Avatar uživatele
annas

„V bouři nevystupovat, ale veslovat dál.“ Dojedeš-li někam, ještě neznamená, že tam budeš opravdu správně. Jak chápete?

Citát je tajenka křížovky z časopisu Energy z XI/2016.

Autor citátu R. Barth

Je, či není náročnější tato situace?

„V životě nejde o to, jak přežít bouři, ale jak tančit v dešti." Kristy Bromberg

https://pixaba­y.com/cs/%C4%­8Dlun-bou%C5%99e-d%C3%A9%C5%A1%C5%A5-pr%C5%A1%C3%AD-plavidla-962791/

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: annas

Zajímavá 7Pro koho je otázka zajímavá? led, vagra, johana 56, Drap, gagaga, hapiky, independent před 2271 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
led

Odpoveď byla označena jako užitečná

I když na cestě jsou překážky, nepolevuj v úsilí dosáhnout svého cíle. Život člověka, to je loďka na moři. Letí na vlnách do přístavu, vítr duje do plachet, Slunce rozdává radost. Vítr trhá plachty, vlny se divoce perou, převracejí loď, lidé tonú. Plavec se šťastně vrátí domů a získá slávu. Trosečníci na břehu najdou záchranu.
Osud však bývá někdy krutý. Slunce pálí a vody není, k hladu nabízí se Smrt. Svobodnou smrt, nebo Život v porobě. Jednou si nahoře, jednou zase dole. Si při břehu a nevidíš ho. Si daleko od světa všeho a svůj domov cítíš. Můžeš chtít, protože chceš a můžeš chtít, protože musíš.
Člověk člověku, ať žije jako boháč, nebo trápí se jako rab, vždy musí zůstat člověkem bez ohledu na vlny svého osudu.
Nebraň se zkoušce své, i když svět nechápe a odmítá…

(úryvek z povídky Bojovnice – Čarodějka od Veliké řeky)

oba citáty jsou výsledkem životních zkušeností

Upravil/a: led

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?annas Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Je to samozřejmě myšleno obrazně. Ono v bouři se ani dost dobře vystupovat z loďky nedá. A až se ta nějaká životní bouře přežene, stále ještě nevíme zda jsme na tom správném místě a jestli nemusíme znovu vstoupit do loďičky a nemusíme pokračovat jiným směrem, i když opět třeba riskujeme i další případnou bouři,
Druhou situaci chápu jako svým způsobem jako obdobu prvního. Každého z nás potkávají během života různé životní bouřky, někdy malé, někdy větší. Nezbývá nám nic jiného než naučit se tančit mezi bouřkami, kdy jenom prší a pokračovat ve své životní cestě. Nejde se jen zastavit a čekat. Musíme pokračovat, a%t už nás potkávají v životě jakékoli situace.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kepler

Snažil jsem se tu hlavní otázku pochopit alespoň jako metaforu, protože z lodě se jaksi nedá vystoupit. Já si to teda vykládám takto: hlavně pokračuj, nakonec někam dorazíš. Když jde o život, je jedno kde to bude.
S paní Blomberg nesouhlasím, protože když někdo nedokáže přežít bouři, těžko může pomýšlet na nějaké ptákoviny v dešti.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
hapiky

Někdejší členství v komunistické straně v definici těch co ještě zcela nepřišli o rozum bylo: Je to jako být na lodi v rozbouřeném moři, je ti špatně, chce se ti zvracet, ale vystoupit se nedá.
Já bych třeba Kristy Bromberg trochu vlepšil po svém: V životě nejde o to, jak přežít bouři, ale jak ji zkrotit a využít ve svůj prospěch či k prospěchu celého lidstva a potom můžeme dojít tam, kam chce dojít většina lidí dobré vůle.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

Pokračovat může být méně náročné, nežli se rozhodnout pro změnu.

V tomto konkrétním případě může být obé sebevraždou. Někdy je dobrá nečinnost:

„Moudrý muž, který se chová jako voda, je znám svou pokorou. Za svou přijímá nečinnost, jedná nejednáním a dobude svět.“ Dao Zjeng

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
michalds

Annas, vy jste samá přísloví 🙂

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Ano. Vkládám přísloví, citáty, mnohdy jsou poučné, ale málokdo se nad nimi běžně zamýšlí. Koho to zajímá?

Mě ano, protože luštím křížovky a často jde o tajenky. Posílám je, občas něco vyhraju.

Kdo chce, se zamyslí. I když jsou to zpravidla titíž jedinci. Za to jim děkuji.

Porovnávám. Každý se díváme jinýma očima,.

před 2271 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
michalds

Já souhlasím.

před 2271 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
hapiky

Na příslovích či citátech je nejkrásnější to, že to není žádný zákon, že to v drtivé většině bývá životní moudrost, kterou můžu nebo nemusím uznávat či řídit se jí. Nejraději mám kolem sebe ty, kteří jsou originální, nebo alespoň mají nějaká ta moudra či humor vždy „na skladě“.

před 2271 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek