Kelt

V čem je problém, když jeden vypínač občas vyhodí jistič v celém bytě?

Občas se stane, že když někdo stiskne vypínač, tak to vyhodí jistič v celém bytě. A to máme 5 jističů v bytě, ale musel jsem jít na chodbu to nahodit a pak ještě jistič na fázi v bytě. Praskla žárovka , ještě klasická s Wolframovým vláknem. No a vypínač je kolébkový. A velký odběr taky nebyl. Jak tomu zabránit příště, pokud to jde? Použít jiné žárovky LED? Nebo co? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Kepler

Asi je ten vypínač vadný, tak ho zkus vyměnit. Mně to dělala jedna zásuvka.

Další odpovědi
led

Zjavne ste mali „nešťastie“ na zapnutie svetla v okamihu špičky v sieti.
A teraz otázka pod pás: kedy ste si naposledy nechali robiť revíziu elektrických rozvodov v byte? Boli by ste prekvapený z toho množstva uvoľnených (nedotiahnutých) kontaktov. Toto je tiež jeden zo zdrojov vyhadzovania ističov (našťastie, ak fungujú).
Ak istič bližšie k závade nevypne, ale vypne až nasledujúci (bližší smerom k prívodu) nechaj rozvod premerať odborníkovi, tj elektrikárovi s oprávnením podľa vyhlášky 51/78 Sb. minimálne §6

Pokiaľ sa týka šetrenia na spotrebe elektriny, LEDky sú napriek vyššej cene v celku (cena za kus včetne platby za spotrebu elektriny) lacnejšie, než žiarovky pri rovnakej svetelnosti.

mosoj

Jestli to dělá jeden vypínač tak ho vyměň. Na kontaktech vzniká oblouk díky nesprávnému prokmitnutí kontaktu. Jestli to dělají i ostatní, tak je vyměň všechny. Pokud se to stalo jenom v tomto případě, tak to způsobilo to spálení žárovky. Při zapnutí je vlákno studené, má malý odpor a protéká velký proud. Navíc se můžeš při zapnutí trefit do vrcholu sinusovky.

aliendrone

No, tohle je celkem BĚŽNÁ situace. Není to zpravidla tím vypínačem, ale PRASKNUTÍM žárovky. Vlákno bylo staré, přetavilo se a na chviličku ze žárovky byla obloukovka. Zná asi každý, obvykle se to stává právě při zapínání. Přičemž proud stačil k vyhození hlavního jističe. :)

V tomhle hodně záleží na citlivosti a reakční době jističů. Ale přesněji ti to vysvětlí jedině echt elektrikář (včetně návodu, co v elektroinstalci vyměnit). :)

plebs

Velikost jističe v bytě a na chodbě starší jistič nemusí jistit co je na něm napsáno tzn. je-li na 10 A nevyhodí při tomto zatížení ale může to být níže nebo i výše, stav vypínače stav vodičů.

paul1

Nám se teď něco podobného stává s vypínačem světla do koupelny, občas nějak divně sepne a ztlumí to rádio. Budu ho muset vyměnit.

led

paul1 „…občas nějak divně sepne a ztlumí to rádio. Budu ho muset vyměnit.“ vymeniť to rádio? 😈