bolak

Už jste si někdy vzali půjčku?

A pokud ano, k jakému účelu jste ji potřebovali, a byla to nakonec dobrá volba? (pozor, otázka je multilingvistická, aby se nikdo necítil ochuzen)

dudu: a přes co si to půjčuješ, že neplatíš úrok?
kapka: a existuje to ještě dnes, půjčky, že to můžeš začít splácet až po deseti letech?

já jsem se teď vecpal do Zonky, ale jen jako investor, nicméně zatím do toho moc necpu, pořád si říkám, co kdyby to bylo letadlo nebo tak :), úrok tam mají třeba i pod 6%, ale trochu mě překvapilo, že se ten úrok prý platí jen z nesplacené částky, já vždycky myslel, že když se někde půjčí třeba 100 tisíc s úrokem 10% za rok, tak že je to prostě daný, že ta osoba bude muset vrátit 110 tisíc, pokud to má splatit za rok, ale oni tam lidé tvrdí, že to tak není, že když si někdo půjčí 100.000 a za měsíc to splatí celé, tak zaplatí úrok jen za ten 1 měsíc, tedy 1/12, je to pravda?

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
anonym

Áno

vzal jsem si půjčku ze stavebního spoření na společnou rekonstrukci domu. teď jsem ji umořil poslední splátkou v celé zbytkové výši. zajímavé je, že už v něm cca. 6 let nebydlím a spokojeně si ho užívá exmanželka. jak se jí asi bydlí za mé peníze. tohle je taková životní zkušenost a můžete si z ní vzít ponaučení 😁

Další odpovědi
lexx

Nieee

ne, i kdybych měl žrát jednou týdně…je to smrtelná past a cesta pod most

quentos

Áno

studentskou půjčku, potřeboval jsem holt studovat a nebylo z čeho. Samozřejmě že jsem litoval, ty svině si vzaly na úrocích majlant, ale všechno jsem řádně ještě před termínem splatil.

Agneta

Nieee

Půjčovat si by bylo pod moji úroveň. Zrovna tak i – si něco pojistit:DD

klumprt

Áno

Půjčil jsem si na první auto k dojíždění do první práce (jednalo se o 15 let starého citrouše za 38 tisíc). Dojíždět do práce vlakem cca hodinu s jedním přestupem, když po silnici to bylo na 15 minut mi připadalo jaksi absurdní.
Pak jsem si půjčil na druhou motorku, ovšem s tím, že jsem v té době očekával zisk z jisté nemovitostní transakce, který mi umožnil zakrátko půjčku předčasně bez sankcí splatit.
No a nakonec hypotéku na barák, kterou bez problémů utáhnem, i když jsme momentálně částečně na rodičovské.

Všechny půjčky jsem uzavřel u klasických bank typu KB nebo ČS. U něčeho jako Provident nebo Homecredit nebo nedejbože z nějakého inzerátu v Blesku typu „Peníze ihned“ by mě ani nenapadlo cokoli žádat.

briketka10

Áno

Ano na Domácí kino bez navýšení, tenkrát
to bylo jediné východisko v hotovosti prašule
nebyly k mání 😁
Je to již 12 let a kino stále fachčí dobrej kup
to opravdu byl LG nahrává, DVD rádio RDS
systém atd.

Drap

Áno

Ano kdysi novomanželskou a bezúročnou na bydlení.

kodl67

Áno

Ale nikdy to nebývá dobrá volba.Pokud není bezůročná:D
Měl jsem ji víckrát,dříve.Na mražák,mikrovlnku/teh­dy stála 10 000/,později na auto.Teď bych do půjčky už nešel

anonym

Áno

Ano, za komunistů novomanželskou na nákup rodinného domu (teda na doplněnï peněz k nákupu). Půjčka výhodná, protože za narození dětí nám odpustili 10000.
V dnešní době jakákoliv půjčka je sebevražda, protože není jistota, že budete mít z čeho ji splácet (není jistota práce). A jak říkávala má babička: „Když na to nemám, tak si to nekoupīm, protože dluhy umírají z talīře.“

VeRe1983

Áno

Áno, požičal, keď som bol mladý, hlúpy a nevedel rátať. Pozor, odpověď je multilingvistická, aby se nikdo necítil ochuzen 🙂. Kdysi jsem si na spotřebitelský úvěr koupil kytaru a kombo, pak Playstationa, jeden čas taky využíval kreditku, abych byl před holkama grand. Samozřejmě tak, jak se využívat nemá, tj. k hotovostním výběrům. Teďka bych si vzal maximálně hypotéku. Dluh je pro mě sprosté slovo. Nikoliv již z principu, ale hlavně z onoho poučení, které bylo drahé.

kapka

Áno

Ano, bezúročnou od státu na výstavbu nové bytové jednotky. Počátek splácení byl až po deseti letech a splaci se 10 let. Brzy bude splaceno. Bylo to 200tis. Vzhledem k inflaci je to vyhodna pujcka.
Pak dve půjčky od stavební sporitelny. Jedna už před mnoha lety splacena a druhá se ještě splaci. Celkove asi 245tis.
Na splatky jsem si jednou vzala notebook. Potrebovala jsem ho ke studiu, musela jsem jinak psat ruzne prace do skoly v knihovne. A to bylo unavny a slozity. To je vlastně taky pujcka. A jestli se počítá i kreditka za půjčku, tak to mam taky. Vrací mi pekny peníze, který na zemi nenajdu a blazen nejsem, abych nakoupila za víc, než co vím, ze jim muzu poslat. Jen to musí člověk hlídat, aby nezapomněl, jak se zpozdi třeba jeden den, tak platí navíc stovky kc. Ale zas bylo ferovy, ze mi hned zavolali, ze mam po termínu a hned jsem zaplatila, tak už se to nenavysovalo. Stalo se mi jednou. Ale i tak jsem vyrazne v plusu.
Od takových těch spolecnosti na vysoké uroky si nepujcuji.

Dochy

Áno

Kdysi jako student jsem jel na kontokorent 😉
Nyní (pokud nepočítám kreditku, kterou využívám jen s bezúročným obdobím) pouze půjčky na bydlení. Bylo jich nakombinováno několik, podle jejich podmínek a výhodosti. A ano, podle mě to byla finančně dobrá volba, i když mám pocit, že s překlenovacím úvěrem mě poněkud doběhli, nabízené podmínky neseděly se skutečnými… Tento překlenovák byl refinancován na hypotéku (vychází s novými úroky výhodněji, přestože jsme kvůli tomu museli platit poměrně šílenou pokutu).

dudu

Áno

Krátkodobou půjčku si beru každoročně při podmínce, že jistinu vrátím do devíti měsíců a splátka nepřevyšuje tisícovku. Pak neplatím úrok. Díky tomu si k vánocům pořizujeme různá potěšení – předloni např. robotický vysavač, loni espresso.

Lamalam

Nieee

Danina65

Áno

Áno, aj.Ale to bylo v dobách prehistorických, když existovalo FKSP, bezúročná, a už přesně nevím jak to fungovalo, ale když se kolaudovalo to tří let, bylo to výhodné.Bydlet jsme chtěli a na účtě měli 3. 500,– ve zlatě (dříve boly bankovky kryté štátným zlatom a ostatními aktívami).Dali jsme to, dům je čistý, dnešní podmínky se mi už tak čisté nezdají.

Zdroj: Historie naší rodiny

BANAN93

Nieee

Měl bych strach platit třeba 15 let 12 000,– :D

talka

Áno

Jednou v životě (když nám došla objednaná montovaná chata dřív, než bylo smluveno) a dotyčná výherní knížka mé kamarádky, z níž byla půjčka, vyhrála 100%!!!

ivzez

Áno

Odpovídám až na doplnění otázky:

Ano, je pravda, že se úrok platí z nesplacené částky. Představíte-li si úrok
jako poplatek za půjčení peněz: Logicky vyjde, že se neplatí z peněz, které
už má banka (nebo osoba, která peníze půjčila) zpátky…

vlk.1408

Nieee

zjentek

Nieee

..něco podobnýho jsem chtěl dělat i já, ale na poslední chvíli jsem se rozhodl jinak-
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=yYvI4wT5Z5I

Conchus

Nieee

Ne, proč?

Nieee

Jana5678

Já jsem se nedávno rozhodla pro koupi domu s velkou zahradou. Neměla jsem ale dostatek financí, a proto jsem využila možnosti financování pomocí investice do p2p půjček, které jsem našla na internetových stránkách https://www.ju­lu.cz/investment-offer/. Tento způsob financování mi umožnil si splnit svůj dlouholetí sen. Všechno bylo vyřízené velice rychle a já si už teď zařizuji svůj nový dům.

kapka

Výhodné půjčky od státu fungují prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky. Veškeré dotazy směrovat tam. Ty nabídky se mění, je potřeba to sledovat. Já to momentálně už nesleduju. Zkus se zeptat na info@cmzrb.cz. :)

Dochy

Bolak: Uroky… Zaleží na smluvních podmínkách. Roční úročení (jak popisuješ Ty) není příliš obvyklé. Běžně se úročí denně či měsíčně. Pokud se uvažují složené úroky, pak měsíční úrok není 1/12 z ročního, ale počítá se to přes dvanáctou odmocninu… (5% p.a… <12.odm(1.05) –1 > p.m.)

briketka10

Ad boreczech

Upřímnou soustrast toto je vždy nemilé
pro mě nikdo žádný domek nepostavil a
jak bych si ho přála, ale nejsem Tvá ex 😁

Bane nic ve zlém.

bolak

třeba jednou budeš, co ty víš..

dudu

ad bolak: jde o prémiový program společnosti Home Credit a celé to funguje podobně jako kreditní karty.