příspěvek smazán administrátorem.

quentos

Příspěvek smazán administrátorem.

Edison

Ale prdlajz! 😁 Je to normoš zábava… 😁