Sůwa

Uspat kočky, nebo ponechat osudu?

I ve městech jsou „území nikoho“, kde žijí divoké kočky. Pak přijde změna, z místa se stane staveniště a kočky jsou rázem bez domova. Odchytová služba Městské policie je pochytá, odveze do útulku, nechá vykastrovat a teď nastane paradoxní situace – odveze kočky zpět do původní lokality, bez ohledu na to, že ta už vlastně neexistuje. Nebylo by humánnější je takovém případě bezbolestně uspat?
Doplňuji:
Já se o jednu takovou kočičku pokoušela starat, ale je to těžké, domestikovat ji nelze a ve městě pro venkovní kočky moc dobré podmínky nejsou. Jediná přirozená potrava jsou totiž ptáčci v parku. Připadá mi nesmyslné, blbovzdorně je vysazovat zpět na původní místo, které ale už svou funkci plnit nemůže. Nakonec jsem odchytovku donutila, aby ji vysadili na vhodnější místo, kde bude mít šanci přežít.

Nejlepší odpověď
anonym

Konečné řešení ?Ano,taková je běžná praxe,vykastrované kočky se vysazují zpět na původní teritorium.Kočky jsou vázány na lokalitu a mají možnost při změněných podmínkách najít si jinou.Kastrací a veterinárním ošetřením se dočasně zajistí nežádoucí množení a šíření nemocí.Utrácet toulavé nebo polodivoké kočky by bylo podobné řešení jako to,že psa,který se dostane z nějakého důvodu do útulku,lze po uplynutí určitého termínu utratit.Naštěstí se nic z toho nepraktikuje a neprošlo schválením…:D

Další odpovědi
manon

Ponechat osudu v tomto případě. Kočka se prostředí přizpůsobí. Obzvláště taková divoká. Neuměla bych jim sáhnout na život a tak bych nemohla být ani pro. Každý má mít šanci. Bezdomovci se taky protloukají tvrdě a taky se nejdou pověsit – z toho je vidět, že živý tvor chce žít (až na výjimky, co potvrzují pravidlo).
Doplňuji:
Dr. Axl: Žádná právní úprava není neměnná. A každé právní úpravě většinou předchází nějaké námitky vůči stávající a celospolečenská nebo odborná diskuse.

anonym

Kočky se dovedou přizpůsobit a obzvlášť ty zdivočelé. Určitě bych je nezabíjela – pokud nemají nějaký těžký zdravotní problém.
Doplňuji:
Samozřejmě je vykastrovat – ne jenom proto aby kočky nebyly přemnožené, ale i z důvodu, že koťata jsou venku více náchylná – obzvlášť pokud se narodí v zimě. Vím, že všude běhá plno zvířat bez domova. Některé se dostanou do útulku, ale jejich kapacita není nekonečná. Navíc kočka lehce zdivočí a hůře si zvyká na lidi a pokud se narodí přímo na ulici je adaptace ještě horší. Ale všechno se dá zvládnout – jenom lidi by si asi málokdy vybrali zvíře, které na ně prská nebo vrčí. A přitom jsou tuláky a bezdomovci převážně kvůli lidem.

anonym

Stejně planá diskuze jako o trestu smrti, kde je neměnná právní úprava (ratifikovaná úmluvou EU).
Ostatně Bohemica připojila erudovaný komentář, není co řešit (snad jen legislativní negramotnost a absence humanity mnohých uživatelů).
Doplňuji:
Ad manon, to co píšeš, jsou jen laické iluze. Trest smrti je nevratný a naopak trend civilizačního vývoje směřuje k jeho zrušení i v dosud středověkých či radikálních kulturách (bez ohledu na populistické postoje a návrhy).
Co se týká ostatních zákonů, revize provází proces v legislativním výboru parlamentu s velice detailními stanovisky expertů a s ohledem na naši povinnou implementaci EU (jsme členy od r. 2004, čímž jsme převzali závazky, na něž soukromé a neznalé názory nemají valný vliv). Navíc úpravy nesmí být v rozporu s ostatními nadřízenými zákony (včetně Ústavního, Listinou základních práv a svobod apod.)
Jen snaha překlasifikovat zvíře jako věc, stálo dlouholeté úsilí, a to se jednalo o křiklavý rozpor.
Ano, můžeme se rozlítosňovat nad osudy nevinných zvířat v rovině diskuzí, ale zákonodárná moc podléhá striktním racionálním postupům, kde významnou roli hrají faktory, jež neodborná veřejnost může těžko postihnout.
Zkus se zeptat vnitřní poštou Bohemici, která se jediná profesionálně zabývá danou problematikou, jaký osud mívají podobné snahy – rázem vystřízlivíš a vrátíš se na zem.

anonym

Utratit, nekastrovat. Škoda peněz. Koček je jako.....

honza19hk

kočka se přizpůsobí pokud ne končí jako červená skvrna na silnicích.

Jinak u nás pokud byla kočka nežádoucí a nikdo se k ní nehlásil řešilo se to brokovnicí.

manon

Dr.Axl: O jednom Tě můžu ujistit. Stojím nohama na zemi velmi pevně a nerozlítostňuji se. Sděluji-li na tomto fóru svoje pocity, je to nejspíš tím, že vím, že jinde to nemá smysl. Pocity nejsou podstatné. Je tisíc důvodů, proč tomu tak je. Ale pro příště si na moji adresu raději ten mentorský tón odpusť. Nejsem naivka ani debil. A toto fórum není parlament ani právnická komora. Je dobře, že se zdá, že trend ke zrušení trestu smrti je jasný. Kéž by vydržel. Kde bereš tu svoji bohorovnou jistotu? V soudech, v závěrech…

Sůwa

Manon – souhlasím s tebou, ale nick Dr.Axl neber vážně, jen vyhledává příležitosti k povyšování a urážení. Místo odpovědí dává odkazy na starší odpovědi, ale často se zřejmě ani nepřesvědčí, jestli vůbec jsou správné.

manon

Dík :) Budu se snažit to brát s větším nadhledem :)