Urči kdo jsem?

Byl jsem členem Hlinkovy slovenské ludové strany a po smrti Andreje Hlinky jsem zaujal jeho místo.Byl jsem katolickým knězem a po vyhlášení slovenského státu jsem se stal jeho prezidentem.Po skončení druhé světové války jsem byl popraven.

Nejlepší odpověď
anonym

Jozef Tiso (13. října 1887 Veľká Bytča[1][2] – 18. dubna 1947 Bratislava) byl slovenský římskokatolický kněz, politik Hlinkovy Slovenské ľudové strany a v letech 1939–1945 prezident Slovenské republiky, satelitního státu nacistického Německa. Po válce byl odsouzen československým Národním soudem v politickém procesu[3][4] za válečné zločiny k smrti a popraven.

Další odpovědi
hanulka11

politik.

Původně farář a teolog, od 20. let 20. století funcionář Hlinkovy slovenské lidové strany. 13. března 1939 jednal s Adolfem Hitlerem, který mu oznámil svůj záměr vytvořit slovenský stát. Tiso to tlumočil Slovenskému sněmu, jenž sa Hitlerovu rozhodnutí podřídil, ačkoliv slovenští politici takový záměr v té době povětšinou neměli. 26. října 1939 byl Tiso zvolen prezidentem Slovenské republiky, jímž pak zůstal až po její zánik. Na Slovensku byl nastolen autoritativní režim s totalitními, ale i demokratickými prvky, Slovensko bylo státem podřízeným nacistickému Německu. 6. června 1945 byl Tiso americkou armádou internován v Bavorsku, později vydán československým úřadům a nakonec na základě rozsudku Národního soudu popraven

Zdroj: http://www.pa­novnici.cz/jo­zef-tiso