Avatar uživatele
Zlatý

V Amazonii (Brazília) objavili kmeň, ktorý nikdy neprišiel do styku s modernou civilizáciou

objavili ho pomocou družice. Výskumníci odhadujú počet okolo 200 ľudí. Žijú v doskových domoch a pestujú kukuricu, obilie a banány. Pri štúdiu divokých Indiánov vedci, že niektorí ľudia nemajú matematické vzdelanie, je tu tzv geometrická intuícia.
Čo to je tá geometrická intuícia?
Ako dokázali takto prežiť, obklopení silnou modernou civilizáciou?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Našla jsem toto:

Na rovnoběžky stačí intuice, geometrii máme v genech
Kant tvrdil, že geometrii ovládáme na základě intuitivního pojetí prostoru a nepotřebujeme se ji učit. Nyní mu americko-francouzský tým odborníků dává na stránkách časopisu PNAS americké akademie věd za pravdu.
Výzkumníci vyzkoušeli z euklidovské geometrie skupinu amazonských indiánů kmene Mundurucu. Dvaadvaceti dospělým a osmi dětem dávali různé úkoly a otázky. Ukázalo se, že indiáni chápou například to, že se rovnoběžky nikdy nepotkají nebo že součet vnitřních úhlů u libovolného trojúhelníku se nikdy nemění.

Stejné úkoly pak dostali také dospělí a děti ve Francii a ve Spojených státech. Jejich výsledky byly srovnatelné s indiány, v případě trojrozměrných těles si indiáni vedli dokonce lépe. Relativně nejhorších výsledků dosahovaly americké děti ve věku pěti až šesti let.

Na základě výsledků jsme došli k závěru, že si v raném dětství intuitivně osvojujeme chápání základů geometrie, které jsou v souladu s euklidovskou geometrií, a nepotřebujeme k ní mít formální vzdělání, říká hlavní autorka Veronique Izardová z francouzského Národního centra vědeckého výzkumu v Paříži a Descartovy univerzity. Zdá se tedy, že sklony ke geometrickému pojetí světa máme, alespoň do jisté míry, vrozené.

Zdroj: http://www.lidovky.cz/na-rovno bezky-staci-intuice-geometrii- mame-v-genech-fhg-/ln_veda.asp ?c=A110528_211317_ln_veda_mc

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Geometrická intuice je velmi úcinná pri odhalovánı zákonitostı matematického i reálného sveta.
--------------
http://www.math.slu.cz/…
---------------------
Tak to je pro mě moc silný kafe.
---------
Nicméně co se těch Indiánů týče - je jen otázka času,kdy náčelník se šamanem budou mít mobily. Bohužel.


Avatar uživatele
Zlatý

Dobré odpoledne.Přežít dokázali právě proto,že se nepotkali s civilizací.Družice,je vlastně odsoudila k postupnému zániku.A geometrická intuice,je podle mne novodobý,"vědecky" znějící,název.Dalo by se to vyjádřit,že jsou to,uchované,a odzkoušené zkušenosti a vědomosti předků.Všímali si přírody kolem sebe,postavení hvězd,slunce,měsíce na nebi,a zjistili,vztahy mezi jejich postavením,co se děje v těch chvílích na zemi.Alespoň,podle mne.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3220
Zlatý quentos 1427
Zlatý mosoj 1389
Zlatý Drap 1211
Zlatý Kepler 950
Zlatý led 725
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 664
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.